18. sep 2007 o 0:00
Nový školský rok, staré problémy
Prázdniny sa skončili a žiaci znova zasadli do školských lavíc. Kým si ešte vychutnávali prázdninové hry, úradníci pracovali na novej koncepcii školstva v meste. Veď úradníci prázdniny nemajú.
(ms) Externý prispievateľ
Zvolen - Koncepcia školstva ešte nie je schválená, podľa vedúcej odboru školstva na Mestskom úrade vo Zvolene Márie Sujovej ju budú poslanci v zastupiteľstve prerokovávať pravdepodobne v októbri. Podľa nej by nemali mať k novej koncepcii vážnejšie výhrady, veď také citlivé otázky, ako je napríklad rušenie škôl, tentoraz nenavrhujú. Takú najvýraznejšiu zmenu prichystali pre IX. ZŠ, ktorá je najväčšou zvolenskou základnou školou. Tá zaznamenáva každým rokom väčší a väčší pokles žiakov, aj tento rok ich majú o šesťdesiatosem menej. A to je viac ako v ostatných školách dokopy. Menej žiakov znamená menej peňazí. Kúriť i svietiť však treba rovnako. „Kvôli vysokej energetickej náročnosti tejto školy prebudujeme vnútorné priestory. Zatiaľ sme o návrhy požiadali architektov,“ povedala Sujová. Riešenie sa v prípade tejto školy nedá dlhšie odkladať. Veď náklady na jedného žiaka sú v tejto škole takmer dvojnásobné ako v iných základných školách. „Obrovské straty sú najmä na elektrine a kúrení,“ dodala vedúca odboru. Po prebudovaní vnútorných priestorov školy by sa časť mala uvoľniť. Tie by ponúkli iným subjektom. Podnikateľským? „Uvažujeme iba o vzdelávacích aktivitách,“ ubezpečila nás. Podľa nej by tu mohla byť nejaká súkromná škola, nie však základná.
Projekty neprešli
Ešte v roku 2004 podalo mesto dva projekty na zníženie energetickej náročnosti škôl. Boli určené pre ZŠ na Ulici M. Rázusa a pre ZŠ na Ulici J. Alexyho. Neprešli! Z ministerstva výstavby ich mestu vrátili. „Teraz cez prázdniny sme tieto projekty aktualizovali, pretože budú vypísané nové výzvy. Dúfame, že sa to bude riešiť už teraz na jeseň,“ povedala vedúca odboru školstva. Oba projekty sa týkali celkovej rekonštrukcie škôl z hľadiska zníženia energetickej náročnosti. Ide najmä o výmenu okien, zateplenie, výmenu striech. Neboli najlacnejšie, dohromady by tieto školy potrebovali viac ako šesťdesiat miliónov korún. A ostatné? Nebudú týmto dvom závidieť. „Bodaj by mohli,“ dodala Sujová. Projekty prešli v minulosti dvoma hodnotiacimi komisiami, takže je veľká pravdepodobnosť, že by mohli prejsť aj ďalšou. Okrem zníženia energetických strát škôl chce odbor školstva riešiť aj školské športoviská. V novej koncepcii už načrtli poradie dôležitých prác. Podať projekt nie je jednoduché. Ten, kto chce požiadať o peniaze z Európskej únie, musí mať v prvom rade dobre spracovanú projektovú dokumentáciu, čo tiež niečo stojí. Investujú, no bez záruky dobrého výsledku. „Deviatka“ je navyše problematická, na ňu nemôžu žiadať peniaze z únie, pretože mesto nemá vysporiadané pozemky pod touto školou. A to je jedna zo základných podmienok.
Škôlka na Kalinčiakovej zrejme skončí
V materských školách je situácia iná. V meste je pätnásť materských škôl, z toho sú tri súkromné. Mesto je teda zriaďovateľom dvanástich škôlok. Najväčšie vrásky majú na odbore školstva zo škôlky na Kalinčiakovej ulici. „Táto škôlka sídli v prenajatých priestoroch, patria Železniciam Slovenskej republiky,“ vysvetlila vedúca. V minulosti malo mesto so železnicami zmluvu o výpožičke, ktorá sa skončila pred niekoľkými dňami – 31. augusta. Na základe tejto zmluvy mesto priestory využívalo zadarmo. Zlaté časy sa však skončili, železnice už nie sú ochotné dávať niečo zadarmo. „So ŽSR sa nám ešte podarilo dohodnúť prenájom týchto priestorov na jeden rok,“ povedala vedúca odboru školstva. Za prenájom priestorov zaplatí mesto približne milión korún. A to je vraj ešte dobrá suma, veď pôvodne železnice požadovali dva a pol milióna korún. Tento rok mesto ešte zaplatí, no do budúcnosti sa s takouto možnosťou už neuvažuje. Čo s deťmi? To musia vyriešiť už v najbližších mesiacoch. O možnom presunutí škôlky sa hovorí už dlhšiu dobu. Rodičia protestovali a zrejme ešte protestovať budú. Veď deti budú musieť voziť zrejme až na Zlatý potok. Železnice sa chcú budovy zbaviť a plánujú ju predať. Problém je v tom, že ju predajú iba za bežnú trhovú cenu. „Odhadujeme, že by to stálo okolo pätnásť miliónov korún,“ dodala Sujová. Podľa nej si školstvo v meste takúto veľkú investíciu nemôže dovoliť. To by museli odsunúť do budúcnosti potrebné investície v iných školských zariadeniach. A tak, hoci škôlku na Kalinčiakovej ulici považujú za jednu z najlepších vo Zvolene, tento školský rok sa v nej budú deti hrať naposledy.