Zvolen – V liste uviedla, že škola zamestnáva jednu vychovávateľku - dôchodkyňu a druhú bez odbornej kvalifikácie. „Problém by nebol až natoľko vážny, pokiaľ by škola nedisponovala niekoľkými desiatkami žiadostí do zamestnania na danú pozíciu. Mimochodom, všetci títo adepti sú vysokoškoláci. O tomto probléme sa vo Zvolene hovorí dlhšie, no kompetentné osoby nie sú schopné, prípadne ochotné urobiť nápravu. Žiadam vás preto v mene všetkých nezamestnaných vysokoškolákov o pomoc,“ píše v liste. Keďže vzniesla vážne obvinenia, dali sme slovo aj druhej strane, riaditeľke spomínanej školy Alžbete Staníkovej. „Tento list vôbec nie je pravdivý,“ reagovala. Podľa jej ďalších slov škola zamestnáva štyri vychovávateľky, z toho dve majú príslušné vysokoškolské vzdelanie, ďalšia odbor vychovávateľstvo. Pomocná vychovávateľka, ktorá dopĺňa tím, má síce strednú školu iného smeru, ale pôsobí na pozícii, kde predpisy nestanovujú odborné vzdelanie. „Táto pracovníčka robí väčšinou nočné služby, len pri akciách školy vypomáha aj cez deň,“ odôvodňovala riaditeľka a na margo dôchodkyne dodala: „Podľa zákonníka práce nemôžeme prepustiť človeka len preto, že sa rozhodol poberať dôchodok, aj pracovať.“ Vychovávateľka – dôchodkyňa má štyridsaťročnú pedagogickú prax a popoludní doučuje svojich zverencov. Riaditeľka pripustila, že v tomto roku dostali veľa žiadostí o zamestnanie, ale vraj medzi nimi bola len jedna vysokoškoláčka a ani tá nemá kvalifikáciu vychovávateľstvo.
Oslovili sme aj vedúceho odboru školstva a športu Banskobystrického samosprávneho kraja Dominika Šmondrka, ktorý nám povedal, že personálne obsadenie je výsostne v právomoci riaditeľa školy. „On zodpovedá za chod a právne vzťahy zariadenia. Do tohto procesu vstupujeme len vtedy, keď sa vyskytne nejaký problém. Potom usmerníme riaditeľa, ako má postupovať.“ Tiež nám potvrdil, že pedagogickí pracovníci, teda aj vychovávateľky, musia mať minimálne stredoškolské vzdelanie pedagogického smeru. V prípade vychovávateľky - dôchodkyne má riaditeľka školy pravdu, keď tvrdí, že ju nemôžu prepustiť. „Nemôžeme jej dať výpoveď. Musí o uvoľnenie požiadať sama. Takýto postup určuje zákonník práce. Iné riešenia v tomto prípade nie sú.“ Napriek tomu nám sľúbil, že nás bude v priebehu tohto týždňa informovať o konečnom stanovisku zriaďovateľa školy - BBSK.
Počet vychovávateľov v jednotlivých domovoch mládeže je závislý od počtu študentov, ktorí sú tu ubytovaní. Vyhláška stanovuje, že jeden vychovávateľ musí mať na starosti minimálne tridsať študentov. V prípade domova mládeže pri SZŠS vo Zvolene, ktorého kapacita je sto miest, je súčasné personálne obsadenie naplnené. „Internáty a domovy mládeže sú platené z originálnych kompetencií zriaďovateľa. Príspevok na jedného ubytovaného je veľmi malý a žiaci platia za ubytovanie len minimálne sumy. Nám napríklad domov mládeže ročne vyprodukuje stratu dva milióny. V minulosti sme mali pevný rozpočet a mohli sme zamestnať jednu vychovávateľku na 20 detí. Môžeme to teoreticky urobiť aj teraz, ale mali by sme problém, odkiaľ zohnať mzdové prostriedky,“ konštatovala riaditeľka Alžbeta Staníková.
J. SCHVARZBACHEROVÁ