Pozmeňovací návrh v lesnom zákone, ktorý tak veľmi nahneval cyklistov, navrhol v parlamente poslanec Tibor Lebocký, ktorý býva v Budči a kanceláriu má vo Zvolene. Je podpredsedom výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. Zároveň je predsedom lesníckej komisie v tomto výbore. My sme však boli zvedaví, prečo prišiel s takýmto návrhom? Vysvetlenie sa začína pri konštatovaní, že štát, na rozdiel od minulosti, vlastní menej ako polovicu výmery slovenských lesov. Preto sú neštátni vlastníci veľmi silnou záujmovou skupinou. A, samozrejme, aj vplyvnou... „Zistili sme, že ich požiadavky neboli zapracované do návrhu zákona, tak ako požiadavky napríklad aj Slovenskej lesníckej komory,“ povedal nám Tibor Lebocký o dôvodoch, prečo v parlamente predniesol už spomínaný pozmeňovací návrh. Lesnícka komisia má devätnásť členov, od štátnej správy, školstva, až po vlastníkov, zákon pripomienkovali, zmeny konzultovali so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva a so zmenami sa väčšina stotožnila.
Na rad prišli cyklisti
Bicykel, lepšie povedané, slobodný pohyb po lese na bicykli, si vyhradila obhajovať súčasná opozícia. „Nechtiac sme siahli na bicykel, ako symbol časti opozície. Oni v tom videli politický priestor a preto sa to dostalo do takej pozície,“ zasmial sa T. Lebocký. Nebol to zámer, na druhej strane išlo o skúsenosť. Vlastníci neštátnych lesov však trvali na riešení situácie. „Pokiaľ si niekto myslí, že išlo o politicky vykonštruovanú tému, ktorá mala vniesť napätie do politiky, tak sa mýli. Je to nezmysel,“ dodal T. Lebocký. Podľa neho riešila už predchádzajúca novela nepovolený pohyb áut, motoriek, štvorkoliek, snežných skútrov po lese a bolo treba v zákone doriešiť už len cyklistov a jazdcov na koni.
Lesných ciest je dostatok
Dnes zakážete vstúpiť do lesa cyklistom, zajtra to môžu byť aj obyčajní turisti. „Nikto nezakazuje cyklistom vstupovať do lesa. Vniesli sme elementárne pravidlá do využívania lesných pozemkov,“ zdôraznil poslanec Lebocký a dodal: „Vjazd cyklistov je obmedzený iba v tom, že sa teraz nemôžu bicyklovať napríklad po turistických, ochranných a poľovníckych chodníkoch. Veď niekde si dokonca urobili v porastoch vlastné adrenalínové dráhy.“ Po lesných cestách, ktorých je na Slovensku takmer 40-tisíc, sa ľudia bicyklovať môžu. Lesná cesta nemusí mať iba asfaltový povrch, je to takmer každá cesta, po ktorej sa pohybujú dvojstopové vozidlá. Nejde teda o zákaz vstupu do lesa, iba o obmedzenie pohybu. Podľa poslanca Lebockého je to podobné obmedzenie ako napríklad na pešej zóne, po ktorej sa cyklisti tiež nemôžu preháňať.
Obmedzenia majú aj v zahraničí
Ale predsa... Keď si raz vlastníci zmyslia, že do lesa ako na súkromný pozemok nepustia nikoho. „To si nemyslím. Ústava je zákon zákonov a ak bude v súčasnom znení, tak les bude prístupný rovnako ako v súčasnosti,“ dodal poslanec, hoci pripustil, že snahám o obmedzenie pohybu ľudí sa zo strany vlastníkov v budúcnosti nevyhneme. Napokon, obmedzenia pre cyklistov a jazdcov na koňoch platia aj v okolitých krajinách, v Maďarsku, Rakúsku i v Česku. „Predtým, ako sme s týmto návrhom prišli, sme si dali spraviť dôkladnú analýzu. Nešiel by som do takého rizika, to je akoby som sa postavil na strelnicu,“ dodal poslanec. Nešlo o osobnú aktivitu Tibora Lebockého, jednoducho sa v parlamentnom výbore dohodli na pozmeňovacích návrhoch a tie niekto musel v pléne navrhnúť. A pre nového poslanca to bola poučná skúsenosť. Napriek protikampani nepovažuje svoj pozmeňovací návrh za chybu. „Skôr by som považoval za chybu, keby to prešlo bez toho. Keby oprávnené požiadavky vlastníkov, tak súkromných ako aj štátu, nebral tento zákon do úvahy,“ dodal poslanec Lebocký.