Zvolen – Otázka, či dýchame čistý vzduch, na rokovaní mestského parlamentu zaznela už neraz. Pálčivou sa stala zvlášť vlani na jar po poruche zariadenia v Bučine DDD. Obyvatelia neďalekých sídlisk Záhonok, Sekier a Bukovinka sa vtedy sťažovali, že viditeľné vrstvy prachu, vychádzajúce z komína sušiarne Bučiny DDD, pokrývajú autá, balkóny a špinia aj bielizeň, ktorú si na balkónoch sušili. Niekoľko dní trvajúca porucha zaktivizovala aj poslancov, hlavne za sekiersky obvod. Poukazovali na tmavý dym, ktorý permanentne vychádza z komína spolu s parou. Tvrdili, že prevádzka možno spĺňa limity, ale len v čase ohlásených kontrol, preto mal magistrát iniciovať monitoring emisií so všetkými kompetentnými orgánmi v oblasti životného prostredia a zabezpečiť, aby sa situácia v súvislosti so znečisťovaním firmou Kronospan zlepšila.
Koncom minulého roka sa primátor Miroslav Kusein stretol na rokovaní so zástupcami ministerstva životného prostredia, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, regionálneho úradu verejného zdravotníctva a Slovenského hydrometeorologického ústavu. „Z meraní v okolí Zvolena, Detvy, Banskej Bystrice a Žiaru nad Hronom, ktoré mal hydrometeorologický ústav k dispozícii, vychádza Zvolen ako čisté mesto. Po tom, ako mali v Bučine DDD haváriu, žiadne hodnoty, ktoré by prekročili povolený limit škodlivín vo vzduchu, neboli namerané,“ uviedol Kusein. „Aby sme však upokojili verejnú mienku, hydrometeorologický ústav nám poskytne mobilnú monitorovaciu stanicu, ktorá bude počas 2 – 4 týždňov zabezpečovať merania tuhých znečisťujúcich látok, oxidu uhoľnatého, oxidu síry a oxidu dusíka,“ dodal. Emisie budú merať vo všetkých lokalitách, to znamená v centre mesta a aj na sídliskách. Primátor predpokladá, že prekročené limity nezistia. „Ak by predsa len výsledky nedopadli priaznivo, nainštalujeme v meste automatické stacionárne monitorovacie stanice, aké má napríklad aj Banská Bystrica. Uvažujeme, že výsledky meraní budeme zverejňovať na digitálnom paneli na námestí, aby občania mali prehľad, či je sledovaný stav emisií v konkrétnom čase v norme,“ doplnil Kusein.
Mobilnú monitorovaciu stanicu chcú v meste inštalovať do konca zimy, kedy sú zhoršené rozptylové podmienky, presný termín však primátor zatiaľ nevie. Merania bude finančne hradiť samospráva, primátor predpokladá, že náklady nebudú vyššie ako 250-tisíc korún.
(moj)