11. sep 2007 o 0:00
Ľudia v Podpoľaní si pomáhajú sami
Ich oranžové vesty sa nedali prehliadnuť. Boli všade. Našli sme ich pred mestským úradom, sprevádzali pohrebné sprievody v Hriňovej i v Detve. Vyhľadávali ľudí, ktorí emóciami nabitú atmosféru po tragickej nehode znášali s veľkými problémami, a pomáhali i
Milan SUJA Externý prispievateľ
Krízový intervenčný tím zriadilo operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky. Sú to odborníci na oblasť psycho-sociálnej podpory a krízovej intervencie. „Naše operačné stredisko je v prípade nejakej udalosti s hromadným postihnutím osôb schopné do niekoľkých hodín vyslať na miesto udalosti krízový tím,“ povedala nám Monika Dodrvová z komunikačného oddelenia operačného strediska. Prvýkrát zasahovali psychológovia operačného strediska pri nešťastí v Novákoch. Do Zvolena a Hriňovej prišli ešte v pondelok. Centrálu si tím zriadil vo zvolenskej nemocnici, kde ležalo najviac zranených ľudí. Zriadili tiež linku podpory, na ktorú mohol každý bezplatne telefonovať. Bola k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne. „Zaujímame sa o všetkých, ktorí boli touto udalosťou zasiahnutí. Či už ide o samotných cestujúcich v autobuse, rodinných príslušníkov, priateľov ale aj o záchranárov.“ Tím piatich odborníkov psychológov a psychiatrov sa minulý týždeň staral o ľudí, ktorí potrebovali počuť pár povzbudivých slov. Aké skúsenosti mali v Hriňovej? Veď v Podpoľaní je človek zvyknutý spoliehať sa skôr na seba, ako na pomoc odborníkov. „To je pravda, ľudia sú tu naučení navzájom si pomáhať a zvládať ťažšie situácie. Vedia sa s tým vyrovnať,“ dodala. A ísť za psychológom či psychiatrom? O takej možnosti ľudia v Podpoľaní málokedy uvažujú. V utorok urobili stretnutie s pracovníkmi hriňovského mestského úradu, v stredu o piatej popoludní mohol prísť ktokoľvek. „Ľudí je pomenej,“ priznala v stredu o pol šiestej Monika Dodrvová. Napriek tomu malo pôsobenie psychológov pozitívny vplyv aspoň na pracovníkov mestského úradu. To priznal aj prednosta Stanislav Horník. „Práca týchto ľudí je neoceniteľná, pomáhali nám riešiť krízové stavy jednak u zamestnancov úradu a tiež u ľudí postihnutých tragédiou. Pritom to robia bez nároku na odmenu,“ povedal. Príchod psychológov bol preňho prekvapením. Kolapsové stavy sa minulý týždeň vyskytovali aj v základných školách, kde najmä členovia folklórneho súboru Vrchárik reagovali na stratu svojich priateľov zo súboru Hriňovčan veľmi citlivo. Náladu v meste prirovnal takmer k vojnovému stavu. „Bolo by dobré, keby sa smútok obrátil na spolupatričnosť a súdržnosť Hriňovčanov,“ dodal. Podľa neho si teraz ťažko predstaviť, že sa v najbližších týždňoch zorganizuje v meste nejaké kultúrne podujatie.
Práca krízového intervenčného tímu mala skončiť v piatok, do úvahy pripadal ešte víkend. Odchodom tímu skončilo aj fungovanie krízovej linky. Tím síce odišiel, no zanechal množstvo informačných letákov, kde sú kontakty na odborníkov – psychológov, psychoterapeutov, lekárov prvého kontaktu.
Rovnako pozitívny vplyv malo ich pôsobenie aj na ľudí v nemocnici. „Myslím, že to bolo pre nich osožné. Pri tej udalosti došlo k akémusi časovému skratu, ľudia akoby si vymazali určitý úsek. Tým, že sa vzájomne rozprávajú, sú schopní to zo seba ventilovať a so všetkým sa vyrovnať,“ dodala M. Dodrvová.