Nohy mu zachránil taliansky lekár

Nedávno sme si pripomenuli výročie ukončenia najstrašnejšej kapitoly ľudskej histórie. Druhá svetová vojna prekonala počtom obetí všetky predchádzajúce. Tých „naj“ má však viac. Vyhladzovanie celých národo

Zmenila veľa osudov, milióny ľudí si po nej kládli otázky – aké by to bolo, keby nebolo vojny? Tie ostali dodnes nezodpovedané.

Keď sa povie vojna, pre deväťdesiatštyriročného Juraja Hanesa z Detvianskej Huty – Komárna akoby sa automaticky otvorila komnata so spomienkami. Vojna preňho znamená zajatie, transport a koncentračný tábor. A nekonečne dlhé dni na samom dne ľudského bytia. Kde človek nie je človekom, iba kusom, kde zviera má možno väčšiu cenu...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Chytili ma v Podkoniciach,“ spomína Juraj Hanes. Mal tridsaťdva rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyhlásení povstania narukoval do slovenskej armády. Tak ako tisíce ďalších. A po potlačení povstania sa čo najrýchlejšie snažil dostať z hôr, do ktorých ich Nemci zatlačili. Dôvod bol verejne známy – hovorilo sa, že každého, koho chytia v horách, budú považovať za partizána – teda banditu. A každého banditu vraj zastrelia. „A tak sme išli do dediny,“ hovorí. V dedine ich zajali a už onedlho spoznal mestá ako Gerlitz, Ludwigswald a Buchenwald. „V Gerlitzi bolo zle, v Ludwigswalde sme chodili aj do roboty – kopali sme zákopy, no a v Buchenwalde sme boli už iba pod stanom. Tisícsto zajatcov pod jedným,“ dodáva. V Gerlitzi zo začiatku spávali iba na holom betóne, neskôr im urobili drevené prične. Tri nad sebou, na jednej ležali osemnásti. Nad otázkou o strave sa pán Juraj iba pousmial. „Repu,“ vyhŕklo z neho. Kŕmili ich horšie ako zvieratá. Tri decilitre varenej repy – tri decilitre akejsi polievky na jeden deň. A to bolo všetko. Hlad sa stal spoločníkom nekonečných dní, týždňov, ba celých mesiacov. Privádzal ľudí k zúfalstvu. Napriek tomu žili ďalej, na rozdiel od mnohých, ktorí útrapy neprežili. Pán Juraj mal na konci vojny štyridsať kilogramov. Oslobodili ich Američania. Vyhladovaní väzni doplatili často práve na jedlo. Po týždňoch hladovania ich zabíjalo ako muchy. Cestou domov sa dostal k Rusom, ktorí zabíjali prasa. „Chceli, aby sme im pomohli. Mohli sme sa aj najesť, no radšej som si jedlo zobral na cestu,“ dodáva. Cesta domov bola dlhá, z Nemecka, cez Poľsko až do Československa trvala asi mesiac. Juraj Hanes nebol jediným zajatcom z Detvianskej Huty, okrem neho sa do Nemecka dostali ďalší siedmi. Dnes hovorí, že zajatie mu zobralo desať rokov zo života. Prežil iba vďaka šťastiu. Najhorší bol transport do Ludwigsweldu. „Naládovali nás do vagóna a štyri dni a štyri noci nás nechali vo vagónoch. Bola zima a ja som mal na nohách iba malé baganče. Kým sme prišli do Ludwigsweldu, celkom mi nohy zamrzli. Ešte mi jeden povedal – nikdy už na svojich nohách chodiť nebudeš,“ spomína Juraj Hanes. Vysvetlili mu, že sčerneté mäso mu onedlho odpadne od kosti a má po nohách. Zúfalstvo a beznádej nemohli byť horšie. Pomaly sa so svojimi nohami lúčil, uvažoval, aký ho čaká život bez nich. Nakoniec svitla malá nádej. „Pred nami boli v tábore Taliani. Tí odišli preč, no lekár ešte ostal. Odniesli ma k nemu a ten mi nohy natrel takou čiernou masťou a zabalil papierom. Pomohlo mi to,“ dodáva. Nohy mu zo začiatku poriadne zapuchli, no postupne sa situácia zlepšovala. Až natoľko, že sa na svojich nohách sa dostal až domov a dožil deväťdesiatich štyroch rokov. Celý život pracoval ako kováč, naviac pre lesy. Ešte aj na dôchodku chodil podkúvať kone, ktoré ťahali v lese drevo.

SkryťVypnúť reklamu

Milan SUJA

Buchenwald vo východnom Nemecku otvorili v roku 1937. Neboli v ňom plynové komory ako v Osvienčime, ale väzňov v ňom vraždili injekciami, strieľali, alebo nechali umrieť vyhladovaním a vyčerpaním otrockou prácou. Zahynulo v ňom 56 000 ľudí. Keď ho 11. apríla 1945 oslobodili Američania, našli v ňom 21 000 ľudských trosiek. Americký veliteľ bol taký zhrozený, že prinútil obyvateľov neďalekého Weimaru, aby sa prišli pozrieť, čo robili nacisti v ich mene.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 661
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 177
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 133
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 120
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 922
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 764
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 426
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Zvolen - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Prírodné lezecké centrum vzniklo pri Kolibe u Rytiera pod Pustým hradom.

Z lesa vedie trasa, ktorú si zamilujú rodiny, aj horolezci.


1
Ilustračné foto.

Získal uznanie od kolegov aj jej rodiny.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu