Zvolenský mládežnícky volejbal v súčasnosti reprezentujú dievčenské družstvá Slávie TU a chlapčenské družstvo MVK. Ako sa mládežníkom spod vysokej siete momentálne darí, sme zisťovali priamo u zainteresovaných trénerov.
Detí treba k športu viesť už v útlom veku
Chlapčenskému mládežníckemu volejbalu v štruktúrach MVK Zvolen sa venuje Tomáš Tužinský, ktorý sa k svojej obľúbenej činnosti vrátil po krátkej prestávke. ,,Funkcionári zvolenského extraligistu ma opäť oslovili pred niečo vyše rokom. Mojou prvoradou úlohou bolo doplniť káder žiackeho družstva a vstúpiť s ním do súťaže,“ priblížil svoj návrat na trénersky post Tužinský, ktorému sa zo začiatku neľahkú úlohu časom podarilo zvládnuť. ,,V minulom roku sa nám darilo najmä v závere, kedy sme na podujatiach hraných turnajovým systémom len vyhrávali,“ vrátil sa ešte k minuloročnému pôsobeniu svojich žiakov. Do nového, teda aktuálneho ročníka, mali jeho zverenci vstúpiť už ako kadeti, pričom tí vekovo mladší by vypomáhali aj žiakom. ,,V polovici septembra správna rada MVK rozhodla, že kadetov do súťaže neprihlási a klub sa opäť zameria na žiakov.“ Prečo sa tak zvolenské vedenie rozhodlo nie je Tužinskému, ktorý nie je zmluvným trénerom a svoju činnosť vykonáva dobrovoľne, známe do dnes. Nemal chuť a ani čas to zisťovať, pretože pre neho bol v tej dobe problémom číslo jeden žiacky káder, ktorý bolo treba vhodne doplniť. Navyše, veľa času nezostávalo ani do začiatku súťaže. ,,Robil som čo sa dalo, keď som využil najmä svoje učiteľské pôsobenie na III. ZŠ a do tímu zlanáril chlapcov z tejto školy,“ ozrejmil nám vyriešenie tohto problému tréner a pokračoval: ,,Samozrejme, že za necelé dva mesiace sa mužstvo na súťaž dostatočne pripraviť nedalo.“ Na podmienky vytvorené klubom sa kouč, ktorý má s mládežníckym volejbalom bohaté skúsenosti, nesťažuje. Horšie to je so súčasnou hráčskou kvalitou. ,,Trénujeme trikrát do týždňa. V súťažných zápasoch to nie je žiadna sláva, no napriek tomu nejaké víťazstvá sme zaznamenali.“
Tužinského ďalšou úlohou je pripravovať aj mladších žiakov, či dokonca prípravkárov. ,,Náročná úloha, pretože všetci mládežníci majú k dispozícii halu len šesť hodín týždenne. Všetky vekové kategórie preto trénujú spoločne, čo veľmi rozumné nie je. Inú možnosť však nemáme,“ vysvetlil tréner mladých volejbalových nádejí, ktorý tento problém ako tak už rieši: ,,Dvakrát týždenne sa najmladším šarvancom venujem v rámci volejbalového krúžku u nás na škole.“ Práve na príklade tréningovej účasti najmladších adeptov na III. ZŠ chce skúsený mládežnícky tréner poukázať na malú volejbalovú základňu MVK. ,,Do športovej haly, ktorá je trošku od ruky, sa rodičia svoje deti doslova boja púšťať a tréningová účasť je potom chabá. Na III. ZŠ je to úplne iné a na tréningoch mám aj tridsať detí.“ Problém masovosti chlapčenského volejbalu vo Zvolene však vidí aj v iných faktoroch. ,,Som pedagóg, no musím kritizovať aj vlastné rady. Podľa mňa na školách rapídne poklesla úroveň vyučovania telesnej výchovy. S tým blízko súvisí aj druhý faktor, za ktorým sa skrýva nezáujem detí a rodičov o šport, v našom prípade konkrétne o volejbal. Preto si myslím, že vzťah k športu by sa u detí mal budovať už v útlom veku,“ poznamenal Tužinský, ktorý sa v minulosti s niečím podobným nestretol a to mu rukami prešlo aj niekoľko reprezentantov. Je si však vedomý, že v týchto veciach veľa nezmôže ani klub. ,,Jednoducho ovplyvniť niečiu hlavu sa nedá.“ Riešenie vidí v spopularizovaní volejbalu na základných školách a v bližšej spolupráci MVK s nimi. ,,Nemôže byť predsa problém zorganizovať pre najmladšiu školskú generáciu turnaje vo vybíjanej a pre o niečo starších žiakov podujatia vo volejbale. Tento krásny šport by tak určite získal väčšiu popularitu a nestávalo by sa, že zrazu sa nám stratí tak potrebná kontinuita.“
U ,,báb“ prevláda spokojnosť
Jedným z trénerov dievčenských volejbalových nádejí je Erik Selecký, ktorý nám v krátkom rozhovore dovolil nahliadnuť do kuchyne Slávie TU Zvolen.
Dievčatá majú momentálne súťažné prázdniny. Ako ich vypĺňate?
Súťaž sa začína v marci. Minimálne dvakrát do mesiaca sa však zúčastňujeme turnajov, za ktorými sú naše dobré vzťahy s ostatnými klubmi.
V akých súťažiach pôsobia vaše družstvá?
Naše juniorky hrajú v druhej lige a kadetky v druhej triede. Práve s kadetkami sme momentálne na druhom mieste a chceli by sme sa pokúsiť o postup do prvej triedy, v ktorej hrajú najsilnejšie družstvá stredoslovenského kraja. Juniorky sú síce posledné, ale na druhej strane musím povedať, že oproti svojim súperkám sú podstatne mladšie. Verím, že cenné skúsenosti, ktoré nazbierali v jesennej časti, zúročia už na jar.
Vládne teda vo vašom klube s dievčatami spokojnosť?
Ak by sme si tú našu pyramídu postupne rozobrali, so šestnásťročnými dievčatami sme spokojní. To isté sa dá povedať aj o žiačkach, ktoré sa v stredoslovenskej súťaži držia v strede tabuľky. Tento rok sme otvorili aj prípravku, takže vo všeobecnosti môžeme byť spokojní.
Spolupracujete aj s VK Sliač. Ako to medzi vami funguje?
Naša spolupráca je výborná. Sliačskemu volejbalu sa venuje kolega Dušan Lehocký, ktorému pomáhajú Petra Lojeková a Miroslava Chebeňová. Veľkým pozitívom je, že volejbalu na Sliači sú naklonení mnohí ľudia a hlavne veľa rodičov.
Vedeli by ste zo svojich zverenkýň vypichnúť aj nejaké výrazné talenty?
Nerád by som niekoho vyzdvihoval, ale nahrávačským talentom je určite Maja Osvaldová, smečiarskym Katka Kuviková a ako univerzál sa nestratí Magda Nociarová. Tieto dievčatá patria medzi nadpriemerné hráčky. Zdôrazňujem však, volejbal je kolektívny šport.
Vaše najbližšie ciele?
Na budúci rok by sme chceli jednoznačne hrať prvú kadetskú súťaž, čo by bolo pre nás pravým orechovým. Časom chceme do prvej ligy dostať aj juniorky, no a v neposlednom rade chceme stabilizovať mladšie a staršie žiačky.
Máte dlhodobé volejbalové skúseností. Predsa len, aké to je pracovať s dievčatami?
Vo volejbale som toho už skutočne zažil dosť. Keďže som pracoval aj s chlapcami, môžem to porovnať. Chlapci sú zvyčajne lepšie pripravení fyzicky a keď je treba, znesú aj ostrejšie slová. S dievčatami treba pre zmenu pracovať miernejšie a zároveň citlivejšie. Podstata volejbalu je však rovnaká u oboch. Ako dievčatá tak aj chlapci musia volejbal milovať.
Daniel Valach