S hotelom, ktorý by mal kapacitu okolo osemdesiat miest na ubytovanie sa počítalo už dávnejšie. „Máme schválený celkový plán obnovy - takzvaný lokalitný program,“ povedal nám starosta Pavel Výboh. Tento program vyhovuje podľa starostu aj novému vlastníkovi, otázkou je v akom slede sa práce rozhodne robiť a na čo sa zameria. „Do troch rokov musí začať s realizáciou,“ dodal starosta. Nového majiteľa zaväzuje zmluva s obcou. Rekonštrukcia zámku bude trvať roky. „Nedá sa inak, je to veľká investícia,“ doplnil P. Výboh. Podľa neho sa nový zámocký pán bude snažiť, aby sa mu vložené prostriedky čo najskôr vrátili. Keďže ide o pamiatku, musí sa držať pôvodného vzhľadu zámku, aj keď s malými zmenami sa predsa len ráta. „Naplánované sú aj podkrovné obytné priestory,“ doplnil starosta Výboh. Pamiatkový úrad, ktorý na všetko dozerá, vraj nemal výhrady. Veď zmenou budú iba okná v streche.
Účtovný stav a znalecký posudok budú rozhodujúce
Vígľašský zámok vlastní eseročka Vígľaš, ktorá bola účelovo založená práve kvôli obnove zámku. Je dcérskou spoločnosťou bratislavskej eseročky Real Medea. Novú firmu založil majiteľ kvôli tomu, aby mohli v účtovníctve jednoducho zistiť daný stav. Po desiatich rokoch sa totiž vyjadrí znalec, či majiteľ v zámku preinvestoval to, na čo sa zaviazal v zmluve, a to je nemalý peniaz – sto miliónov korún. Až potom mu padne vecné bremeno, ktoré je na majetku zapísané teraz. Účtovný stav a znalecký posudok budú rozhodujúce. Ak by podmienky nesplnil, musel by nehnuteľnosť vrátiť obci. Bez náhrady vynaložených prostriedkov.
Koruna už prišla na účet obce
Za korunu zámok predali a koruna v skutočnosti už prišla aj na účet obce. Tá si veľa za ňu nekúpi, no aspoň, že sa veci pohli dopredu. Hoci sa zdá, že je to zbytočné, bez tejto platby, ktorá je riadne zdokumentovaná v účtovníctve, by k predaju ani nemohlo dôjsť. „Nedovolil by som si podpísať zmluvu, keby táto platba neprišla,“ povedal s vážnou tvárou starosta a dodal: „Nie je to otázka jednej koruny alebo milióna... Ja potrebujem účtovný doklad.“ Nehnuteľnosť musela obec predať, aj keď iba za symbolickú korunu. Starostu sme ešte podpichli, že namiesto koruny mohol zvoliť aspoň euro. Zarobil by predsa viac! „Potom by som mal účtovnícky problém, musel by som urobiť prevod z eura na koruny. A načo si robiť zbytočné starosti,“ zasmial sa starosta.
Nepredali celkom všetko
V minulosti sa obec snažila dať na zámku aspoň niečo do poriadku. Opravili vstupnú bránu, časť opevnenia a aj severozápadnú baštu, čo stálo nemálo prostriedkov – pätnásť miliónov korún. Peniaze získali z európskych fondov, ktoré predaj takto zrekonštruovaných objektov nedovoľujú. „Máme záväzky na pätnásť rokov, a preto zostávajú aj naďalej v majetku obce,“ vysvetlil starosta. Zrejme ich v budúcnosti kúpi nový majiteľ zámku.