Piatok, 6. august, 2021 | Meniny má JozefínaKrížovkyKrížovky
ATLETIKA

Vytrvalci si užili nabitý jún

Slovenský bežecký spolok zvykol v júni tradične organizovať najviac bežeckých podujatí. Inak tomu nebolo ani tento rok. Na svoje si prišli aj vytrvalci z nášho regiónu.

Druhý júnový víkend sa uskutočnil 33. ročník Kysuckého maratónu. Na štadióne v Čadci odštartovali a v cieli maratóncov vítali známe športové osobnosti ako hokejista Peter Šťastný či Dušan Galis. V kategórii nad 60 rokov bol maratón obzvlášť úspešný aj pre Zvolenčanov. Naši traja reprezentanti obsadili všetky medailové pozície. Zlato si vybojoval Ján Hazucha (3:29 hod.), striebro Milan Krajči (3:44 hod.) a bronz Anton Gombár (3:56 hod.). Naši regionálni bežci sa predstavili aj v kategórii M150, kde Štefan Polc obsadil 17. a Peter Valach 24. miesto. Nasledujúci víkend, v sobotu 16. júna, sa súčasne konali Kováčovská 10 -tka a 19. ročník Záhoráckeho maratónu. Aj tento pretek sa bežal v popoludňajších hodinách a v doslova tropických teplotách. Zo Zvolečanov sa ho zúčastnil Anton Gombár, ktorý v kategórii M60 skončil na nepopulárnom 4. mieste. Štefan Polc z D. Nivy si v kategórii M50 vybojoval 6. miesto. O deň neskôr, v nedeľu 17. júna, sa naši bežci sťahovali na severovýchod Slovenska na 2. ročník Vyšegrádskeho maratónu. Toto podujatie spoločne organizujú mestá a obce z pohraničia Slovenska a Poľska. V konkurencii asi 250 maratóncov štartovalo len 35 pretekárov zo Slovenska. Najlepšie umiestenie z našich bežcov si tentoraz vybojoval Ján Hazucha, ktorý v kategórii M60 skončil na 1. mieste. Peter Košík v kategórii M55 dobehol na 17. mieste. Víťazom hlavnej kategórie sa stal T. Chawawko. Posledným tohtomesačným behom bol jubilejný 15. Horský beh nonstop hrebeňom Nízkych Tatier, ktorý sa uskutočnil v sobotu 23. júna. Ide o najťažší bežecký pretek na Slovensku, ktorého trať je dlhá až 49 km. Podujatia sa zúčastnilo okolo 80 bežcov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Víťazom sa stal Ján Pocklain z Brezna. Zo zvolenských bežcov sa opäť najlepšie vodilo Jánovi Hazuchovi, ktorý vyhral kategóriu M60. Celkovo obsadil 29. miesto. Dobre si počínal aj Peter Valach, ktorý v kategórii M40 dobehol na 7. mieste. Pozoruhodným faktom je, že medzi štartujúcimi boli len dvaja pretekári, ktorí podobne ako Hazucha obehli všetky tri maratóny v priebehu 15 dní. Súčasťou tohto behu bol aj 4. ročník Donovalského polmaratónu, ktorého sa zo Zvolena zúčastnila Eva Valachová.