ZVOLEN. V minulom roku bolo v policajnom okrese Zvolen, ktorý zahŕňa tri okresy – Zvolen, Detva a Krupina, evidovaných 1427 dopravných nehôd. Zomrelo pri nich 28 ľudí, ťažko sa zranilo 49 a ľahko 301. Alkohol pri tom asistoval v osemdesiatich prípadoch. Tridsaťštyri dopravných nehôd zavinili chodci a 16 vodiči nemotorových vozidiel. Desiatka chodcov umrela, pričom u šiestich zistili alkohol v krvi.
„Chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky a medzi nimi najmä dve skupiny – deti a starší ľudia,“ hovorí Eva Antalová zo zvolenskej polície. „Deti vnímajú, myslia a konajú osobitným spôsobom. Ich rozpoznávanie nebezpečenstva je založené na celkom iných predstavách. Dieťa nevie napríklad prechádzať cez cestu a súčasne sledovať prechádzajúce vozidlá. Starší ľudia spravidla horšie vidia a slabšie počujú, menej sa vedia sústrediť a pomalšie reagujú. Ťažšie sa prispôsobujú vysokým nárokom cestnej premávky,“ dodáva. Príčinou mnohých tragických nehôd je nedostatočná viditeľnosť.
Autá a cyklisti majú povinnosť pri zníženej viditeľnosti svietiť. Chodci, najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky, však takúto možnosť nemajú. Základné pravidlo bezpečnosti na cestách pre chodcov je teda vidieť a byť dobre videný. Pri zníženej viditeľnosti to platí dvojnásobne. Ako sa teda správať čo najbezpečnejšie? Chodec je povinný používať predovšetkým chodník, po ktorom sa chodí vpravo. Tam, kde chodník nie je, alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici. Po krajnici, alebo po okraji vozovky môžu ísť najviac dvaja ľudia vedľa seba, ak tým neobmedzia cestnú premávku. Osoba, ktorá tlačí bicykel alebo moped, smie použiť chodník, len ak neohrozí chodcov. Inak musí použiť pravú krajnicu, alebo pravý okraj vozovky. Mimo priechodu pre chodcov sa smie vozovka prechádzať len kolmo na jej os. Chodec sa pred vstupom na ňu musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva. Pri prechádzaní má počkať na jasný signál od vodiča, že mu dáva prednosť.