ZVOLEN. Samospráva zamestnáva na aktivačných prácach 172 ľudí. Využila by ich viac; pôvodne požiadala o 250 ľudí, no toľkých úrad práce nedokázal zabezpečiť. Nie všetci spĺňajú podmienky, aby mohli aktivačné práce vykonávať. Väčšinou presahuje domácnosť nezamestnaného hranicu mesačného príjmu, ktorý je jednou z podmienok.
Možnosť aktivačných prác si samospráva pochvaľuje. „Nikdy by mesto nedokázalo pravidelne čistiť všetky verejné plochy, z mestského rozpočtu takéto práce pokryť nedokážeme,“ konštatuje Silvia Husáriková z mestského úradu.
Ľudia vykonávajúci aktivačné práce čistia napríklad okolie priehrady, sídliská aj centrum mesta. Vytrhávajú burinu z chodníkov a obrubníkov, čistia detské ihriská a pieskoviská, komunikácie, likvidujú nelegálne skládky, na jeseň hrabú lístie, udržiavajú cintoríny. Niektorých využilo mesto na pomocné remeselné práce v materských školách, na opatrovateľskú službu dôchodcov, ktorým nosili obedy a pomáhali im s drobnými prácami v domácnosti, prípadne im robili nákupy. Niekoľko žien sa uplatnilo v administratíve pri pomocných prácach na mestskom úrade. Za minulý rok odpracovali nezamestnaní na aktivačných prácach vyše 98-tisíc hodín a prácu, ktorú urobili, samospráva vyčíslila na necelých 4,6 milióna korún.
Mestskí pomocníci platení úradom práce nosia oranžové vesty s nápisom Mesto Zvolen, čím sú ľahko identifikovateľní. Ľudia sa na nich často sťažujú, Husáriková hovorí, že neraz opodstatnene. „Stalo sa, že neporiadok, ktorý pozbierali, hodili niekomu pred bráničku. Alebo sú podnapití. Robíme námatkové kontroly, niektorých sme pre alkohol museli vylúčiť.“ Mesto rieši aj také sťažnosti, že „aktivační pracovníci“ pri čistení niečo zanedbali; napríklad ihrisko, v ktorom je plno úlomkov skla. „Tento prípad sa týkal ihriska vo dvore bytovky, ktorý nie je verejným priestranstvom, poriadok si musia udržiavať obyvatelia bytovky. Nezamestnaní na aktivačných prácach čistia len mestské pozemky,“ dodáva Husáriková.