Alexander sa šiel bicyklovať s priateľmi. Cestou sa zastavili na železničnom moste a kamaráti vyliezli po železničnej konštrukcii. Alexander, ktorý zostal pod mostom, začul výbuch. Keď dobehol na most, videl, že jeden z jeho kamarátov spadol z asi trojmetrovej výšky, horelo mu tričko a krvácala hlava. Zasiahol ho elektrický prúd, pričom utrpel ťažké poranenia hlavy, mozgu a popáleniny. Alexander neváhal, začal čiapkou i rukami hasiť kamaráta, odtiahol ho na bezpečné miesto, poskytol mu prvú pomoc a zavolal záchrannú službu. Hoci bol jeho kamarát dlho v ohrození života, z najhoršieho sa po čase dostal. „Boli sme hrdí na Šaňa, ktorý ako jediný nezutekal, kamarátovi pomohol a takto mu zachránil život,“ povedala o Alexandrovi Pintérovi jeho triedna učiteľka.
Za svoju pomoc dostal Alexander v minulom roku ocenenie v súťaži Detský čin roka. Projekt Detský čin roka oslovuje deti už deviaty rok, zapojiť sa môžu do 30. júna. Môžu napísať o svojich dobrých skutkoch, za ktoré sú považované nielen veľké činy, akým je napríklad záchrana života, ale aj každodenné drobné skutky robené s dobrým úmyslom pomôcť, potešiť, prekvapiť, darovať lásku... Písať môžu aj o činoch svojich rovesníkov, o ktorých si myslia, že by mali byť ocenené. Do projektu môžu prihlásiť aj kolektívne dobré skutky, na ktorých sa deti spoločne dohodli. Ak bude ocenený, získa škola školské potreby v hodnote 10-tisíc korún. Neocenený čin bude zaradený do žrebovania o rovnakú cenu.
Počas ôsmich rokov zareagovalo na výzvu viac ako 736-tisíc detí. O činoch, ktoré ocenia, rozhodnú opäť deti, každý ich hlas predstavuje symbolickú korunu. Vlani za ne získali štyri náhradné rodiny, dva detské domovy, krízové stredisko pre deti a osamelých rodičov a a učilište pre mládež s mentálnym postihnutím domáce spotrebiče za 130-tisíc korún. Počas ôsmich ročníkov venovali organizátori spotrebiče za 2 milióny korún.