ZVOLEN. Sedem rodín malo posledný marcový deň opustiť byty v bytovke Pod Strážami. Od Stavebného bytového družstva vo Zvolene dostali upozornenie, aby sa do tohto termínu vysťahovali lebo byty obývajú neoprávnene. Rodiny sa však bránia, že byty im pridelil pracovník mestského úradu, poctivo platia nájomné aj napriek tomu, že nemajú vodu a elektriku.
Milota Bacsová sa do jednoizbového bytu v bytovke nasťahovala vo februári. Hoci jej Andrej Banski, vtedy vedúci odboru správy majetku mestského úradu „pridelil“ byt na prvom poschodí, keďže bol v dezolátnom stave, presunul ju vraj na piate poschodie. Aj tu boli steny plesnivé, kúpeľňa a toaleta boli v žalostnom stave. „Do rekonštrukcie som dala 50-tisíc korún. Banski mi sľúbil, že keď si byt opravím na vlastné náklady, tak ho dostanem. Prijala som to,“ hovorí M. Bacsová.
V rovnakej situácii sa ocitla aj Anna Sabová, ktorá pristúpila na takú istú dohodu. Vo svojom byte vymenila podlahy, dvere, zrekonštruovala toaletu...a koncom januára sa aj s dcérou nasťahovala. „Banski mi sľúbil, že keď sa vráti z dovolenky, príde sa pozrieť čo som urobila a byt dostanem. No potom ho odvolali z funkcie a povedal mi, že už nič urobiť nemôže, že má zviazané ruky," hovorí Anna Sabová.
„Na mestskom úrade o mne vedeli. Prišla som k bytu úradnou cestou, nie ako niektorí, ktorí vykopli dvere a bývajú tu načierno. A teraz nám tvrdia, že sme tu neoprávnene a chcú nás vysťahovať. Neviem o čo tu ide,“ hovorí Milota Bacsová a jedným dychom dodáva, že sa nevysťahuje, lebo nemá kde.
Stavebné bytové družstvo na základe mandátnej zmluvy spravuje bytovku v mene mesta. „Mesto ako vlastník domu urobilo 27. februára v bytovke kontrolu využívania bytov. Zistili sme, že niektoré byty sú neoprávnene obývané a že v niektorých z týchto bytov boli urobené stavebné úpravy bez súhlasu mesta,“ hovorí vedúca právneho oddelenia zvolenského mestského úradu Andrea Čečetková. Na základe tejto kontroly dalo mesto pokyn bytovému družstvu na vypratanie neoprávnene obsadených bytov. „V prípade, že tak obyvatelia nespravia, bude sa mesto prostredníctvom SBD domáhať svojho nároku súdnou cestou,“ dodala Čečetková.
Podľa občianskeho zákonníka nájom bytu vzniká podpísaním nájomnej zmluvy a podľa zákona o obecnom zriadení vystaviť nájomnú zmluvu má v kompetencii len primátor mesta. „Ak Andrej Banski dal koncom minulého roka týmto ľuďom nejaké sľuby, sú v rozpore s kompetenciami vedúceho oddelenia správy majetku mesta. Na jeho pozícii nebolo možné rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok byt dostane,“ hovorí prednosta mestského úradu Stanislav Jalakša.
V súčasnej dobe mesto pripravuje rekonštrukciu bytovky Pod Strážami, kde by malo byť vytvorené trojstupňové bývanie pre sociálne slabú skupinu obyvateľov mesta. V tejto súvislosti budú prerobené aj vnútorné priestory domu, vrátane dispozičného riešenia obytných buniek. „Išli by sme proti sebe, keby sme vedome alebo aj nevedome obsadili byty pred rekonštrukciou budovy,“ dodáva S. Jalakša.
Termín, ktorý stanovilo mesto na vysťahovanie siedmich rodín, už uplynul. Žiadna z nich sa nevysťahovala a tak ďalší krok urobí súd. „Násilné vypratávanie nehrozí. Mesto bude postupovať v zmysle platných právnych predpisov. Títo ľudia si ale musia uvedomiť, že ak byty neopustia, dopustia sa trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo neobytnému priestoru,“ hovorí Andrea Čečetková. Rovnaký osud, ako sedem spomínaných rodín čaká aj ostatných oprávnených nájomníkov tejto bytovky. Keďže nájomné zmluvy s nimi mesto uzatvorilo na dobu určitú, po vypršaní platnosti im ich nepredĺži.