V čom pociťujeme diskrimináciu? Podľa prieskumu najmä v tom, že pri pohovore sa opýtajú, koľko máte rokov a koľko detí. Nie je výnimkou, keď zamestnávateľ povie, že uprednostní mladšieho. Alebo prepustí zamestnanca pre vyšší vek. Odmietne ho, lebo je muž alebo žena. Alebo že materské povinnosti budú ženu brzdiť v pracovnom výkone. Prípadne kvôli národnosti, rase, zdravotnému postihnutiu, sexuálnej orientácii. Objavujú sa pracovné ponuky určené len pre mužov alebo pre ženy. Podľa tohto zákona, podľa ktorého sa riešia i prípady porušovania zásady rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch, sa každý môže domáhať svojich práv. Najprv by to mal skúsiť u zamestnávateľa, na inšpektoráte práce, ak nedôjde k náprave, aj na súde. Zamestnávateľ alebo ktokoľvek, koho sa problém týka, má práva rovnaké. Ľuďom, ktorí namietajú, že s nimi zamestnávateľ zaobchádza inak ako s kolegami, handicapom môže byť vek, rod, zdravotné postihnutie, rasa, národnosť, viera alebo náboženské presvedčenie, sexuálna orientácia, poskytuje pomoc Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré má centrálu v Bratislave a na Slovensku sedem regionálnych kancelárií. V SNSĽP vo Zvolene pôsobí Jozef ŽILINEK. Do pôsobnosti kancelárie patrí Zvolen, Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Krupina, Detva a Prievidza.
Riešia rôzne problémy
Vďaka pobočkám sa ľudia môžu dostať rýchlejšie ku konkrétnym radám. Najviac hľadajú poradenstvo v pracovno-právnych vzťahoch, v tom, že úrady v ich probléme nekonajú, iní majú pocit, že bola poškodená ich občianska česť, prípadne chcú riešiť problém patriaci do riešenia polície. „Do našej kompetencie spadá aj pomoc súvisiaca s riešením práv detí. Tu za istých okolností môžeme konať aj v rámci súdnych procesov. Súd si môže vyžiadať naše stanovisko, rovnako klient, ktorý sa na nás obráti. Stanovisko, ktoré má mienkotvorný charakter, je súčasťou spisu v súdnom konaní. Pomáhame pri riešení problémov súvisiacich s úpravou styku rodičov s dieťaťom, vieme poradiť ako postupovať, na koho sa majú obrátiť.“
Diskriminácia v práci?
Jej preukázanie je zložité. Napríklad máte kolegu v porovnateľnej pracovnej pozícii, no cítite, že má viac výhod ako vy. Dokázať je to ťažké. Málo zamestnancov uspelo, ale dá sa. Na druhej strane sa na Stredisko so sídlom v Bratislave obrátil zamestnávateľ, ktorý chcel získať informácie, či postupuje nediskriminačne. „Ak situácia vyústi do súdneho procesu, verdikt vyriekne súd. Pomáhame najmä v tom, že poskytujeme servis, informácie, ako postupovať. Mnohí sú zmätení. Nevedia, či sa majú obrátiť na úrad, na políciu, na súd, či majú podať žiadosť alebo sťažnosť. Nemajú informácie o lehotách na podanie opravného prostriedku, neuspejú, lebo údajne podali nesprávne tlačivo. Informujeme, ako si vyložiť zákon, ktorý sa týka ich problému. Ak vec nepatrí pod antidiskriminačný zákon, ďalej to musia riešiť sami.“
Problémy majú invalidi
Na kanceláriu Strediska vo Zvolene sa často obracajú ľudia vzdelaní, ovládajúci zákony, ktorí pri riešení svojej kauzy čo-to absolvovali a hľadajú iné možnosti. Ďalšou oblasťou sú problémy s invalidnými dôchodkami. „Poskytneme kontakt na Sociálnu poisťovňu a radu, na koho sa obrátiť, čo urobiť, aby problém vyriešili“, dodáva J. Žilinek. V zložitých problémoch poskytnú zoznam advokátov, ale bez doporučenia konkrétneho človeka. Každý môže osloviť ktorúkoľvek kanceláriu Strediska na Slovensku. Služba je bezplatná. „Sám som pred pár rokmi potreboval poradiť a zadarmo som nikde radu nedostal“, hovorí J. Žilinek. Človek sa môže ocitnúť v úzkych a táto práca mi umožňuje pomáhať ľuďom.“
Príbehy z praxe
Na inšpektorát práce v Banskej Bystrici sa obrátili so žiadosťou o prešetrenie obťažovania na pracovisku. Absolventka strednej obchodnej akadémie sa zamestnala ako asistentka. Nadriadený jej robil návrhy, potom od nej na pracovnej ceste chcel sex - ak nie, tak ju prepustí. Iným prípadom bolo, že inšpekcia práce v hoteli zistila, že na recepcii pracujú muži i ženy s rovnakou pracovnou zmluvou, no inak odmeňovaní. Zistilo sa, že nejde o diskrimináciu ohľadom odmeňovania, ale plat sa odvíja od toho, v koľkých cudzích jazykoch vedia komunikovať s hosťami. Zamestnávateľ to pri prijímaní zamestnancov mal špecifikovať v mzdách. Ľuďom v podobných problémoch poskytujú pomoc i v prípadnom zastupovaní v konaní vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania pred súdom Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ako aj niektoré mimovládne organizácie.