Starosta Očovej Juraj Kubiš hovorí, že rozpočet síce budú schvaľovať až na februárovom zastupiteľstve, no hlavné zámery, ktoré chcú zrealizovať, sú jasné. „Veľké investície neplánujeme, peniaze na to nie sú. V lete však chceme otvoriť remeselný dvor a oživiť tak staré remeslá, naučiť ľudí spôsob pôvodnej výroby, postupy - aby sa fortieľ našich predkov nestratil. Na leto máme naplánované aj otvorenie domova dôchodcov, jeho príprava, zariaďovanie, zabezpečenie stra-vovania a ďalšie veci, ktoré s tým súvisia, to tiež pre nás nie sú malé výdavky. V budove zdravotného strediska sa po odchode niektorých lekárov uvoľnila časť priestoru, tak sme sa ho snažili zmysluplne využiť. Domov pre seniorov je všade potrebný,“ dodáva starosta. Podľa jeho slov kapacita domova zatiaľ nie je celkom obsadená. Miesta chcú ponúknuť predovšetkým vlastným občanom, zatiaľ majú žiadosti od miestnych, no v prípade nenaplnenia domova by sa našiel priestor pre ľudí zo širšieho regiónu.
Vo výhľade majú v Očovej výstavbu nájomných bytov. Lokalitu už vybrali, otázne je, či ľudia budú ochotní predať pozemky. „Obec vhodný pozemok na stavbu nemá, takže musíme pozemky vykúpiť a osloviť ich majiteľov. Lokalita je jasná, no s príchodom viacerých automobiliek na Slovensko sa ceny pozemkov v niektorých regiónoch výrazne zvýšili. A teraz si väčšina ľudí myslí, že môže za takúto cenu pozemok predať v ktorejkoľvek lokalite. Ibaže Očová nie je až také lukratívne miesto, sme dosť vzdialení od hlavnej cesty,“ dodal starosta. Ďalšou z priorít Očovej v tomto roku je otvorenie všešportového ihriska. Podstatnou investíciou, rovnako ako v niektorých okolitých obciach, je však kanalizácia, ktorú obce robia spoločne. Napriek dotáciám sa na tom istým percentom musí podieľať obec, čo ju zaťaží splátkami na niekoľko ďalších rokov.
V Klokoči, podľa slov starostu Jozefa Výbošťoka, schvália rozpočet na februárovom zastupiteľstve, no tohtoročné investičné akcie už tiež majú naplánované. Najväčšou finančnou záťažou sú dve miestne komunikácie, ich realizácia však záleží od dotácií, pretože je to náročná akcia. „Samozrejme, že chceme urobiť aj iné veci v obci, napríklad upraviť okolie pri ihrisku, plánujeme čiastočnú rekonštrukciu kultúrneho domu,“ povedal Jozef Výbošťok. Na kultúrnom dome treba vymeniť okná, no zároveň upraviť malý park v jeho okolí. „Dosť nás trápi naša chátrajúca zvonička pri vstupe do cintorína. V jej okolí sme už urobili, čo sa dalo. Na úpravu zvoničky, ktorá je naviac kultúrnou pamiatkou a, bohužiaľ, je v súčasnosti v dezolátnom stave, peniaze z vlastného rozpočtu nemáme. Žiadosti o dotáciu boli zatiaľ neúspešné, no leží nám to na srdci,“ dodal starosta. Ak by chceli zrekonštruovať zvoničku spolu so vstupnou bránou do cintorína, potrebovali by okolo stotisíc korún. Na to malá obec vlastné peniaze nemá. Každý projekt, na ktorý dostane dotáciu, musí čiastočne zafinancovať aj z vlastného rozpočtu. Týka sa to rovnako zvoničky, ako aj ciest, ktoré pomaly reparujú.