Glaukóm, vážne ochorenie očí, postihuje celosvetovo asi 70 miliónov ľudí.
Podľa informácií oftalmologičky Moniky Grossovej z očnej ambulancie v Detve, pacienti k nim na vyšetrenie vnútročného tlaku prichádzajú pravidelne, nielen počas Dňa glaukómu, keď toto vyšetrenie 19. mája poskytovali každému, kto mal oň záujem. Na vyšetrenie u očného lekára, podľa zákona, potrebujete odporučenie od všeobecného lekára, čo situáciu, ako potvrdila aj táto lekárka, komplikuje. Prejsť cestou od všeobecného lekára k odborníkovi je pre mnohých časovo náročné. Svetový deň glaukómu bol možnosťou pre ľudí absolvovať vyšetrenie bez tohto dokladu.
„Ľudia najmä po štyridsiatke by ho mali absolvovať pravidelne,“ hovorí Monika Grossová. V praxi sa stretávam s tým, že mnohí prídu v štádiu, keď je už riešenie problému zložité. Príznaky sú často minimálne, nenápadné bolesti hlavy, občasné zahmlievanie... Ale ani to nemusí byť. Niekto na prevenciu dbá, iní prídu až vtedy, keď zbadajú, že nevidia. Zvýšený vnútroočný tlak často poškodzuje zrakový nerv, nervové vlákna odumierajú. Problémom rovnako trpia muži aj ženy. V minulosti to boli skôr starší pacienti, dnes sa ochorenie prenáša do nižších vekových kategórií. Osveta je dôležitá, aj dnes sme mali pacienta na toto vyšetrenie, počul o dôležitosti prevencie v televízii a prišiel. Sú dokonca aj deti, ktoré týmto ochorením trpia, no v ich prípade je to skôr dedičná záležitosť.“ Doktorka Grossová dodáva, že je to pri zrakových problémoch častá diagnóza, ktorá môže viesť k slepote. Na otázku, či si ona sama sleduje zrak, odpovedá: „Určite áno, občas si očný tlak premeriame v ambulancii aj so sestričkou. Zatiaľ je to v poriadku.“
Svetový deň glaukómu vznikol z iniciatívy svetovej glaukómovej asociácie a svetovej asociácie glaukómových pacientov, aby podnietili ľudí k pravidelným vyšetreniam na zníženie rizika ochorenia. Starnutie populácie prináša nárast problémov aj v tejto oblasti. Ľudí so zeleným zákalom bude stále viac.