Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Voľby pod lupou

Do druhého kola volieb na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja postupujú dvaja poslanci slovenského parlamentu

Mikuš opäť v dueli

Najviac hlasov spomedzi šiestich kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja získal Milan Murgaš (HZD, KDH, SNS, SMER, SZS), za ním sa umiestnil Jozef Mikuš (DS, SDKÚ). Murgaša podporilo 35 783 voličov (38,82 %), Mikuša 19 074 (20,69 %). Obidvaja postupujú do druhého kola volieb, z ktorých už vzíde víťaz podľa vyššieho počtu hlasov. Jozef Mikuš, v minulosti viceprimátor Zvolena, sa už po druhýkrát ocitne v dueli s rektorom univerzity. Pred štyrmi rokmi zvádzal boj v druhom kole volieb s rektorom Technickej univerzity vo Zvolene Milanom Marčokom, ten ho však porazil. Tentoraz bude súperiť s rektorom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Milanom Murgašom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie poradie: 3. Peter Csúsz (SMK-MKP; 15,05 %), 4. Viliam Soboňa (KSS, ĽS-HZDS, PSNS, ZSNS; 13,82 %), 5. Milan Kepeňa (ANO, SF; 8,93 %), 6. Pavel Chovanec (ÚSVIT; 2,07 %). Prekvapivo 542 hlasov získal aj Boris Kršňák (VPRED), ktorý sa kandidatúry na predsedu pred voľbami vzdal.

(lbc)

Poslanecké mandáty si obhájili piati

V Banskobystrickom kraji zvíťazila koalícia SMER-SNS-HZD. Zo 49 kresiel obsadí nasledujúce štyri roky osemnásť. Deväť kresiel bude patriť pravicovej koalícii SDKU-DS-KDH, rovnaký počet bude mať aj koalícia ĽS-HZDS-PSNS-ZSNS. ôsmich zástupcov bude mať v regionálnom parlamente SMK, nezávislí získali 5 mandátov.

Za Zvolenský okres zasadne do kresla päť poslancov, za Detviansky traja, za Krupinský dvaja. Poslanecké mandáty si za tieto okresy obhájili piati poslanci: zvolenskí lekári Ježík a Čarnoký, za Detvu živnostník Bódi a vysokoškolský učiteľ Krnáč, Krupinu bude naďalej zastupovať primátor Hontianskych Moraviec Gábryš. K staronovým poslancom pribudol náčelník Mestskej polície vo Zvolene Družbacký, poslanec NR SR Mikuš, primátor Sliača Koreň, primátor Detvy Šufliarský a štátny zamestnanec z Krupiny, nezávislý Vazan.

SkryťVypnúť reklamu

Zvolen

Jozef Ježík HZD,SNS,SMER 3 449

Jozef Mikuš DS,KDH,SDKÚ 3 320

Juraj Družbacký HZD,SNS,SMER 2 108

Milan Čarnoký KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 2 090

Stanislav Koreň HZD,SNS,SMER 2 071

Detva

Juraj Bódi HZD,SNS,SMER 983

Ján Šufliarský NEKA 970

Jozef Krnáč KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 853

Krupina

Rudolf Gábryš KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 1 068

Radoslav Vazan NEKA 1 025

Z desiatich súčasných poslancov banskobystrického regionálneho parlamentu za okresy Zvolen, Detva a Krupina kandidovali deviati. Kreslo si vo voľbách neobhájil Hambacher (primátor Krupiny), Paulenka (lesný inžinier, Zvolen), Pavúk (podnikateľ, Zvolen), ktorý bol zároveň podpredsedom BBSK, a Randuška (prednosta Obvodného úradu Zvolen).

Kandidáti, ktorí sa do regionálneho parlamentu neprebojovali:

SkryťVypnúť reklamu

Zvolen

Peter Randuška DS,KDH,SDKÚ 1 902

Slavomír Hanuska HZD,SNS,SMER 1 652

Jozef Pavúk KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 1 649

Jozef Paulenka HZD,SNS,SMER 1 577

Ján Václavik DS,KDH,SDKÚ 1 521

Ján Repáš DS,KDH,SDKÚ 1 380

František Moravec KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 1 079

Ondrej Ďurčík DS,KDH,SDKÚ 938

Boris Kršňák VPRED 931

Eva Vaváková KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 832

Alojz Černý Misia 21 753

Miroslav Brada ZRS 733

Ján Dvorský KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 689

Karol Digo ANO,SF 570

Miroslav Gálik SZS 521

Mária Vidholdová ZRS 511

Jozef Víglaský ASV 503

Ján Krnáč ANO,SF 500

Ján Šošovička NEKA 477

Dušan Hanka ZRS 391

Katarína Luptáková ZRS 382

Daniela Ištvanová ÚSVIT 363

Ľubomír Ďuriš ZRS 359

Lenka Medveďová SZS 305

Milan Zbořil VPRED 275

Juraj Kukučka SZS 218

Lenka Mydlová SRK 192

Veronika Toběrná ÚSVIT 140

Detva

Ľubica Henczeová HZD,SNS,SMER 793

Roman Malatinec KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 657

Jaroslav Brada KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 629

Rudolf Gonda DS,KDH,SDKÚ 609

Ján Golián DS,KDH,SDKÚ 499

Štefan Drugda DS,KDH,SDKÚ 495

Pavel Lalík NEKA 318

Jozef Mravec HZD,SNS,SMER 279

Mikuláš Klimo NEKA 260

Jana Ružičková ÚSVIT 236

Helena Ludhová ANO,SF 215

Jozef Golian ASV 208

Mária Ďuricová ANO,SF 205

Pavel Nigríni ZRS 184

Pavel Chovanec ÚSVIT 128

Peter Ondriaš OKS 116

Jozef Ďurica SĽS 94

Mária Medzihradská SZS 87

Vladimír Oláh SRK 71

Matúš Murín Misia 21 59

Miroslava Paučová ÚSVIT 56

Krupina

Štefan Pokľuda HZD,SNS,SMER 789

Ján Hambacher KSS,ĽS-HZDS,P SNS,ZSNS 755

Albert Macko HZD,SNS,SMER 727

Leonard Lendvorský DS,KDH,SDKÚ 657

Tibor Tuharský DS,KDH,SDKÚ 495

Slavomír Brza ANO,SF 338

Miroslav Pakši ASV 211

Ľubomír Dado ZRS 196

Jozef Stankovič ASV 117

Milan Dunko SRK 116

Štefan Gabčan ZRS 112

Pre tých, čo si zabudli okuliare, pripravili lupu

Kriváň, Korytárky, Hriňová – Husté dopoludňajšie sneženie lákalo v sobotu von iba deti. Dospelí si splnili povinnosť – odhádzali sneh z chodníkov a zaliezli do tepla domov a bytov. Podľa analytikov aj tento fakt prispel k nízkej volebnej účasti. Voľby do regionálnych parlamentov skončili fiaskom. Biedna účasť voličov je jasným odkazom politikom. Kašlete vy na nás – kašleme my na vás... Po druhej popoludní sme začali malý monitoring niektorých podpolianskych volebných miestností. V Kriváni to vyzeralo rušno. Traja voliči vychádzali so smiechom z budovy kultúrneho domu. Výborne, asi je miestnosť plná. Mýlime sa, vzrušenie spôsobil kameraman Markízy, s ktorým sa zrážame vo dverách. Záujem novinárov aspoň prebral obe komisie, ktoré nemali takmer žiadnu prácu. Voliči sa „trúsili“ priebežne, viac ich mali iba okolo ôsmej ráno, keď išli na nákup. Mladí nechodili vôbec.

V Korytárkach bola komisia na nízku účasť pripravená, doniesli si noviny a časopisy. Podpredsedníčka komisie Zuzana Malatincová využívala čas štúdiom, trápila sa s psychológiou. Ľudia chodili voliť najmä do jedenástej dopoludnia, potom zavreli obchod. Komisia márne pozerala na hodinky, čas ubiehal pomaly. Do desiatej večer bolo ešte ďaleko.

„Keby sme tu nemali domov dôchodcov, účasť by bola veľmi slabá,“ skonštatovala predsedníčka druhého hriňovského okrsku Mária Čemeričková. V vyše tisícky voličov mali o tretej zapísaných len 85. Do domova dôchodcov išli s prenosnou urnou. Možno to je recept na vyššiu účasť – keby komisie chodili po meste a hľadali voličov. Iba v tomto okrsku sme našli na stole okrem hlasovacích lístkov výbornú pomôcku – lupu. Viacerí si totiž zabudli okuliare. Raritou bola aj Detvianska Huta, kde volebná komisia sedela v autobusovej zastávke.

Milan SUJA

Obleky striedam, kabáty nie

Súčasný župan Milan Marčok si odvolil hneď ráno. Vo svojom volebnom okrsku na zvolenskom osemročnom gymnáziu bol úplne prvým voličom. Prišiel spolu s manželkou krátko po otvorení volebných miestností, necelých desať minút po siedmej hodine.

„Čakajú ma pracovné povinnosti, neskôr by som už voľby nestihol,“ skonštatoval. O kreslo predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja sa už neuchádzal, hovorí, že teraz chce žiť ako bežný človek. „Rôčky pribúdajú a hoci mi zdravie ešte ako-tak slúži, obávam sa, že ďalšie štyri roky by som to nemusel zdravotne zvládnuť. Som už v pokročilom veku, veď mám šesťdesiatšesť.“

Po odovzdaní funkcie sa Milan Marčok vracia na Technickú univerzitu, kde aj počas svojho pôsobenia na najvyššom poste banskobystrickej „vuc-čky“ učil na 10-percentný úväzok. Učí fyziku na Katedre fyziky, elektrotechniky a aplikovanej mechaniky Drevárskej fakulty. “Teraz budem učiť na 30-percentný úväzok, ktorý mám už od septembra. Zmluvu mám na určitý čas, potom uvidím, ako budem na tom so zdravím. Konečne by som sa mohol venovať aj rodine a svojim záľubám, ako je šport či poľovačka a trochu aj žiť ako ľudia žijú, pretože doteraz to bola iba tvrdá práca.“

V zime si rád nasadí lyže alebo bežky, v lete ho priťahuje voda a plávanie a svoj formálny imidž občas rád zamení aj za športové oblečenie. „V džínsoch je to určite pohodlnejšie, ale niektoré príležitosti si žiadajú dôstojnejšie oblečenie a zvlášť vo funkciách.“ V saku, košeli a kravate prišiel aj k volebnej urne, preto nás zaujímalo, či má na takéto príležitosti špeciálny oblek. „Nie, nemám. Mením obleky podľa potreby, ale nemením kabáty,“ smeje sa. „Voľby sú spoločenskou záležitosťou, na ktorú sa patrí prísť slušne oblečený, nemusí to však byť nič extra nóbl,“ dodáva. Koľko oblekov mu visí v domácom šatníku, to nám povedať nevedel, o garderóbu sa mu vraj stará manželka. „Veci na seba si kupujem sám, ale manželka ich vyberá, má lepší vkus ako ja.“

Ľuba MOJŽIŠOVÁ

Komisie zaháňali nudu vtipmi

Zvolen – Vo volebnom obvode sedem na V. základnej škole vo Zvolene sa prví voliči, manželský pár, objavili v okamihu otvorenia volebnej miestnosti, ráno o siedmej. V tejto časti mesta žijú prevažne starší ľudia, ktorí svoju občiansku disciplinovanosť preukázali aj v predchádzajúcich voľbách. Napriek tomu nemali členovia volebnej komisie veľa práce. Nudu zaháňali, ako mohli. Volebné témy nepretriasali, skôr sa rozprávali o svojom súkromí. Sem-tam zaznel z úst predsedu komisie aj vtip pochádzajúci z predošlých volieb: Stretnú sa dvaja muži na ulici. „Ahoj, Karol, volil som ťa,“ hovorí jeden. A on na to: „To si bol ty?“ Na stoloch medzi hlasovacími lístkami mali komisári rozloženú aj sobotňajšiu tlač a časopisy, niektorí sa pustili spoločným úsilím do lúštenia krížoviek. Ani počas obeda ich nečakalo veľké rozptýlenie. Žiadne volebné hostiny sa tu nekonali. Občerstvenie si každý priniesol so sebou a kto býva blízko, odskočil si na obed či večeru domov.

(schv)

Viete, čo je VÚC? A zaslúžia si poslanci vysoké odmeny?

Pavol - Viem, že zabezpečuje veci, ktoré sa týkajú regiónu. Poslancov, ktorí doteraz pôsobili vo VÚC, nepoznám. Len teraz, pred tohtoročnými voľbami, som sa začal zaujímať o kandidátov. Pred štyrmi rokmi som nebol voliť, ale teraz pôjdem.

Svetozár Janota - Mám informácie o činnosti VÚC. Ani jeden z terajších kandidátov nemá vo volebnom programe dokončenie športovej haly vo Zvolene. Keby mal, volil by som ho, nie kadejakých, ktorí sľubujú nezmysly. Terajších poslancov som poznal, hlavne Zvolenčanov, ale nikdy som sa na nich neobrátil. Myslím si, že platy, ktoré dostávajú, si nezaslúžia, ani tie veľké odmeny, ktoré si schválili. Rovnako trápne sa mi zdá aj rozdávanie chleba počas kampane. To je pod úroveň, akoby ľudia už naozaj nemali desať korún na dva krajce chleba. Uráža ma to.

Miroslav Žák - Som Čech a Zvolenom len prechádzam. Nevedel som, že na Slovensku budú voľby. O komunálnu politiku v Čechách sa zaujímam, hlavne pred voľbami, aby som vedel, koho mám voliť. Predvolebné kampane s gulášom a chlebom nemajú vplyv na rozhodovanie, koho budem voliť. Nie je to pre mňa priorita.

Marta Hrončeková - Zatiaľ sme pomoc úradov veľmi nepocítili, skôr sme zo všetkého sklamaní. Stále to ide k horšiemu. Niektorých poslancov, ktorí pôsobili vo VÚC, som poznala, hlavne Zvolenčanov. Myslím si, že odmeny, ktoré si dávajú, si nezaslúžia. Robím za osemtisíc korún a musím vyživiť celú rodinu. Obyčajný človek musí vyjsť z málo peňazí a ten, kto ich má, chce mať ešte viac. Pred voľbami vždy toho nasľubujú... Neviem, či pôjdem voliť. ...nie, nepôjdem, neverím týmto ľuďom.

Anna - Pracujem v školstve a tento úrad nás zastrešuje, takže viem, o čo sa stará. Sledujem komunálnu politiku a tiež som niektorých doterajších poslancov BBSK poznala. Platy a odmeny poslancov VÚC sú neprimerané. Napriek tomu voliť pôjdem a som aj rozhodnutá koho. Predvolebná kampaň s guľášom, chlebom a grogom ma neovplyvnila.

Milan Vician - O práci VÚC trochu viem, ale len okrajovo. Nemám všetky informácie v tomto smere. Poslancov, ktorí nás zastupovali posledné obdobie, poznám len po mene alebo podľa fotografie v novinách, osobne som sa so žiadnym nestretol. Myslím si, že ich ohodnotenie je dosť nadhodnotené na to, čo robia a ich práca by sa dala využiť aj lepšie. Svoju funkciu nespĺňajú do takej miery ako by mali. Práca poslancov mestských zastupiteľstiev je pre občanov oveľa viditeľnejšia, ale v niektorých prípadoch sú funkcie jedných a druhých zbytočne duplicitné.

(schv, ms)

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 3. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 4. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 6. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 1. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 5. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 6. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 7. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 8. dm sa zameriava na ženské zdravie
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 891
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 247
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 791
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 340
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 316
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 755
 7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 685
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 582

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
 3. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
 4. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
 5. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
 6. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
 7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 30. /
 8. Martin Sústrik: Pochopiť Brexit
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 168
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 398
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 377
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 015
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 835
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 474
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 656
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


3 h
Rozprávka O liečivej vode sa v roku 2020 nakrúcala na Smolenickom zámku. Na snímke vľavo česká herečka Darija Pavlovičová (ako Hanka) a slovenská herečka Zuzana Kanócz (ako Henrieta) počas nakrúcania v Smoleniciach.

Naše pamiatky sa mihli vo viacerých filmoch a rozprávkach.


2. jún
Ocenené sestry. Vľavo riaditeľka nemocnice Ľudmila Veselá, vpravo námestníčka pre ošetrovateľstvo Stanislava Píšová.

Ocenené sestry posielajú odkazy svojim nástupkyniam.


2. jún
Prezident HKM Zvolen a člen VV SZĽH Dušan Mráz.

Rokovania spejú k dohode.


2. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Ivan Čáni: Erik Tomáš a nie len jeho falošne stratená pamäť ...
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Kajúcnik sľuboval milión za vraždu, tvrdí iný kajúcnik. Obete aj sledoval
 3. Jozef Varga: Krkavci / 11. /
 4. Anna Miľanová: Že bobor spravil neporiadok, počula som v televízii...
 5. Dada Vozáriková: Idú Slovák, Gruzínec a Rus pod Kazbeg
 6. Rastislav Puchala: Zakázali Bibliu
 7. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 30. /
 8. Martin Sústrik: Pochopiť Brexit
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 139 168
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 21 398
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 377
 4. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 015
 5. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 835
 6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 474
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 656
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 973
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťZatvoriť reklamu