Život a dielo šiestich lesníckych historikov - Andreja Kavuljaka, Juraja Martinku, Júliusa Bartáka, Jána Madlena, Pavla Korpeľa a Jozefa Urgelu - približuje výstava Historici slovenského lesníctva, ktorú otvorilo Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Chce ňou vzdať hold ľuďom, ktorí cielene a so záujmom mapovali dovtedy neprebádané miesta historického vývoja jedného z najstarších povolaní na Slovensku. Ako uviedol pracovník múzea Marek Vanga, na výstave prezentované osobnosti zanechali po sebe rozsiahle dielo z oblasti dejín lesníctva na Slovensku a zároveň sa priamo či nepriamo podieľali na vzniku lesníckeho múzejníctva ako praktického vyústenia ich celoživotného záujmu o lesnícku históriu.
Múzeum ich predstavuje prostredníctvom fotografií, korešpondencie, kníh a rukopisov, modelov a osobných predmetov a približuje nimi spracovanú časť lesníckej histórie.
Andrej Kavuljak, Juraj Martinka a Július Barták zastupujú staršiu lesnícku generáciu, ktorá vstúpila do praxe ešte za čias Rakúska-Uhorska a ich práca vrcholila v období prvej Československej republiky. Kavuljak ako zástupca riaditeľa Oravského komposesorátu a riaditeľ jeho archívu na Oravskom hrade je okrem iného tvorcom jediných a dodnes neprekonaných Dejín lesníctva a drevárstva na Slovensku. Martinka ako riaditeľ Štátnych lesov a majetkov v Liptovskom Hrádku bol zakladateľom prvého Lesníckeho múzea pri Zemědelskom múzeu v Bratislave a tvorcom jeho prvých zbierok – dodnes zachovaných a na zvolenskej výstave prezentovaných historických modelov lesníckych stavieb. Barták bol účtovníkom a iniciátorom Lesohospodárskeho múzea pri Riaditeľstve štátnych lesov a majetkov v Banskej Bystrici a tvorcom práce Z minulosti štátneho lesného hospodárstva v okolí Banskej Bystrice a Starých Hôr. Pavel Korpeľ, Ján Madlen a nedávno zosnulý Jozef Urgela zastupujú mladšiu generáciu slovenských lesníckych historikov. Korpeľ, pracovník Lesoprojektu, bol tvorcom historickej štúdie Z dejín stredného Pohronia a jeho lesníctva a jedným z najaktívnejších spolupracovníkov múzea vo Zvolene. Pedagóg a riaditeľ zvolenského múzea Madlen bol zakladateľom zborníka múzea a autorom mnohých prác, štúdií a článkov z lesníckej histórie. Vedúci historicko-dokumentačného oddelenia Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea v Antole Jozef Urgela, ktorý 25 rokov redigoval zborník múzea, je autorom Dejín lesníckeho školstva a vedy na Slovensku.
Výstava Historici slovenského lesníctva potrvá do 14. mája a je súčasťou celoslovenských Lesníckych dní 2008. Tie sa začnú 22. apríla na Deň Zeme a potrvajú do konca mesiaca. Ich zámerom je vyburcovať u ľudí vzťah k lesom a ochrane prírody.
Vo Zvolene, ktoré sa považuje za hlavné mesto lesníctva na Slovensku, otvorí Lesnícke dni ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová (22. 4. o 10. h., Nám. SNP). Ich súčasťou bude množstvo aktivít, medzi inými vystúpenie sokoliarov, kynológov, divadelné predstavenie či hudobné vystúpenie Zuzany Smatanovej. Pre odborníkov je určené diskusné fórum (zámok o 11.45 h.). V rámci Lesníckych dní bude 25. apríla v Arboréte Borová Hora Deň otvorených dverí.