11. júl 2007 o 14:30
Na program sa všetci nedostali
Skutočný sviatok folklóru. Štyridsiaty druhý ročník Folklórnych slávností pod Poľanou, ktorý skončil uplynulú nedeľu, ním naozaj bol. A sobotňajší večer vyšiel nad očakávanie. Nápor návštevníkov a milovníkov folklóru dokonca presiahol možnosti amfiteátra.
(ms) Externý prispievateľ
Už dávno boli zaplnené všetky miesta v amfiteátri a plné boli i parkoviská a po ceste stále prichádzali ďalšie autá. Organizátori mali problém. Čo s autami i ľuďmi? „Choďte sa pozrieť k pokladni, veď tí ľudia to tam rozbijú,“ odporučil nám jeden zo šťastnejších divákov, ktorý sa stihol dostať na program. Nešli sme, folklór na pódiu dostal prednosť. Na hlavný sobotňajší program sa navyše chceli pozrieť aj stovky ďalších účinkujúcich, spevákov a tanečníkov. Nuž bola z toho poriadna tlačenica. Ako sme sa dozvedeli neskôr, prichádzajúce autá museli na poslednú chvíľu nasmerovať na blízke pole. Našťastie už bolo pokosené.
Zablokovali cestu
Tohtoročné slávnosti však mali aj inú stránku. Na povrch sa začína dostávať problém, o ktorom sa zatiaľ hovorilo iba potichu. Tým sú pozemky na amfiteátri. Amfiteáter patrí mestu, no všetka pôda nie. S viacerými majiteľmi sa mesto dohodlo na prenájme, niektoré pozemky zasa odkúpilo. Tí s ktorými sa mesto nedohodlo dali o sebe vedieť pred začiatkom slávností, keď v piatok zablokovali príjazdovú cestu k amfiteátru. Prednostovi Mestského úradu v Detve Pavlovi Lalíkovi sa síce podarilo situáciu urovnať, no ani v sobotu večer ešte nevedel, či vlastníci pôdy nepritvrdia muziku novou blokádou v nedeľu. A riešenie? „Keď sa dobre skončia tieto slávnosti, máme rok na to, aby sme riešenie našli,“ povedal nám prednosta Pavel Lalík. Inými slovami - rok na to, aby sa finančné požiadavky vlastníkov ako tak zladili s možnosťami mesta. Slávnosti sú najvýznamnejším kultúrnym podujatím v regióne. Tisíce návštevníkov poznajú Detvu práve cez folklór. Bolo by škodou, keby skončili kvôli peniazom.
Večer patril Štefanovi Nosáľovi
Slovenský prezident je pravidelným návštevníkom slávností. Hlava štátu má však veľa iných povinností a tak si tento víkend prezident na program iba odskočil. V sobotu o štvrtej popoludní ho privítali potleskom na programe Obrázky z Gemera. Začiatok hlavného večerného programu už nestihol, no počas vystúpení súborov sa z ničoho nič objavil uprostred natrieskaného hľadiska. A tak tlieskala Detva prezidentovi druhýkrát. Napriek tomu nebol v tej chvíli tým najdôležitejším človekom. Tým bol profesor Štefan Nosáľ. Hlavný sobotňajší program mal názov Kvety pre pána profesora – k životnému jubileu Štefana Nosáľa od jeho žiakov.
Po šiestich pivách a piatich borovičkách
Slávnosti majú už tradične dve tváre. Folklór na amfiteátri je tou oficiálnou, folklór v stravovacom areáli neoficiálnou. Ľudia sa dobre zabávali tam i tam. Pivo pri stánkoch tieklo potokmi, atmosféru dotvárala pre niekoho vôňa, pre iného smrad, z opekaných klobások, kuracích stehien a živánskej... A nechýbala muzika. Okolo hudobníkov sa tlačili desiatky zvedavcov, aj viac či menej dobrých spevákov. Pretože po šiestich pivách a piatich borovičkách je každý Slovák spevákom ľudových piesní. Najviac priťahovala chytľavá cigánska muzika. Bartošovci z Čierneho Balogu mali večer hrať na zábave v mestskom kultúrnom stredisku, no cez deň na nočnú šichtu, ktorá ich čakala, vôbec nemysleli. Hrali naplno – do roztrhania. A speváci platili. Stovka primášovi do huslí, potom názov pesničky a už sa išlo... Ukázalo sa, že Slováci sú ochotní za dobrú muziku poriadne zaplatiť. Svedčila o tom i tisícka, ktorá na husliach popri sto i dvestokorunáčkach doslova svietila.
Slávnosti v Detve skončili v nedeľu. Dopoludnia sa predstavili spevácke skupiny, po nich zasa svoje umenie predviedli zahraniční Slováci. Vyvrcholením bol galaprogram, ktorý začal popoludní.