Až 62 detí zo Zvolena žije v detských domovoch. Ani jedno pritom nie je sirota, všetko sú to deti žijúcich rodičov. Posledné štyri deti umiestnili do detských domovov v tomto roku. V jednom prípade išlo o troch bratov vo veku štyroch, troch a dvoch rokov. Mária Koreňová z odboru sociálnych vecí a zdravia na Mestskom úrade vo Zvolene hovorí, že situácia sa v tejto rodine sa vyhrotila v závere minulého roka, pretože otec detí je vo výkone trestu a matka začala vo zvýšenej miere požívať alkoholické nápoje. O deti sa nestarala, v dome nekúrila, ani im nevarila. Druhým prípadom bol novorodenec, ktorého začiatkom roka porodila bezdomovkyňa a nechala ho v pôrodnici. V domove už má tri staršie deti, no podľa slov M. Koreňovej aspoň na jedného syna, v rámci svojich možností, prispieva na výživné stovkou každý mesiac z dávky v hmotnej núdzi.
Medzi 62 deťmi, ktoré sú roztrúsené v osemnástich detských domovoch, reedukačných detských domovoch a reedukačných domovoch mládeže po takmer celom Slovensku, je viacero súrodencov. Sú to príbehy 38 rodín. Rodiny však nefungujú tak, ako by mali. Deti sú odlúčené od rodičov. Nepoznajú materinskú ani otcovskú lásku, nepoznajú pohladenie, poláskanie, nevedia, aké je to zaspávať pri rozprávke na dobrú noc. Zväčša ide o dvoch alebo troch súrodencov. Ak súd teraz rozhodne, že deti umiestni do ústavnej starostlivosti, v súdnom rozhodnutí už musí byť uvedený konkrétny detský domov, aby sa zachovali aspoň súrodenecké vzťahy. V podstate na každé dieťa je vypracovaný individuálny plán rozvoja osobnosti dieťaťa, z ktorého vyplýva úzka spolupráca mestského úradu, orgánu sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately a príslušného detského domova. Pracovníci mestského úradu chcú v dohľadnej dobe navštíviť všetky detské domovy, kde sú umiestnené deti s trvalým pobytom vo Zvolene. Zaujímavým je prípad 32-ročnej mamičky z obce Sása-Lomné (s trvalým pobytom vo Zvolene). V dvoch detských domovoch už má osem detí. Najmladšie má dva roky, najstaršie pätnásť. Vlani v októbri porodila deviate. Deti má s tromi mužmi. Podľa M. Koreňovej sa však matka o svoje deti zaujíma v rámci svojich možností, chodí ich aj navštevovať a deti tiež strávili vianočné sviatky v rodinnom prostredí. Pri poslednej návšteve matka po poradenstve prejavila záujem o uplatnenie nároku na príspevok na dopravu.
„Nemôžeme vo všetkých prípadoch hovoriť o zanedbaní rodičovských povinností, niekedy rodičia majú záujem o deti, ale nedokážu ich vychovávať napríklad pre zlé bytové podmienky,“ hovorí M. Koreňová. Od tohto roku bude preto mesto financovať cesty rodičov za ich deťmi v detských domovov. Samosprávam to prikazuje zákon o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, platný od septembra minulého roku. Podmienky pomoci si upravujú jednotlivé mestá. Zvolen ich upravuje všeobecným záväzným nariadením, ktoré je platné od 16. februára t. r. Podľa tohto nariadenia môže uhradiť maximálne šesť ciest v roku pre dve osoby. Podľa M. Koreňovej majú viacerí rodičia o túto možnosť záujem. „Všetky rodiny som navštívila a vysvetlila som im podmienky. Viacerí ju chcú využiť, veď za deťmi cestovali aj predtým. Keďže nariadenie mesta je v platnosti ešte krátko, zatiaľ sme cestu neuhrádzali nikomu, predpokladám však, že v období veľkonočných sviatkov budú chcieť rodičia ísť pozrieť deti,“ myslí si M. Koreňová. „Máme napríklad prípad detí v detskom domove v Hriňovej. Súd rozhodol o ich prevýchove. Sú to už staršie deti, aj samé chodia domov. Matka si zrejme nie je istá, či prevýchova už splnila svoj účel. A možno len chce počkať, kým doštudujú na učilišti, aby mali vzdelanie, kontakt s nimi však udržuje neustále.“
Zákon hovorí aj o sanácii rodinného prostredia. Rozmenením na drobné tým chce dosiahnuť, aby sa samosprávy, aj finančnou podporou, pričinili o to, aby sa dieťa mohlo vrátiť domov – do tepla rodinného krbu. Ak rodič napríklad nemá na nájomné, mesto mu môže určitú dobu pri jeho platení pomáhať. „Ak sa nám do roka nepodarí upraviť rodinné pomery tak, aby sa dieťa z detského domova mohlo vrátiť domov, mesto mu začne sporiť, začne mu ukladať peniaze na samostatný účet,“ ozrejmuje. Výška sporenia je daná zákonom a na tento rok predstavuje 1780 korún mesačne. M. Koreňová zákon na tvorbu úspor víta. „Dieťa nemôže za to, že vyrastá opustené, v detskom domove. Keď deti brány domova opúšťajú, často sa nemajú kam uchýliť. Zostanú bez domova a bez koruny, ponechané nástrahám ulice.“ Sociálna pracovníčka si nemyslí, že rodičia budú zneužívať deti pre túto obdobu vkladnej knižky. „Účet zriadi detský domov, v ktorom je dieťa umiestnené. Manipulovať s ním nemôže nikto, ani detský domov, ani rodičia dieťaťa, len so súhlasom súdu. Ak by aj dieťa opustilo detský domov pred dovŕšením osemnásteho roku a vrátilo sa k rodičom, súd môže nad účtom ustanoviť majetkového opatrovníka podľa zákona o rodine.“
Kým cestovné lístky môžu mestá uhradiť aj rodičom, ktorí mali deti v detských domovoch už v minulých rokoch, príspevok na úpravu rodinného prostredia a príspevok na tvorbu úspor sa vzťahuje len na prípady detí, ktoré sa ocitli v detských domovoch od januára t. r. Znamená to, že sporiť im začnú až v budúcom roku.
Ľuba MOJŽIŠOVÁ