Detva – Odborové organizácie sa zvyknú zviditeľniť pri rôznych štrajkoch či protestoch. Ťažisko ich práce je však inde – v kolektívnych zmluvách. Odborová organizácia v detvianskej PPS-ke je spoločná pre zamestnancov PPS Group a tiež Slavie TOOLS. Svoje návrhy na novú kolektívnu zmluvu predložili odborári vedeniam oboch podnikov ešte v septembri. Náročný proces sa podarilo zavŕšiť až v decembri. Dobrá správa pre 1173 zamestnancov PPS Group a 260 zamestnancov akciovky Slavia TOOLS.
„Vyjednávanie zvykne trvať tri mesiace,“ povedal nám odborový predák Stanislav Ľupták a dodal: „Bolo treba prejsť kus cesty a urobiť veľa kompromisov.“ Odborári sa snažili nielen o udržanie výhod zo zmluvy platnej na rok 2006, ale pridali nové. Snažili sa napríklad presadiť, aby zamestnávateľ (PPS Group) doplácal zamestnancom na dopravu. „Nepodarilo sa nám dohodnúť konkrétny záväzok, no dohodli sme sa, že tento problém doriešime do konca januára,“ dodal S. Ľupták. Ťažisko vyjednávania bolo v mzdách a ich zvyšovaní. Výsledok je potešiteľný, v PPS Group sa tarifná mzda v roku 2007 zvýši o 11 percent. Priemerná mesačná mzda za prvých jedenásť mesiacov minulého roku bola pritom 19 878 korún. V akciovke Slavia TOOLS bol priemer za rovnaké obdobie 20 392 korún a možno aj preto je zvýšenie na rok iba osempercentné. Obe zvýšenia vysoko prekračujú úroveň z vyššej kolektívnej zmluvy medzi odbormi a Zväzom strojárskeho priemyslu, kde sa počíta s trojpercentným zvýšením tarifných sadzieb. Úspechom sú aj ďalšie body v kolektívnych zmluvách ako koncoročná odmena, príspevok na rekreáciu či náhrada príjmu počas prvých troch dní pracovnej neschopnosti zamestnanca.
Postavenie odborov je v súčasnosti iné ako v minulosti. Vtedy rokovali s manažérmi, ktorých dosadili štátni úradníci. Dnes manažérov vyberajú majitelia. Samotný priebeh rokovaní je však podľa Stanislava Ľuptáka do istej miery podobný. „Aj v minulosti, aj teraz to bolo za účasti sprostredkovateľa,“ vysvetlil. Na začiatku rokovaní sa stanoviská oboch strán výrazne odlišovali. Využitie sprostredkovateľa stanovuje zákon o kolektívnom vyjednávaní. Ak odbory predložia návrh a do šesťdesiatich dní sa obe strany nedohodnú, môže ktorákoľvek z nich požiadať ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o určenie sprostredkovateľa. Ten navrhne riešenie. Využitie sprostredkovateľa je podmienkou, aby odbory pri neochote druhej strany mohli vyhlásiť štrajk. To slovo sa v Detve už dávno nespomínalo a nakoniec sa nemuselo ani teraz.
(ms)