Miroslav Kusein: Ťažko sa im bude robiť odpočet
Zvolenský primátor Kusein hovorí: „Zmluva by nemala byť nad štandardy Európskej únie. Sme členmi tohto spoločenstva a mali by sme sa toho držať a nevymýšľať nové zákony či nové medzinárodné pravidlá,“ povedal nám. Presný prehľad o tom, či niektorá krajina má alebo nemá zmluvne zakotvenú napríklad výhradu vo svedomí, primátor nemal. Politická kríza je podľa neho zbytočná. „Už to nemuseli teraz otvárať, mohli v pokoji dovládnuť. Ťažko sa im bude robiť odpočet,“ dodal. Predčasné voľby v júni považuje za reálne ešte predtým, ako ich schválili najvyšší politickí predstavitelia. Podľa primátora nebude mať vládna kríza výraznejší vplyv na Zvolen alebo región. Väčšina úradníkov vraj na ministerstvách ostane na svojich miestach a nebudú sa na projekty pozerať cez stranícke tričká.
(ms)
Keby nebolo volieb, strany by sa dohodli
Vládna koalícia nemala vždy vplyv na vznik koalícií v regiónoch. Už pred voľbami do vyšších územných celkov vznikali na Slovensku veľmi zaujímavé spojenia. Ukázali, že politici v regióne nájdu spoločnú reč, aj napriek nevraživosti na najvyššej úrovni. „Chod nášho parlamentu by súčasná kríza nemala ovplyvniť,“ hovorí Jozef Ježík ml. (SMER), ktorý je poslancom zastupiteľstva BBSK. Väčší vplyv bude mať na región zrejme iba volebný výsledok a vytváranie nových koalícií. Podľa Ježíka vznikla kríza preto, lebo sa KDH snaží odpútať od doterajšej vládnej koalície. „Pred voľbami sa snaží vystupovať autonómne,“ dodáva. Ku kríze by vraj nedošlo, keby do volieb chýbali ešte dva roky. Strany by jednoducho našli spoločnú reč. K zmluve o výhrade vo svedomí sa nevedel vyjadriť, pretože nepoznal všetky jej ustanovenia. „Neštudoval som ju podrobne, i keď k niektorým ustanoveniam mám tiež určité výhrady,“ dodáva.
(ms)
Milan Žabka, predseda miestneho zväzu SDKÚ vo Zvolene
Bol to unáhlený krok. V politike sa nejedná pod vplyvom emócií jedného dňa a k závažným veciam, ktoré sa týkajú všetkých občanov, je potrebné vytvoriť priestor na diskusiu všetkých zainteresovaných. Ultimáta nie sú riešenia. Politická nestabilita, ktorá vznikla, minimálne narúša priaznivý ekonomický vývoj Slovenska v tomto a ďalšom období.
Vladimír Maňka, poslanec Európskeho parlamentu, podpredseda strany SMER - sociálna demokracia
Slovensko nesie v Európskej únii smutné prvenstvo. Sme krajinou, kde každý piaty obyvateľ žije v riziku chudoby. Upozornila na to nedávno aj konferencia biskupov Slovenska. Namiesto toho, aby vládni politici riešili tento a mnohé ďalšie problémy, myslia už len na svoju budúcnosť a neváhajú použiť čokoľvek, aby ovplyvnili voličov v blížiacich sa voľbách. Spor v koalícii a odchod KDH z vlády hodnotím ako boj KDH a SDKÚ o svojho voliča. Čo sa týka Zmluvy o výhrade svedomia, povyšovať názor určitej skupiny na zákon v podmienkach nášho právneho poriadku je neprípustné. Je to prejav diskriminácie a intolerancie voči inému názoru. Vstupom do Európskej únie sa Slovensko zaradilo ku krajinám, ktoré majú úctu k všeľudským hodnotám, najmä k myšlienkam demokracie, rovnosti, pluralizmu, nediskriminácie, tolerancie či spravodlivosti. A práve preto je nevyhnutné, aby právo na výhradu svedomia bolo garantované zákonom, ktorý nebude obmedzovať názorovo inak orientovaných občanov.
Jozef Mikuš, poslanec NR SR, predseda Banskobystrického zväzu a Ústrednej rady SDKÚ:
Myslím, že odchod KDH z vlády bol unáhlený krok, ktorý nepomohol ani Slovenskej republike a ani Zmluve o výhrade svedomia. Mohol a mal byť vytvorený priestor na pripomienku a výhrady ministerstva zahraničných vecí. Táto zmluva viac ako ktorákoľvek iná by mala ľudí spájať a mala byť výsledkom širšej dohody nielen politických strán. KDH zvolilo postoj zásadový, ultimatívny, čo pre dohodu nikdy nie je dobré a výsledkom je vládna kríza, ktorá sa vyriešila najlepšie, ako sa dalo – predčasnými voľbami.
Ján Václavík, predseda miestneho zväzu KDH vo Zvolene
Vzali sme na vedomie odstúpenie našich ministrov a predsedu NR SR či štátnych tajomníkov za KDH. KDH je politickou stranou, ktorá má svoje morálne zásady, princípy, jednoducho my za ne nemienime ustúpiť. Stalo sa, čo sa stalo. Zachovali sme si svoju tvár. Postupné kroky prerokuje mimoriadna celoslovenská rada. My sa stotožňujeme aj na okresnej rade so zmluvou. Zmluva nie je diskriminačná, pretože podobné zmluvy sú vypracované aj pre iné cirkvi a spoločnosti na Slovensku.
Pripravila: moj
Čo je v Zmluve o výhrade vo svedomí
Slovensko sa zaväzuje, že nemocniciam a zdravotníckym zariadeniam zriadeným katolíckou cirkvou alebo jej organizáciou neuloží povinnosť vykonávať umelé ukončenia tehotenstva, umelé alebo asistované oplodnenia, pokusy alebo nakladanie s ľudskými orgánmi, ľudskými zárodkami a ľudskými pohlavnými bunkami, eutanáziu, klonovanie, sterilizáciu, úkony spojené s antikoncepciou a tiež nestanoví vykonávanie týchto činností ako podmienku potrebnú pre vznik alebo činnosť nemocnice alebo zdravotníckeho zariadenia.
V zmluve sa hovorí, že uplatnenie výhrady vo svedomí nesmie ohroziť ľudský život a ľudské zdravie.
Podľa návrhu zmluvu právo uplatňovať výhrady vo svedomí možno uplatniť podľa právneho poriadku Slovenskej republiky a v jeho medziach. Medze a spôsob uplatnenia upraví Slovenská republika tak, aby bola zachovaná podstata a zmysel práva uplatňovať výhrady vo svedomí. Zmluva sa uzatvára na neurčitý čas a jej platnosť sa skončí na základe dohody zmluvných strán alebo skončením platnosti základnej zmluvy medzi Svätou stolicou a Slovenskou republikou.