Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Predstavujeme Korytárky

Trinásť rokov samostatnosti

Samostatnou obcou sú Korytárky od 1. januára 1993. Vtedy sa odčlenili od Kriváňa. Samostatné Korytárky mali zo začiatku 1 026 obyvateľov a tento počet sa zásadne nezmenil. Dnes je v obci prihlásených 1 010 ľudí. „Nie všetci, ktorí v Korytárkach bývajú, sú v obci aj prihlásení,“ povedal nám starosta obce Juraj Paľko. Niektorí si nedokážu vybaviť ani prechodný pobyt. „Povie, že má napríklad vo Zvolene byt a pritom býva u nás.“

SkryťVypnúť reklamu

Za viac ako trinásť rokov samostatnosti sa v Korytárkach veľa vecí zmenilo. „Veľa majetku sme pri odčlenení nedostali, väčšina nehnuteľného majetku bola totiž v Kriváni. Až na budovu kultúrneho domu, v ktorom je dnes obecný úrad. Neskôr prešla pod obec aj budova školy,“ dodal starosta.

Veľkou investičnou akciou bola pred rokmi plynofikácia. Robili ju na dve etapy. Najprv stred obce a potom niektoré okrajové časti. „Plynofikácia prechádza aj časťou obce, ktorá je v územnom pláne pripravená na ďalšiu individuálnu výstavbu,“ povedal starosta. Prvá etapa plynofikácie stála šesť miliónov korún, druhá dva milióny štyristo tisíc. Plyn má v Korytárkach viac ako polovica domácností, väčšinou v centre obce. Na lazy sa plyn nedostal. Plynofikácia bola a ešte stále je príliš drahá. „Je to náročné na inštaláciu... Nebolo by efektívne ťahať plyn do častí, kde sú domy veľmi riedko,“ skonštatoval Juraj Paľko. Na druhej strane, ľudia by už nemali o plynofikáciu záujem. Plyn sa stal pridrahým palivom a preto ľudia kúria drevom, uhlím, niektorí elektrinou...

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitým bolo, podľa starostu, schválenie územného plánu obce. Podľa neho sa môže obec riadiť desiatky rokov. V pláne je vyčlenený priestor na individuálnu bytovú výstavbu. Už tohto roku chce obec začať s vykupovaním pozemkov na novú ulicu medzi centrom a časťou Lapínovci. V novej časti je naplánované i futbalové ihrisko.

Milióny na kanalizáciu, milióny na cesty...

Najväčším problémom v obci bude zrejme vybudovanie kanalizácie, na ktorú treba okolo tridsaťdva miliónov. Projekt majú vypracovaný. Bude mať dve časti. Územné rozhodnutie už vydali a v najbližšej dobe by mali dostať stavebné povolenie. A peniaze? „Tie by sme chceli zohnať z európskych fondov. Najskôr to bude v rokoch 2007 – 2013, kedy je predpoklad, že z fondov prídu väčšie finančné prostriedky,“ dodal starosta. Rovnako ako na kanalizáciu, majú projekt vypracovaný aj na opravu miestnych komunikácií. Projekt majú už od konca roku 2004, na opravy by však potrebovali až 24 miliónov korún. Hoci všetko vyzeralo nádejne, nakoniec zo všetkého zišlo. Podľa starostu sa takpovediac za chodu zmenili podmienky. Obec má celkovo dvadsaťosem kilometrov svojich ciest, časť je v intraviláne, no časť v extraviláne obce, ktoré obec musela vykúpiť alebo zobrať do prenájmu. Rozhodli sa pre lacnejšie riešenie, cesty zobrali do prenájmu a doložili k projektu. Nestačilo to, odrazu boli podmienky iné. „Vynašli sa. Mali veľa žiadostí a tých čo žiadali väčšie čiastky nakoniec vyradili,“ dodal starosta. Napriek tomu sa niektoré cesty podarilo zrenovovať.

SkryťVypnúť reklamu

Dom smútku skolaudujú ešte tento rok

Dom smútku stavajú v Korytárkach už tretí rok. Tento rok ich čaká kolaudácia. „Potrebujeme tam preinvestovať ešte štyristotisíc korún,“ dodal starosta. Za ne nakúpia dvere, okná a vnútorné zariadenie. Dom smútku postavili v Korytárkach svojpomocne, na stavbe pracovali nezamestnaní na malých obecných službách. Rozpočet na vybudovanie domu smútku je milión šesťstotisíc. Aspoň podľa projektu. Ten však urobili ešte v roku 2001 a ceny časom rapídne narástli. Skôr ako postavili dom smútku, vybudovali terasový cintorín a prístupovú cestu k nemu. Cintorín bol nutnosťou. Korytárčania dovtedy využívali cintorín v Kriváni, ten však už nestačil... Na korytárskom cintoríne je v súčasnosti asi štrnásť hrobov. Niektorých ešte stále pochovávajú v Kriváni – najmä ak tam majú svojich príbuzných.

Heligonkári, fujaristi, no aj dôchodcovia...

V tomto roku by v Korytárkach chceli investovať aj do budovy kultúrneho domu. „Niektoré okná natrieme, iné vymeníme za nové. Vymeniť by sme chceli i vchodové dvere. Tie sú v dezolátnom stave,“ povedal starosta Paľko. Na práce využijú nezamestnaných na malých obecných službách, opravu a výmenu budú financovať z vlastného rozpočtu. Podľa starostu je to nevyhnutné, vzhľadom na to, že v „kulturáku“ organizujú viacero podujatí, z nich najznámejšie sú prehliadky heligonkárov a fujaristov. Poslednou akciou bola „povalentínska“ zábava dôchodcov 25. februára. „Prihlásilo sa viac ako sto ľudí,“ dodal starosta. Na zábavu prispel piatimi tisíckami aj obecný úrad.

Na vodovod chcú peniaze z nórskeho fondu

Vodu, ktorú pijú Korytárčania, privádzajú do domov samospádne vodovody. Je ich niekoľko. Ľudia si vo vlastnom záujme vodu kontrolujú, napriek tomu sa obec chystá vybudovať vlastný vodovod. „Projekt máme vypracovaný a dostali sme aj stavebné povolenie. Chceli by sme požiadať o peniaze jeden nórsky fond, ktorý dáva až stopercentnú dotáciu,“ povedal starosta. V prvom rade by chceli na vodovod napojiť tie časti, ktoré nemajú žiaden vodovod. Potom väčšie budovy ako školu, kultúrny dom, obchod či kostol...Vodovod z hriňovskej priehrady ide cez obec, z Korytárčanov sú však naň zatiaľ napojení iba ľudia v častiach Krivec a Zlatno. Vodovod pre celú dedinu bude stáť dvanásť miliónov korún. Práve už spomínaný nórsky fond má takúto sumu stanovenú ako najnižšiu možnú podporu. Lehota na stavebné povolenie už raz vypršala, museli požiadať o jej predĺženie. Podľa starostu už na jeseň navrhoval na zastupiteľstve odhlasovať žiadosť o peniaze z európskych fondov práve na vybudovanie vodovodu. „Poslanci boli proti. Bol to veľký omyl, teraz sa chcem k tomu vrátiť,“ posťažoval sa starosta a dodal: „Musíme ísť do toho za každú cenu. Škoda by bolo zahodiť šancu, ktorá sa nám už nemusí naskytnúť.“ Ani poslanci by vraj nehlasovali proti, keby išlo iba o samotnú žiadosť. Obec si však musí dopredu zohnať päť percent zo sumy, o ktorú žiada. Práve to bol dôvod nesúhlasu. Pred niekoľkými dňami sa ukázalo, aký dôležitý nový vodovod je. Bez vody ostalo asi dvadsať domácností, pretože v dvoch domoch so starými a poškodenými rozvodmi voda unikala a do ďalších už nestíhala dotekať. Obec síce dopĺňala rezervoár, no nestačilo to. Najprv museli odstrániť úniky vody, ktorá tiekla do studní a do základov domov. Až potom haváriu opravili. Domy však boli bez vody tri dni.

Kostol stavali štyri roky

S výstavbou kostola v Korytárkach začali v roku 1994 a ukončili po štyroch rokoch výstavby. Tempo prác, ktoré robili väčšinou svojpomocne, určovali financie. „Väčšinou sa stavalo zo zbierok občanov. Niečím prispel obecný úrad, pomohol aj Biskupský úrad v Banskej Bystrici...“ dodal starosta. Neveľkú podporu dostali aj od nemeckej cirkevnej spoločnosti.

Škola a škôlka v jednej budove

Pozemky boli prekážkou aj v prípade školy. Na opravu potrebovala obec tri milióny osemstotisíc korún. Vypracovali projekt, podali žiadosť... Pozemky, ktoré obec nevlastnila, zobrala do prenájmu na desať rokov. Tak ako v prípade ciest, ani pri školách to komisia neuznala. Peniaze dali iba tým, ktorí pozemky vlastnili, prenájom odrazu nestačil. Obec plánovala zatepliť na školskej budove steny, stropy a vymeniť okná. Keďže v kuchyni varia elektrinou, kuchyňu chceli prerobiť na plyn. Veď už teraz v škole kúria plynom. Škola má právnu subjektivitu od začiatku roku 2004. V budove sa učia žiaci prvého stupňa, starší žiaci dochádzajú do Kriváňa. Okrem školákov šantia v budove aj škôlkari.

Najčítanejšie na My Zvolen

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 2. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 5. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Poškriabali vám auto, keď ste niekde parkovali?
 2. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 3. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 4. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 5. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 6. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 7. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 8. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 662
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 394
 3. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 6 151
 4. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 591
 5. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 011
 6. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 951
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 802
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 304

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 3. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 4. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 5. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Ján Škerko: Viktor Orbán je rozbíjač európskej jednoty a trieska pod nechtom
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 624
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 420
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 926
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 758
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 529
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Na ceste medzi Zvolenom a Krupinou.

Polícia hľadá svedkov nehody.


ROS 27. máj
Roman Petrík

Veľký a úprimný rozhovor s novou brankárskou posilou HKM Zvolen Romanom Petríkom.


27. máj
Slovenský štít 2022.

Štandardná príprava cvičenia trvá rok a pol.


TASR 26. máj

Mesto chce najskôr prieskum.


TASR 26. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prípadom sa zaoberá mestská polícia aj sociálne oddelenie.


23 h

Prezident námestovského klubu je presvedčený, že na Oravu budú ostatné mužstvá spomínať len v tom dobrom.


27. máj

Festival Pohoda tento rok oslávi 25. výročie svojho založenia.


25. máj

Zlodeji sklad navštevovali dlhšiu dobu, ukradnuté veci konzumovali aj vo vedľajších miestnostiach.


27. máj

Blogy SME

 1. Miro Jankes: Májový výber (2022)
 2. Miriam Studeničová: Nepremeškajme jedinečný deň – 30. máj!
 3. Peter Slamenik: Špeciálna amnestia
 4. Štefan Vidlár: Navrácený syn
 5. Věra Tepličková: Revolúcia zamatová versus za/Matovičová
 6. Kristína Behúňová: Bikepacking po španielsky: Z Valencie cez Castilla-La Mancha
 7. Ján Škerko: Viktor Orbán je rozbíjač európskej jednoty a trieska pod nechtom
 8. Jano Richter: Motoristické hody tohoto víkendu - Indy500, Monako, Nordschleife24 ...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 624
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 9 420
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 791
 4. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 156
 5. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 2 926
 6. Jana Melišová: Oplatí sa žiť na dlh? 2 758
 7. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 691
 8. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 2 529
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu