Protimonopolný úrad SR udelil pokutu 50-tisíc korún Mestu Zvolen za to, že uprednostňuje centrálne zdroje tepla a sťažuje možnosť odpájania sa odberateľov a zakladanie domových kotolní. Podľa úradu boli takto zvýhodnení podnikatelia Zvolenská teplárenská, a. s., a MPBH, a. s., oproti ostatným existujúcim aj potenciálnym podnikateľom, pretože len tieto dve firmy sú na území mesta dodávateľmi systému centrálneho zásobovania teplom.
Zvolen ako jeden z mála miest dal ešte v roku 2001 vypracovať Slovenskej technickej univerzite v Bratislave Komunálnu energetickú koncepciu (KOENKO). Tá hovorí o štyroch variantoch pripájania, no jednoznačne za najvýhodnejšiu vo vzťahu k občanovi a k stabilizovaniu cien na trhu s teplom označuje centrálne zásobovanie. Mesto vychádzajúc z názorov odborníkov prijalo všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom stanovilo, že bude podporovať centrálne zásobovanie teplom. Prokurátor toto nariadenie napadol z dôvodu, že odporuje zákonu o hospodárskej súťaži, poslanci ho preto zrušili. Sporná je v súčasnosti časť všeobecne záväzného nariadenia mesta o územnom pláne spred dvoch rokov. V časti, ktorá rieši energetiku, hovorí, že „mesto v zásobovaní teplom v rozvoje územia v jednotlivých mestských sektoroch uprednostní pripojenie centrálneho zdroja tam, kde sú na toto riešenie optimálne územno-technické podmienky a zamedzí vytváraniu nových malých zdrojov znečisťovania ovzdušia v jednotlivých mestských sektoroch, ak sú bytové domy a objekty napojené na centrálny zdroj zásobovania teplom.“ Protimonopolný úrad skúmal túto časť nariadenia a rozhodol, že mesto sa nemôže o ňu opierať.
Viceprimátor Vladimír Šedo hovorí, „áno, zákon o ochrane hospodárskej súťaže sme porušili, pretože dodávateľ nemôže mať monopolné postavenie. Ťažko však hovoriť o konkurencii. Ak by tu chcel pôsobiť potenciálny ďalší dodávateľ, určite mu nebudeme brániť. Problém vznikol zo snahy niektorých spoločenstiev vlastníkov bytov odpájať sa od centrálneho zdroja. Momentálne je pre nich výhodnejšie mať svoju malú kotolňu, no časom, pri náraste cien za plyn, sa cenovo vyrovnajú ostatným. Odpojením nič nevyriešia, je to len dočasné riešenie.“
Cena zemného plynu asi stúpne o 15 percent už od októbra, čo znamená zdraženie o 1 až 2 koruny za kubický meter. Zvolenská teplárenská dodáva teplo pre zhruba tri štvrtiny mesta, vďaka čomu sú podľa viceprimátora ceny tepla vo Zvolene stabilizované. „Za posledné roky sa zvýšili len nepatrne. Momentálne je to 580 korún za gigajoul, čo je v porovnaní s ostatnými mestami podstatne nižšia cena. Napríklad v Banskej Bystrici je to 700 korún za gigajoul.“ Viceprimátor podčiarkuje aj ekologizáciu teplárne, na ktorú získala z eurofondov 500 miliónov korún. Tepláreň chce pri vykurovaní využiť biomasu, konkrétne drevoštiepku, čím zamedzí výkyvom cien za teplo v súvislosti s nárastom cien za plyn alebo ropu.
Mesto sa proti pokute odvolá. Ak Protimonopolný úrad potvrdí svoje rozhodnutie, spornú časť vo všeobecne záväznom nariadení bude musieť mesto zrušiť. Podľa viceprimátora ide o istý paradox, pretože uprednostnením centrálneho zdroja zachránilo mesto tepláreň pred krachom. Mohlo napríklad vybudovať menšie tepelné zdroje. Stopercentným vlastníkom Zvolenskej teplárenskej, a. s., je pritom štát, rovnako štátnou inštitúciou je aj Protimonopolný úrad.
„Neviem si predstaviť, že by sa chceli teraz viacerí od centrálneho zdroja odpojiť a celý Zvolen by bol samý komín. Bolo by to nemysliteľné z hľadiska ekonomického, ekologického, ale aj estetického. Vo vzťahu k občanom si myslím, že mesto robí dobrú tepelnú politiku a že ceny sú vo Zvolene prijateľné,“ dodáva viceprimátor.
Mesto už dávnejšie prejavilo záujem o prevod stopercentného podielu teplárne do svojho majetku. Predchádzajúca vláda rozhodla, že 49 percent prevedie pod mestá a 51-percentný podiel strategickému partnerovi. Súčasná vláda privatizáciu pozastavila.
Ľuba MOJŽIŠOVÁ