Elektrina najviac zdražie na strednom Slovensku, teda aj v našom regióne. Kým na západnom Slovensku to bude len o necelé dve percentá, na východnom o tri, u nás stúpnu ceny za elektrinu, tradične najviac, takmer o štyri percentá. Stredoslovenské elektrárne to pritom pozorne prepočítali. Kde-tu tarifu znížili, inde zvýšili a napokon im vyšlo priemerné zdraženie elektriny takmer vo všetkých tarifách rovnaké. Ľuďom sa mesačné platby zvýšia približne o tridsať korún. Nie všetkým. Drvivá väčšina domácností je zaradená do tarify, kde išla cena na počudovanie opačným smerom, teda nadol. So zdražovaním elektriny to teda nie je až také zlé, ako to médiá na prvý pohľad ukazujú. Zdraženie sa dotkne len 20 percent domácností, ktoré využívajú elektrinu na kúrenie a ohrev teplej vody.
Médiá tvrdia, že teplo išlo hore len približne o necelého pol percenta. My sme to však zisťovali presne. A zistili sme, že vo Zvolene stúpne cena tepla u najväčšieho dodávateľa, ktorým je Zvolenská teplárenská akciová spoločnosť až o päť percent, a to z 339 korún za gigajoul na 356 Sk. Podľa riaditeľa teplárne Júliusa Jankovského regulačný úrad vyhovel ich požiadavke a navrhovanú cenu im schválil v plnom rozsahu. Vo zvýšenej cene sa podľa neho neodzrkadlila vyše pol miliardová investícia, ktorú spoločnosť investovala do rekonštrukcie a modernizácie tepelného zariadenia. Tepláreň zvýšila cenu len o toľko, aby pokryla nárast vstupných nákladov. Zvolenská tepláreň zásobuje teplom väčšinu zvolenských domácností. Dodáva teplo do 11 000 bytov, pričom zostávajúcich 3000 bytov a rodinných domov vykurujú menšie zdroje.
Vodári sa tiež pripojili k zdražovaniu. No Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť nezvýšila cenu vody dramaticky. Ak obyvatelia nášho regiónu zaplatili vlani za kubík vody 25,65 korún, v tomto roku ich bude také isté množstvo stáť 26,90 korún. Touto cenou sa stredoslovenskí vodári dostali na úroveň roku 2006, kedy kubík vody stál presne toľko isto.
Len cena zemného plynu pre domácnosti sa od 1. januára nezmenila. Obyvatelia mnohých obcí by dokonca mali tento rok ušetriť. Do platnosti totiž vstúpil nový prepočet ceny plynu podľa nadmorskej výšky obce. Priemerná štvorčlenná domácnosť v obciach nad 400 m2 oproti minulosti pri rovnakej ročnej spotrebe ušetrí 200 až 300 korún. Výhoda je v tom, že pri rovnakých finančných nákladoch bude môcť kúriť viac ako doteraz. Toto zvýhodnenie priniesli obyvateľom vyššie položených oblastí celoročne nižšie teploty.