8. aug 2007 o 17:36
Merania niektorých poslancov neuspokojili
Sekierčania sa sťažujú na viditeľný prach na sídlisku, na štípanie v očiach a na dusenie v dýchacích cestách. Nespokojnosť vyjadrili petíciou, pod ktorú sa v priebehu júla podpísalo vyše dvetisíc obyvateľov z celého mesta.
(moj) Externý prispievateľ
Mestskí poslanci, najmä za volebný obvod Sekier, Záhonok a Môťová, sa s pomerne priaznivou správou Slovenského hydrometeorologického ústavu neuspokojili. Prekáža im viditeľný prach, ktorý sa usádza na autách, na balkónoch a znečisťuje sušiacu sa bielizeň či úrodu v priľahlých záhradkárskych osadách. Nespokojnosť vyjadrili Sekierčania aj formou petície, pod ktorú sa v priebehu júla podpísalo vyše dvetisíc ľudí. Petíciu inicioval veterinárny lekár Karol Digo, ktorý bol v minulom volebnom období poslancom mestského parlamentu a už vtedy sa zasadzoval o riešenie tejto problematiky. „Petičnú akciu sme už ukončili,“ povedal Digo. „Viedla nás k nej nespokojnosť občanov s tým, v akom ovzduší žijú. Najviac im prekáža dym, zápach a dráždivé látky. Sťažujú sa na štípanie v očiach a dusenie v dýchacích cestách,“ ozrejmil. Dodal, že výsledky meraní boli síce z hľadiska normy priaznivé, „ale nemyslím si, že látky, ktoré ústav meral, sú tie, ktoré nám robia nepríjemnosti.“
Poslanec Ľuboslav Lepáček si myslí, že meranie pre Sekier trvajúce mesiac bolo krátke na to, aby mohlo zistiť skutočný stav. „Dva – tri razy do mesiaca napadá po sídlisku prach, ktorý sa dá stierať prstom,“ skonštatoval a navrhol urobiť rozbor vzorky prachu, ktorý má dokázať, o aký prach ide a kde je jeho zdroj. S jeho návrhom súhlasí aj iniciátor petičnej akcie. „Chceme, aby mesto vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá dotiahne vyšetrovanie dráždivých látok.“
Odborník na kvalitu ovzdušia Gabriel Szabó pripúšťa lokálne problémy s viditeľným prachom, podľa neho však takéto problémy zákon nerieši. „Ideálne sterilné prostredie je možno v nebi, ale nie na Zemi, to je nemožné,“ povedal s úsmevom. „Môžu byť situácie, ktoré vyzerajú hrozivo, zákon však pripúšťa prekročiť limit 35-krát do roka. Zákon rieši problematiku jemného prachu, nie hrubého, ten vykašleme. To, čo vidíte, to je iný problém, to však škodí najmenej, aj keď je to možné nepríjemné. Najnebezpečnejšie sú neviditeľné častice, na ktoré sme zamerali merania, a tie sú v norme,“ uviedol. Dodal, že ťažkosti môžu ľuďom spôsobovať aj alergie napríklad na peľ a tiež nesprávna životospráva.