Magnetom slávností bude SĽUK a choreograf Ján Ďurovčík
Takmer 1500 účinkujúcich sa vystrieda na 42. folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, ktoré sa uskutočnia 6. až 8. júla. Diváci uvidia desať scénických programov v amfiteátri, rovnaký počet sprievodných podujatí a osem výstav.
Trojdňový folklórny maratón bude sprevádzať aj súťaž a tradičná tvorivá dielňa výrobcov ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens. Festival odštartujú v piatok večer kolektívy a sólisti z Podpoľania uvítacím programom v amfiteátri. Potom návštevníkov pozdravia hosťujúce súbory, ako napríklad Ekonóm, Technik či Gymnik z Bratislavy, Galena Juju Dance Group z Kamerunu i španielsky Tuna de Montes de Madrid. So súčasnými podobami tradičnej kultúry Gemera sa oboznámia diváci v sobotu. Svoje umenie predvedú i jubilujúce folklórne telesá - detský súbor Zornička zo Zvolena a banskobystrický Urpín. Sobotňajší program vyvrcholí pásmom k životnému jubileu profesora Štefana Nosáľa, spoluzakladateľa detvianskych folklórnych slávností. V nedeľu sa predstavia spevácke skupiny a tradične súbory Slovákov žijúcich v zahraničí a detské folklórne skupiny a sólisti. V záverečnom programe festivalu vystúpi aj Jánošík a Marína zo Zvolena, Partizán zo Slovenskej Ľupče a Šarišan z Prešova. Magnetom podľa organizátorov bude SĽUK a tanečník a choreograf Ján Ďurovčík. Ich vystúpenia sú súčasťou programu k jubileu Štefana Nosáľa, ktorý bude moderovať Alena Heribanová. Mesto Detva festival organizuje spolu s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Koordinačným združením pre rozvoj mikroregiónu Podpoľanie, Domom kultúry A. Sládkoviča v Detve s finančnou pomocou prezidenta SR, ministerstva kultúry, Banskobystrického samosprávneho kraja a Nadácie Matice slovenskej.
Festival sa vracia k pôvodnej dramaturgii Prvý ročník detvianskych folklórnych slávností v roku 1966 pripravili miestni folkloristi s choreografom Lúčnice Štefanom Nosáľom, Igorom Kovačovičom z Krajského osvetového strediska v Banskej Bystrici, etnomuzikológom Ladislavom Lengom a historikom Stanislavom Dúžekom. Táto zostava odborníkov sa podieľala aj na príprave ďalších ročníkov. Po úspešných folklórnych slávnostiach postavili nad starou Detvou drevený amfiteáter. Ten dnešný projektoval architekt Viliam Gruska v roku 1969. Hneď na začiatku organizovali v Detve súťaž výrobcov tradičných ľudových hudobných nástrojov Instrumentum Excellens. Vznik programového projektu Premeny prameňov znamenal zásadné prepojenie autentického folklóru do scénicky štylizovanej podoby, v ktorej sa však nestratil punc autenticity. Spolu s projektom Slovákov žijúcich v zahraničí má na detvianskom amfiteátri už viac ako 30-ročné trvanie. Festival sa od roku 1995 vracia k pôvodnej dramaturgii. Priestor dostávajú aj detské programy, autentické dedinské folklórne skupiny, ale aj profesionálne telesá.
Plánovanej reforme zdravotníctva odborná verejnosť vytýka komplikovanosť a nesystémovosť. Podľa niektorých ju treba rýchlo zmeniť, aby sme sa vyhli problémom.