Takmer zo všetkých základných a materských škôl učitelia pravidelne hlásia výskyt vší. Tieto parazity sa v opakujúcich sa intervaloch v školách objavia a dokážu poriadne znepríjemniť život v mnohých rodinách.
Riaditeľka piatej základnej školy vo Zvolene Eva Balážová konštatuje, že v tomto období sa v ich škole vši nevyskytujú. „V minulých školských rokoch sa tieto parazity vyskytli, a to nielen v najnižších ročníkoch. Najhoršia situácia býva po letných prázdninách,“ dodáva. Vši sa rýchlo rozmnožujú a keďže deti sú stále spolu, rovnako rýchlo prelezú z hlavy na hlavu. Kým v minulosti učitelia pravidelne kontrolovali svojich žiakov a pomocou pera sa im prehŕňali vo vlasoch, dnes to už nie je ich povinnosťou. O tom, že v triede majú vši, sa učitelia zväčša dozvedia od samotných rodičov. Hoci učitelia nemajú povinnosť kontrolovať žiakom vlasy, ak sa objaví v triede jeden zavšivavený žiak, nakoniec ich prezrú všetkým žiakom. Okrem toho deťom rozdajú letáky, ktoré vypracoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva vo Zvolene. Z nich sa rodičia dozvedia, ako sa vší zbaviť. „Nemôžeme sa sťažovať, rodičia vždy urobia patričné opatrenia a deťom hlavy vydezinfikujú,“ dodáva riaditeľka piatej základnej školy.
Ani v Základnej škole s materskou školou v Dobrej Nive sa momentálne vši nevyskytujú. Posledne ich zaznamenali v minulom školskom roku, kedy parazity zamorili aj materskú aj základnú školu. Podľa slov riaditeľky Márie Slosiarikovej väčšina prípadov bola práve v materskej škole a na prvom stupni základnej. „V triedach základnej školy nezvykneme robiť zvláštne opatrenia na zamedzenie rozširovania vší, no materskú školu sme museli posledne zavrieť. Rodičom sme rozdali letáky a poučili sme ich o prípravkoch, ktoré majú použiť. Zobrali aj všetky veci svojich detí, aby ich vydezinfikovali. My sme zase vyčistili celú škôlku.“
Komunitní pracovníci, ktorí pôsobia pri odbore sociálnych vecí na zvolenskom mestskom úrade, tiež dostávajú zo škôl hlásenia o zavšivavených žiakoch. Najbohatšie zoznamy majú zo špeciálnej základnej školy. Ako nám povedala vedúca odboru Dagmar Bellová, vši nie sú problémom len zlej hygieny. „Vši idú do každej hlavy, nielen do neumytej,“ hovorí. Komunitní pracovníci chodia priamo do sociálne slabších rodín, ktoré väčšinou žijú v mestských getách - na Balkáne, v Dolnej kolónii, Na Strážach, v Neresnici... Rodičov upozornia, aby svojim deťom dali hlavy do poriadku, no mnohí argumentujú, že na dezinfekčné prostriedky nemajú peniaze. „Hoci nejde o boj so škodcami, snažíme sa týmto rodinám pomôcť a prostriedky im mnohokrát kúpime. V niektorých rodinách situáciu riešia po svojom, deti ostrihajú dohola,“ dodáva Bellová.