Miroslav Sylvestr, šéf vojenskej polikliniky v Sliači

„Predstaviť moju osobu nie je veľmi zložité, pretože nepatrím medzi komplikované postavičky tohto regiónu. Na verejnosti sa veľmi neprezentujem, spolky nevyhľadávam, vlastností hodných bulváru mám pomenej a tak pomaly bilancujúc moju prvú štyridsiatku ani neviem, čo by bolo na mojom živote pre čitateľov až také zaujímavé,“ hovorí so smiechom Miroslav Sylvestr, vedúci lekár Polikliniky ministerstva obrany v Sliači, čo je detašované pracovisko Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. „Na druhej strane, mne pripadá môj život zaujímavý, taký fajn a ani by som ho veľmi nemenil, teda až na pár odchodov či rozchodov.“ Zaujímavé má tento lekár aj meno, ako nám prezradil, skoro pre každého je „Sylvestr“ dôvodom na otázku, či sa tak naozaj volá, kedy oslavuje a prečo sa tak vôbec volá. „No, vlastne neviem... Môj starý otec sa narodil vo Viedni, otec bol Moravan a na Morave som sa narodil aj ja. A tak asi odtiaľ máme toto životné spestrenie...“

SkryťVypnúť reklamu

Miroslav Sylvestr (1965) má tri atestácie; je praktickým lekárom pre dospelých, telovýchovným lekárom a tiež leteckým lekárom. Je rozvedený a má dvoch synov: 18-ročného Jakuba a 16-ročného Filipa.

Čím vás zlákala medicína?

Nie som veľmi cieľavedomý typ a preto, keď som na konci gymnázia nevedel kam ďalej, cieľ mi našla moja mama. Ja som sa pohrával s myšlienkou spoznať matematiku v praxi, keďže som chodil do matematicko-fyzikálnej triedy, ale môj čisto materiálny záujem o ekonómiu bol mojou mamou nahradený jej záujmom o syna doktora. Vedomý si tohto cieľa som cieľavedome zamieril do Hradca Králové študovať medicínu, nie však hocijakú, ale rovno na vojenskej škole. Ani jedno ani druhé mi veľa nehovorilo, len neskôr som sa dozvedel, že tá škola je ťažká i napriek tomu, že sa tam dalo dostať ľahšie ako na civilnú. No až tam som zistil, že niektorí civilní profesori sú schopní si svoj vnútorný odpor k vojenčine vybíjať na študentoch v uniformách, takže štúdium nebolo prechádzkou ružovou záhradou. No čo, užili sme si svoje, spomienky mám aj tak len tie veselšie a, našťastie, diplom Karlovej univerzity mi pripomína, že to malo zmysel, i keď druhýkrát by som to už asi neurobil. Knihy mi dali veľa informácií o ľudskom tele, ale viac som sa počas štúdií naučil o ľudských i neľudských vzťahoch a zistil som, že človečina je mi vlastne blízka a nerobí mi problém počúvať a cítiť. Povolanie lekára poskytuje možnosti pomáhať nielen pacientom, ale aj sebe a svojim blízkym, záleží na každom, ako sa s nástrahami vysporiada. A o tom je vlastne celý môj profesionálny život. Strávil som dvadsať rokov v uniforme ako vojenský lekár a keď som cítil, že už necítim, rozhodol som sa zmeniť manažérsku pozíciu na veliteľstve vzdušných síl vo Zvolene za tú viac výrobnú, teda za návrat do ambulancie, bližšie k pacientovi. Lenže človek mieni, život mení a rýchly sled udalostí ma znovu postavil do vedúcej funkcie, tentoraz na vojenskú polikliniku v Sliači, ktorá bola v tom čase doslova v plienkach, s ambíciou aspoň prežiť. Od tej doby uplynuli už tri roky a poliklinika funguje a ja len dúfam, že v prospech nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu

O akom povolaní ste snívali ako dieťa?

No to teda neviem. Skôr mám pocit, že dospelácky spôsob života sa mi vôbec nepozdával a tak nejaké konkrétne povolanie mi to ani nemohlo vylepšiť. Asi by mi dodnes vyhovovalo nekonečné súťaženie na školskom dvore v čomkoľvek, čo sme na tú dobu dokázali vymyslieť v partii.

Z akých predmetov ste v škole mávali hrôzu?

Nespomínam si, že by bol taký extrémny predmet, skôr ma občas dokázali vyplašiť niektorí učitelia. Napríklad keď po nás učiteľ fyziky hádzal zväzok kľúčov... Už vtedy som vedel, že môže niekoho zraniť. Najväčšiu hrôzu som však predsa len zažíval na gymnáziu, keď som cez prestávku vyhrával v bleskovom šachu a bál som sa, že do triedy vojde profesor a my to nedohráme. To boli naozajstné šoky, alebo aj prvé lekcie v tanečnej boli hororu podobné.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste najradšej robili dnes, keby ste neboli lekárom?

Posledných 22 rokov som sa nezamýšľal nad tým, čo by som robil, keby som nebol lekárom, ale viem, čo hovorím, keď poviem, že už by som nechcel byť zamestnancom. Lekárske povolanie je vo svojej podstate pekné, možno nie až tak u nás, ale ako k nám prišli krásne autá, prídu aj lepšie podmienky pre lekárov. Vedel by som si predstaviť 10 pacientov za deň, na každého čas aspoň 30 - 40 minút, v krásnom prostredí a bez stresu, no a ešte z toho vyžiť. Pekné, len sa toho dožiť.

Vaše záľuby?

Tie sa vlastne vyvíjajú spolu so mnou. Zamladi som veľa športoval, dokonca aj za diplomy. Chodieval som často do kina, vyhľadával som klubovú scénu a aj divadlo, hlavne malé javiskové formy mi mali čo povedať. Boli sme celá partia, dokonca môj spolužiak vyštudoval herectvo, tak dobre sme ho vypiplali. Mladosť som strávil v Banskej Bystrici, takže možno roduverní Zvolenčania tento rozhovor nedočítajú. Alebo súmestie rozorie medze? V súčasnosti o športe už len viac-menej rozprávam, do kina nechodím, do divadla len na kávu alebo ešte na záver hokejovej sezóny. Ale rád sa piplem okolo malých futbalistov, ktorých trénujem, piplem sa aj v záhrade po rodičoch a občas mám pocit, že sa piplem aj v robote.

Váš životný sen? Splnil sa?

Niekde som čítal, že ak sa sen splní, už to nie je sen, ale plán a ja nie som ten typ plánovača. Nemám nič konkrétne, možno nejaké krátkodobé ciele ako zarobiť, oddýchnuť si a znova zarobiť, asi ako každý. A aby sme boli všetci zdraví, a to je asi fakt len sen.

Čo považujete za najväčšiu vzácnosť?

Patrilo by sa mi povedať, že zdravie, a napriek všetkému s tým súhlasím. Zdravie a veľa obyčajnej ľudskej radosti, to by bolo fajn.

Čo vo vás vyvoláva pocity zúfalstva?

Keby som to mal odľahčiť, tak ranné vstávanie, ale vskutku najväčší pocit zúfalstva vo mne vyvoláva tragédia mojej sestry, ktorej sa zabil 21-ročný syn na aute. Nie je nič horšie, ako prežiť vlastné deti.

Ktorá vlastnosť vám komplikuje život?

Niekedy mám problém povedať nie a to mi v určitých súvislostiach robí problémy. Nie vždy je to ľahké a potom robím kompromisy, ktoré ma trápia v prípadoch, keď viem, že nie sú dobré. Občas mám problém s vyzváňaním mobilného telefónu. Ľudia si myslia, že cez mobil treba riešiť všetko a keďže ho mám, tak by som ho mal dvíhať v každom čase. Taká je doba, len občas má človek pocit, že je v celodennej službe. Zavolajú mi večer, či môžu prísť na vyšetrenie na druhý deň a keďže si to nikde nepoznačím, na druhý deň mám v ambulancii chaos a to ma čertí.

Kde inde by ste chceli žiť?

No asi najradšej tu. Strávil som trinásť mesiacov v USA a okrem toho, že som sa tam musel na staré kolená veľa učiť, čelil som aj problému tam zvanému homesick, inými slovami - cnelo sa mi. Ešte možno niekde v Európe, aby som dovidel domov, ale za vodou už určite nie. Ja som tu spokojný.

Ako by ste charakterizovali sám seba?

Vo svojej podstate som nekonfliktný typ, avšak so svojím vlastným názorom. Viem si za ním stáť, ale aj ho zmeniť, ak sa mýlim. Patrím medzi tímových hráčov, nerád som sám a tomu podriaďujem svoje správanie. Často mávam dobrú náladu a vtedy sa mám rád. Asi som sa narodil ako priťahovač funkcií, dokonca na prvom rodičovskom chcela učiteľka zo mňa urobiť predsedu ZRPŠ. Na druhej strane musím povedať, že nemám prílišný rešpekt pred funkciami, zvládam ich bez vredov, som skôr pohodový šéf. To sa asi na poliklinike teraz nasmejú...

Váš najobľúbenejší autor a najobľúbenejšia kniha?

Mám rád Daniela Heviera a jeho tvorbu pre deti. Posledné knihy, ktoré som čítal, boli od Dana Browna; dobre známy Da Vinciho kód a ďalšie tri diela. Dobré čítanie, i keď po prečítaní všetkých štyroch sa mi zdalo, akoby som čítal jeden nakopírovaný štýl v rôznych prostrediach.

Najobľúbenejší film a najobľúbenejší herec?

Asi by som mal preukázať svoje estetické cítenie... V prvom rade nemám v obľube horory, hlavne s deťmi a rôznymi „priblblými“ príšerami, i keď musím priznať, že na Votrelca 1 spomínam v dobrom. Asi neviem označiť jeden „naj“. Zo slovenských sa mi páčila Tisícročná včela, z českých Postřižiny, zo zahraničných Forest Gump, Schindlerov zoznam, Denník Bridget Jones. Z hercov staršej generácie Meryl Streep, Jack Nickolson, z mladších napríklad Brad Pitt a z tých krajších Angelina Jolie. Asi by som si spomenul aj na viacerých, nemám úplne vyhranený názor na človeka, skôr sa mi páči v tej alebo onej postave, ale o tom je celé herecké umenie.

Aká hudba sa vám páči?

Tí, čo ma poznajú bližšie, tak by prezradili, že som závislejší na Pink Floyde, ale nie je mi cudzí ani Iron Maiden, U2, Robbie Williams, Mozart, Gerschwin a rôzne iné, takže všehochuť.

Čo alebo kto vás naposledy najviac potešil?

Tešia ma moji najbližší, ktorých mám rád. Som vďačný za každý deň, potešila ma aj táto mierna zima a potešili ste ma aj vy ponukou na tento rozhovor. Ďakujem.

Ľuba MOJŽIŠOVÁ

Najčítanejšie na My Zvolen

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 836
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 427
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 881
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 490
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 136
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 369
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 860
  1. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  3. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  4. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  5. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  6. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  7. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  8. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 178
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 75 273
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 273
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 478
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 586
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 979
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 715
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Pavlík: Patrí k sebe šport a politika ?
  2. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Daorson /BiH/
  3. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  4. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  5. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  6. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  7. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  8. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 178
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 75 273
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 273
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 478
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 586
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 979
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 715
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu