Sanitka z hriňovskej záchranky je na podvozku terénneho auta.
Nie je dôležité, ako auto vyzerá
Hriňovská sanitka je iná ako klasické záchranky, ktoré vidíme v mestách. Je na podvozku terénneho auta. Podľa Jaroslava Straku sa v praxi osvedčila. Sám v nej neraz slúži. A že vyzerá trochu netradične? „Pre nás nie je dôležité, ako vyzerá. Pre nás je podstatné, že sa teraz dostaneme čo najbližšie k pacientovi,“ dodal Straka. V minulosti to vždy nešlo. Viackrát museli pacienta niesť na nosidlách a to aj tri kilometre. A so stodvadsaťkilovým pacientom v bezvedomí to určite nie je sranda. Navyše, priestor v hriňovskej sanitke je o niečo väčší ako v klasickej.
(ms)
Za názvom Rescue Care & Transport sa skrýva záchranka v Podpoľaní – presnejšie v Detve a v Hriňovej. „Povolenie máme na územie celého Slovenska, no pôsobíme najmä v Detve a v Hriňovej. Bežne chodíme i do Zvolenskej Slatiny a Očovej alebo dokonca do Lučenca,“ povedal nám konateľ spoločnosti Jaroslav Straka. Práve jeho sme sa opýtali, či ešte stále platí, že záchranka musí byť pri pacientovi do pätnástich minút. „To nikdy ani neplatilo. Bol to iba návrh či vízia. V zákone to však nie je. Zákon hovorí o tom, že do minúty od nahlásenia musíme vyštartovať,“ dodal J. Straka. Do koľkých minút sa k pacientovi dostanú, to už záleží na okolnostiach.
Keď pacienta nenájdu...
Záchranky riadi krajský dispečing. Ten určí aj to, či stačí posádka bez lekára alebo je v sanitke potrebný aj lekár. A čo už spomínaných pätnásť minúť? Stihli by to záchranári? „V niektorých lokalitách by to nebol problém, v niektorých áno. Najmä v okolí Hriňovej je to podstatne zložitejšie,“ vysvetlil konateľ.
Záleží aj na tom, akým spôsobom je potreba použitia záchranky nahlásená. Niekedy sa aj zdanlivo jednoduchý prípad skomplikuje. Nahlásenie je nepresné, na udanom mieste nikoho nenájdu... V takom prípade spätne kontaktujú dispečing. Ten im zabezpečí konferenčný hovor s človekom, ktorý prípad nahlásil. Čas sa naťahuje... Dôležitá je každá maličkosť. Meno, presná adresa, k tomu možno krátky popis lokality, aby záchranári vedeli, kde vôbec majú zastať.
Dve - tri po hlave a mastnú pokutu
Často je práve volanie z telefónneho automatu planým poplachom. Tínedžeri sa zabávajú, nedbajúc na to, že záchranka môže práve v tej chvíli chýbať pri záchrane ľudského života. Čo si takýto vtipkár zaslúži? Samozrejme, ak ho chytia... Dve - tri po hlave a mastnú pokutu! Podľa konateľa detvianskej záchranky nie je v zákone ošetrené, koľko by takýto človek musel platiť. Existuje iba metodické usmernenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poskytovateľ služby – teda záchranka - by mohol takéhoto človeka „bonznúť“, že porušuje liečebný režim. A zdravotná poisťovňa by si od dotyčného vyžiadala zaplatenie faktúry. Záchranka je totiž služba obyvateľstvu. Na základe licencie je riadená ministerstvom zdravotníctva. Tak ako nasadajú do sanitiek zbytočne kvôli žartom tínedžerov, rovnako ich volajú ľudia, ktorí zle odhadnú situáciu. „Dispečing má v tomto veľmi ťažkú úlohu,“ povedal Jaroslav Straka. Sám je rád, že už nemusia mať na starosti aj dispečing, ako v minulosti. Ten bol v Detve až do mája minulého roku. Potom kompetentní prišli na to, že lepšie bude, ak všetko bude organizovať jeden - krajský dispečing.
Na záchranke nemôže slúžiť hocikto
S obsadením postov lekárov – záchranárov nemajú v Detve problémy. Hoci v minulosti robili pod Poľanou i lekári z Košíc, v súčasnosti už nie. „Teraz máme deväť lekárov, jedného na plný úväzok, ostatných na skrátený. Chceme však prijať ďalšieho lekára na plný úväzok,“ dodal J. Straka. Lekári detvianskej záchranky sú väčšinou z blízkeho okolia, dochádzajú však aj z Banskej Bystrice. Väčšina z nich má dlhoročnú prax v záchrankách. Tam totiž nemôže pracovať každý, kto má titul MUDr. „Musí mať špecializáciu, prax a taktiež musí spĺňať odborné predpoklady v zmysle zákonnej vyhlášky. A to nielen lekári, ale aj sestry i vodiči,“ dodal Jaroslav Straka.
Máme i nemáme ich radi. Objavia sa obyčajne vtedy, keď človek potrebuje pomoc. Život je však krajší bez nich. Keď sme zdraví, keď sa nám vyhýbajú nehody... Život je krajší, keď nepotrebujeme vytočiť číslo 112.
(ms)