Aby každá posádka bola efektívne využitá, prišla čo najskôr k pacientovi alebo na miesto havárie, promptné riadenie záchranárskych tímov z jedného centra... Taká je úloha operačných stredísk, mezi ktoré patrí aj dispečing v Banskej Bystrici, odtiaľ riadia operátori 47 posádok RZP a jednu posádku leteckej záchrannej služby v kraji. Pod krajské pracovisko patrí okolo päťsto záchranárov, na dispečingu sa striedajú zdravotníci a sedem lekárov, medzi nimi aj primár zvolenskej záchranky Peter Časnocha.
Pred vznikom centrálnych stredísk mala každá nemocnica vlastný dispečing. Na 155-ke sa vám ozvala zvolenská nemocnica, ktorá vyslala svoju záchranku. Teraz sa dovoláte priamo do Banskej Bystrice. Z dispečingu kontaktujú posádku, ktorá je k dispozícii a je k vám najbližšie, môžu to byť záchranári z ktoréhokoľvek okresu. „Operačné stredisko disponuje sieťou záchrannej služby, čo je dôležité pri vážnych zdravotných stavoch či hromadných nehodách, akou bola i havária autobusu v Hriňovej. Koordinovane tam zasahovalo viacero posádok z celého kraja, z Banskej Bystrice, z Brezna, zo Zvolena, z Krupiny... Predtým bol problém v krátkom čase dostať na miesto toľko záchranných zložiek s dobrým technickým vybavením. Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby je teraz podstatne lepšia,“ konštatuje primár Časnocha a dodáva: „Vieme zmanažovať aj prevoz pacienta priamo z domu na vyššie pracovisko, nielen do najbližšej nemocnice. Pacienta s vážnym infarktom dokážeme promptne presunúť do Stredoslovenského ústavu srdcovocievnych chorôb v Banskej Bystrici, hoci je trebárs z Hnúšte. Nestráca sa čas odvozom do nemocnice, ktorá nemá vybavenie na riešenie akútneho stavu a až potom na vyššie pracovisko.“
Pri vážnej diagnóze sa dispečing okamžite kontaktuje so špecializovaným zariadením a dohodne presun. „V prípade infarktov a cievnych mozgových príhod má minúta cenu života,“ dodáva P. Časnocha. Pacient s cievnou mozgovou príhodou potrebuje čím skôr CT, čo každá nemocnica nemá, pri vážnych poraneniach chrbtice okamžitý prevoz do traumatologického zariadenia, pri infarkte rýchlo odumiera srdcový sval...
Operačné stredisko v Banskej Bystrici mesačne zmanažuje od 4500 do 5200 výjazdov, no nemajú vždy šťastný koniec. Najsmutnejšia je smrť malých detí. Primár konštatuje, že ich aj v tomto regióne pribúda. A každý záchranár má aj nočnú moru. „Pred dvomi rokmi sa na ceste medzi Zvolenom a Bystricou stala tragédia, pri ktorej zahynuli mladí ľudia. Jeden zo zranených nám ponúkol pomoc pri ošetrovaní ďalších. A potom nám v priebehu niekoľkých minút zomrel pod rukami. Nočné mory vyvažujú šťastné konce. Na zvolenskom námestí stretávam dve deti. Ich matky mali na konci gravidity vážne život ohrozujúce problémy. Podarilo sa zachrániť matky aj deti a vari som pri tom hádam trochu pomohol," hovorí primár záchranky.