25. júl 2007 o 14:21
Zle nastavená klimatizácia môže spôsobiť smrť
Nevhodne nastavená klimatizácia môže podľa praktického lekára Petra Liptáka spôsobiť smrť. Hrozí napríklad pacientom, ktorí trpia ťažkými alergiami na chlad. Prudko sa môže zhoršiť aj stav kardiologických pacientov, ktorým pri prechode do klimatizovanej m
Neprimerané ochladenie môže spôsobiť aj rôzne ďalšie ochorenia. Ide najmä o zápaly horných dýchacích ciest, ako napríklad nádchu, stratu hlasu, pri komplikáciách aj zložitejšie zápaly. Klimatizácia taktiež vplýva aj na pohybovú sústavu a svalstvo. To sa môže podchladiť a spôsobovať následne bolesti. Pri zlom nastavení môže dôjsť aj k vzniku alergií.
Liečba väčšiny ochorení z klimatizácie je však jednoduchá a nenákladná. Stačí prijímať dostatok tekutín a vitamínov. Ak však dôjde k sekundárnej infekcii, odporúčajú lekári nasadiť antibiotiká. Praktickí lekári sa však zhodujú na tom, že vhodne nastavená klimatizácia nepredstavuje zdravotné riziko. Za primerané považujú, ak teplotný rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nie je väčší ako desať stupňov. Pripúšťajú však, že v prípade takýchto extrémnych teplôt je možné nastaviť aj väčšiu odchýlku. Optimálne nastavenie je na úrovni medzi 18 až 22 stupňov. Ľudia by napriek tomu nemali ani v klimatizovaných priestoroch zanedbávať pitný režim. Klimatizácia totiž vysušuje sliznice podobne ako horúčavy. Prístroj na chladenie by mal smerovať do priestoru, v žiadnom prípade nie na chrbticu alebo hlavu. Umiestnený by mal byť minimálne vo výške jeden a pol metra. Mal by mať dobré filtre, aby pri cirkulácii vzduchu dochádzalo aj k jeho prečisťovaniu od infekčných vírusov, baktérií i alergénov.
Samostatne kategorizujú lekári klimatizáciu v aute. Tú by používatelia pri takýchto extrémnych teplotách mali použiť iba na vychladenie dlhšie zaparkovaného auta. Následne by ju však mali vypnúť, aby nevznikol príliš veľký teplotný rozdiel a ochorenia v dôsledku chladu.