„Môžem povedať, že sme v šťastnom regióne a u nás nič také ako v Novákoch nehrozí,“ povedal nám vedúci odboru krízového riadenia na Obvodnom úrade vo Zvolene Ján Mrocek. Čo sa týka možného nebezpečenstva v podobe výbuchu munície, v regióne je vojenský výcvikový priestor Lešť a tiež letecká základňa. O nich sme sa však s vedúcim odboru krízového riadenie nemohli rozprávať.
Ako sme už napísali, vojsko je pod iným ministerstvom.
Zlyhá i ľudský faktor
A civilná ochrana? „Na veľké priemyselné havárie nie je v regióne veľa možností,“ dodal J. Mrocek. „Nebezpečnejší je možno terminál v Stožku, kde je uskladnené väčšie množstvo pohonných hmôt.“ Aj dva zimné štadióny - v Detve a vo Zvolene, kde je amoniak, môžu spôsobiť problémy.
Zákon o prevencii závažných priemyselných havárií z roku 2002 je prísny. Každý prevádzkovateľ výroby, pri ktorej je možnosť, že dôjde k priemyselnej havárii, musí splniť množstvo kritérií. Aby k havárii nedošlo... „Bolo by naivné hovoriť, že k takému niečomu za žiadnych okolností nemôže dôjsť,“ doplnil Ján Mrocek. Zlyhá, ako sa s obľubou hovorí – ľudský faktor. Chybu predsa môže urobiť každý. Zanedbať svoje povinnosti, obísť nariadenia, nesplniť bezpečnostné postupy. Svoje urobí aj náhoda. V každom podniku sa s takýmito situáciami počíta. Vypracúvajú sa takzvané bezpečnostné správy podniku. Zjednodušene povedané – ak sa niečo stane, zamestnanci musia vedieť, čo majú robiť.
Do hodiny by voda zaplavovala Kriváň
Potencionálnym nebezpečenstvom v regióne sú tiež vodné stavby, najmä priehrady v Hriňovej a v Môťovej. „V poslednej dobe sa prehodnotila aj filozofia možného nebezpečenstva z týchto priehrad. Predstavme si priehradu, ktorá má betónovú hrádzu. Keď sa hrádza zrúti, tak sa voda vyrúti naraz von. V Hriňovej a rovnako aj v Môťovej sú hrádze sypané. Keby sa taká hrádza narušila, voda bude odtekať pomaly. Celú by ju narušil možno atómový výbuch,“ dodal Ján Mrocek. Vtedy by ľudí v okolí už asi netrápilo možné nebezpečenstvo v podobe vody. Ak by ich vôbec ešte niečo trápilo. Napriek tomu sa počíta aj s prípadným pretrhnutím hrádze. Voda by podľa odborníkov prišla z Hriňovej až po Zvolen. Okamžite by museli reagovať aj na priehrade v Môťovej, kde by bolo treba znižovať hladinu. A rýchlosť postupu vody? Hriňovská voda by vraj do jednej hodiny prišla na Kriváň. Priehrada je neustále monitorovaná, takže k nejakým prekvapeniam by nemalo dôjsť. Okamžite sú informovaní ľudia, ktorí majú na starosti záchranné práce, do práce by sa zapojil integrovaný záchranný systém. Obyvatelia najviac ohrozených obcí budú varovaní priamo z vodnej stavby autonómnym systémom varovania bez zásahu človeka – čím by sa malo vylúčiť zlyhanie ľudského faktora.
Ďalšie ohrozené obce by navyše rozhlasom informovali obyvateľstvo o tom, že sa blíži veľká voda. Ak by niečo narušilo hrádzu Môťovskej priehrady, vo Zvolene by bola asi jeden meter vysoká hladina vody. Nie všade – zaplavilo by najmä priemyselné časti: Bučinu, ŽOS-ku a areál bývalého Liazu. Po štyridsiatich minútach by záplavová voda začala klesať. To všetko sú prepočty. Čo sa týka vody, je pre Zvolen šťastím zregulovaný Hron.
Všade číha nebezpečenstvo
Nebezpečenstvo v podobe priemyselnej havárie sa však nemusí ukrývať iba v priemyselnom podniku. Rovnako nebezpečné sú aj cesty a železnica, po ktorých sa denne prepravujú chemické látky. Zvolen je navyše významným dopravným uzlom. Nebezpečenstvo je vlastne všade. Katastrofe môže predchádzať náhoda i úmysel. A keď vylúčime úplne všetky faktory, ešte stále nám môže spadnúť na hlavu nejaký meteorit.
(ms)