2. okt 2007 o 0:00
Nemajú občianky, no budú mať dieťa
Dvaja mladí Zvolenčania, ktorí sú zatiaľ len žiakmi základnej školy, sa onedlho stanú rodičmi. Budúca matka chodí do ôsmej a otec ešte nenarodeného dieťaťa do deviatej triedy.
(schv) Externý prispievateľ
Zvolen – Párik mladých, ešte maloletých Zvolenčanov, sa dostal do nepríjemnej situácie. Hoci ani jeden z nich ešte nevyrástol zo školopovinných topánok a obidvaja sú, ako sa ľudovo hovorí, „pod zákonom“, budú mať vlastné dieťa. Nemajú pätnásť rokov, nemajú občiansky preukaz, zato budú mať vlastného potomka. Dievčina je žiačkou ôsmeho ročníka základnej školy a jej partner chodí len o ročník vyššie. Podrobnosti tohto rodinného „bôľu“, ako situáciu označila budúca stará matka, neuvádzame, pretože odmietla na túto tému s nami komunikovať.
Situácia, do ktorej sa dostali tieto dve zvolenské deti, nie je ojedinelá. Podľa informácií Zlaty Bariakovej z odboru sociálnych vecí zvolenského úradu práce, každý rok zaznamenávajú dva až tri prípady, keď obidvaja rodičia sú mladší ako pätnásť rokov. Viac je takých, keď obidvaja alebo jeden z rodičov má viac ako šestnásť, ale menej ako osemnásť rokov. „Takýchto prípadov evidujeme len v tomto roku deväť, no napríklad v minulom sme mali iba dva,“ hovorí vedúca sociálno-právnej ochrany detí.
Kým v prípadoch neplnoletých rodičov dáva sociálny pracovník súdu návrh, aby im priznal po splnení určitých podmienok rodičovské práva, v prípade maloletých to možné nie je. Im sa však ponúkajú iné riešenia. „Väčšina dvojíc to rieši náhradnou osobnou starostlivosťou, ktorej sa ujmú buď starí rodičia alebo iní príbuzní, ktorí majú chuť postarať sa o dieťa maloletých rodičov. Je málo prípadov, kedy dávame návrh na ústavnú starostlivosť,“ vysvetľuje Bariaková. Ďalšou možnosťou je umiestnenie maloletej matky aj s dieťaťom v zariadení, ktoré funguje pri Diagnostickom ústave v Zlatých Moravciach. „Vlani sme do tohto zariadenia umiestnili dve mladé mamičky, ktoré nemali rodinné zázemie a toto riešenie bolo v ich prípade najvhodnejšie,“ dodáva Z. Bariaková. Napokon sa mladá matka môže rozhodnúť dať svoje dieťa na adopciu.
Vyživovaciu povinnosť voči dieťaťu má len ten otec, ktorý uzná alebo mu dokážu otcovstvo. V prípade, že je mladistvý a teda nemôže samostatne vykonávať právne úkony, môže otcovstvo uznať len so súhlasom svojich rodičov. O vyživovacej povinnosti potom rozhodne súd na základe majetkových a zárobkových možností jeho rodičov, pričom záleží aj na materiálnom a finančnom zabezpečení matky a dieťaťa.
Hoci náš Trestný zákon znížil vekovú hranicu trestnej zodpovednosti na štrnásť rokov, za trestný čin sexuálneho zneužívania podľa paragrafu 201 nie je trestne zodpovedný ten, kto v čase spáchania činu nedovŕšil pätnásty rok svojho veku. V tomto paragrafe sa tiež uvádza, že kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom sexuálne zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov. V prípade mladistvých páchateľov zvyčajne súd ukladá dolnú sadzbu trestu.