Zahraniční investori vyhľadávajú strojárskych odborníkov
Škola s vyše päťdesiatročnou históriou, ktorá už vychovala stovky odborníkov, pociťuje v súčasnosti nedostatočný záujem o štúdium strojárstva. Je pravdou, že strojárstvo, ktoré bolo nosným priemyslom na Slovensku, zažilo po nežnej revolúcii recesiu, no zahraniční investori u nás znovu zvyšujú dopyt po absolventoch škôl so strojárskym vzdelaním, po absolventoch so znalosťami riadenia ekonomických a výrobných procesov, prípravy a správy dát a technickej dokumentácie či ovládania NC a CNC technológií. Štúdium tejto problematiky ponúka zvolenská „strojarina“ v dvoch odboroch denného maturitného štúdia a v jednom odbore pomaturitného špecializačného štúdia. „Štúdium na tejto škole sa možno niekomu zdá náročné z dôvodu, že študenti musia zvládnuť množstvo grafických či laboratórnych prác a technologických programov,“ myslí si riaditeľ strojníckej priemyslovky Pavel Žabenský. „Čo však bolo náročné a medzi žiakmi nepopulárne na ručné spracovanie, dnes už nahradili počítačové možnosti,“ zdôrazňuje. Na škole študuje momentálne 350 žiakov v študijných odboroch strojárstvo a technické a informatické služby, v minulosti však mala škola aj vyše štyristo študentov. „Investície, ktoré prichádzajú na náš trh, sa väčšinou týkajú strojárskeho priemyslu. Aj automobilová výroba je čistá ‚strojarina‘, čo je šanca pre našu školu, ktorá bude mať perspektívu pre absolventov,“ mieni riaditeľ. „Napokon, dopyt po takýchto absolventoch prevláda aj v krajinách Európskej únie. Zvýšený záujem o strojárskych odborníkov pociťujeme tiež aj v škole. Navštevujú nás zástupcovia firiem, domácich aj so zahraničnou účasťou a vyhľadávajú u nás budúcich pracovníkov. Často je to s možnosťou doškolenia v zahraničí. Už sa nám podarilo takto niekoľkých našich študentov umiestniť hneď po ukončení štúdia,“ dodáva P. Žabenský.
Na stáže chodia do Čiech a Rakúska
Keďže dopyt po strojárskych odborníkoch je aj v krajinách Európskej únie, škola umožňuje študentom nabrať poznatky a skúsenosti aj zahraničí. Niekoľko rokov sa zapájajú do medzinárodných projektov Leonardo da Vinci a Socrates. Nadviazali partnerské vzťahy so školami v Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Maďarsku, Estónsku a v Česku a spoluprácu so Vzdelávacím centrom úradu práce v rakúskom Gonsendorfe. Žiaci absolvujú študijné pobyty na týchto školách a s tamojšími študentmi pracujú na spoločných projektoch. V novembri absolvovalo šesť žiakov trojtýždňový študijný pobyt na rakúskej škole Zistersdorf a štyria žiaci na Vyššej odbornej a strednej priemyselnej škole v Žďári nad Sázavou. „Samozrejme, tí, čo chodia do Rakúska, musia ovládať nemčinu. Pred stážou absolvujú jazykovú prípravu na odborné výrazy, aby nemali problém porozumieť výkladu učiva. Dvaja študenti sa dokonca dostali v Rakúsku na odbornú stáž do výrobného podniku, kde dostali aj minimálny plat a o praxi získali certifikát, ktorý im môže pomôcť pri uplatnení sa na trhu,“ hovorí Zuzana Necpálová, koordinátorka projektu Leonardo da Vinci. Obidva projekty sú určené pre tretiakov. Kým Leonardo da Vinci je jednostranný projekt, Socrates je založený na výmenných pobytoch. „Skúmame, ako a za akých podmienok sa dokážu naši absolventi uplatniť na domácom aj zahraničnom trhu práce,“ vysvetľuje Gabriela Ujhelyiová, koordinátorka projektu Socrates. „So zahraničnými partnermi spolupracujeme prostredníctvom internetu na tvorbe spoločného projektu, ktorým mapujeme trh práce vo svojich krajinách a opodstatnenosť obsahu štúdia v súvislosti s požiadavkami, aké sú na trhoch práce. Projekt končíme záverečnou prácou skriptum v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku, ktorý študenti spracujú na spoločných stretnutiach v jednotlivých účastníckych krajinách.“ Už v sobotu odlietajú dvaja študenti do Turecka, kde predstavia internetovú stránku školy a výsledky projektu. Keďže v krajinách, zapojených do projektov, sa dorozumievajú nemecky a anglicky, výmenné pobyty majú pre žiakov význam aj z hľadiska zdokonaľovania sa v jazykových schopnostiach.
Čo a ako učiť, na tom škola neustále pracuje
Praktické skúsenosti získavajú študenti v školských dielňach: v sústružníckej, frézarskej, nástrojárskej, zváračskej a v dielni pre ručné spracovanie kovov, škola však sleduje súčasné trendy a požiadavky trhu práce, ktoré aplikuje do výučby. „Keďže vybavenie našich dielní už celkom nezodpovedá súčasným požiadavkám, riešime tento nedostatok so strojárskymi firmami, v ktorých žiaci absolvujú prevádzkovú prax. Zároveň tak zisťujeme požiadavky na vedomosti a zručnosti našich absolventov u zamestnávateľov. Spolupráca s nimi na inovácii obsahu výučby je hlavným zámerom poradného zboru,“ vysvetľuje Ján Hulina, ktorý je predsedom poradného orgánu riaditeľa školy a ktorý koordinuje spoluprácu školy s podnikmi. „Neustále aktualizujeme prehľad o zamestnávateľoch a o ich potrebách a snažíme sa tiež o sprostredkovanie zamestnania pre našich absolventov, ktorí spĺňajú ich požiadavky.“ Novinkou, ktorú priniesli požiadavky trhu, je technologické laboratórium v priestoroch školy. Slúži na výučbu technikov pre projektovanie, diagnostiku, servis a realizáciu technických zariadení budov, vykurovacích systémov na klasické palivá, ale aj na netradičné zdroje energií. Zavádzanie výučby škola realizuje v spolupráci s Cechom vykurovania a tepelnej techniky a Fakultou environmentálnej a výrobnej techniky Technickej univerzity vo Zvolene. Využiť ju chce nielen pre svojich študentov, ale aj pre pracovníkov pôsobiacich v tejto oblasti a pre záujemcov o rekvalifikáciu.
Popri učení aj podnikajú
Študenti si môžu odskúšať aj podnikanie. Tretiaci si v rámci predmetu aplikovaná ekonómia založili študentskú spoločnosť, ktorá simuluje akciovú spoločnosť, a zaregistrovali ju v organizácii Junior Achievement SR, ktorá prácu takýchto študentských spoločností koordinuje. „Práve začíname s výrobou vreckových kalendárov a pohľadníc s rôznou tematikou. Výrobky bude spoločnosť ponúkať spolužiakom z našej aj z iných škôl, učiteľom a rodičom. Výrobu a predaj musí firma ukončiť do 15. mája, keď musí uzatvoriť účtovníctvo, zlikvidovať študentskú spoločnosť, podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu. Nakoniec zvoláme záverečné valné zhromaždenie, kde sa vyplatia dividendy akcionárom, porovnáme plán so skutočnosťou a zhodnotíme celé podnikateľské obdobie,“ hovorí učiteľka aplikovanej ekonómie Zuzana Necpálová. Študenti si tak precvičia činnosť spoločnosti od jej vzniku až po zánik a všetko, čo s tým súvisí. Osvoja si základnú evidenciu z účtovníctva, daňovej problematiky, personalistiky, finančnej analýzy, materiálového hospodárstva a marketingu a získajú certifikáty z aplikovanej ekonómie, ktoré sú dnes akceptované v praxi aj pri prijímacích skúškach na vysoké školy.
Štyria už získali ojedinelý certifikát
Strojnícka priemyslovka vo Zvolene je jedinou školou na Slovensku, ktorá má oprávnenie udeliť žiakom po splnení náročných podmienok certifikát Autodesku, známej firmy na trhu počítačových programov v oblasti konštruovania. Skúšky robia študenti pod drobnohľadom odborníkov z praxe. Doteraz „Autodesk Academia Certifikate“ získali štyria študenti: František Peťko, Pavel Kráľ, Marián Klimo a Peter Dobrota. Kým v Čechách je takýto certifikát prínosom pri prijímaní na vysoké školy, na Slovensku sa zatiaľ o jeho uznanie pri prijímacích skúškach ešte len bojuje, jednému zo študentov však už pomohol vo výberovom konaní istej firmy. Vybrali ho vďaka certifikátu, ktorý má na strojárskom trhu meno. Zoznam držiteľov certifikátu zverejňuje aj Autodesk.
Otvorili triedu pre futbalistov a hokejistov
Popri hodinách telesnej výchovy poskytuje škola možnosť športových aktivít aj v krúžkoch, konkrétne v basketbalovom, volejbalovom a bedmintonovom. Žiaci sa v nich pripravujú na reprezentáciu školy v okresných a regionálnych športových súťažiach stredných škôl a tento rok už štvrtý raz, ako partnerská škola Krajinskej odbornej školy Zistersdorf, sa zúčastnili aj medzinárodnej súťaže stredných škôl v rakúskom Sant Poltene. Pre športovo talentovaných žiakov, ktorí sa aktívne venujú hokeju a futbalu, otvorili v septembri v odbore strojárstvo triedu zameranú na športovú prípravu. „Stali sme sa prvou technickou školou v regióne, ktorá otvorila tento typ štúdia,“ hovorí riaditeľ P. Žabenský, ktorý neskrýva, že šport je jeho srdcovou záležitosťou. „Chceli sme umožniť, aby študenti, ktorí aktívne športujú vo futbalových a hokejových oddieloch, si mohli popri športe urobiť stredoškolské štúdium. U nás dostanú niekoľko hodín kvalitnej športovej prípravy navyše s kvalifikovanými trénermi. Futbal trénujú s Jánom Oravcom a hokej s Pavlom Igrínyim.“ Trieda so zameraním na hokej a futbal má osemnásť chlapcov. Otvorili ju v spolupráci s Hokejovým klubom mesta Zvolen a Mestským futbalovým klubom, ktoré študenti reprezentujú v celoštátnych a regionálnych súťažiach.
Pripravila Ľuba MOJŽIŠOVÁ