ZVOLEN. Letná turistická sezóna je otvorená a kúpaliská v Kováčovej, Sliači, Neresnici, v Detve – Skliarove, Dudinciach a v Krupine – Tepličkách sa počas slnečných dní zapĺňajú návštevníkmi. Dohľad nad kúpaliskami vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom vo Zvolene. Ako nám povedala pracovníčka úradu Kamila Kušnieriková pravidelne kontrolujú hygienické pomery na kúpaliskách a sledujú nezávadnosť vody v bazénoch. V minulých rokoch závažné nedostatky nezistili ani na jednom kúpalisku v našom regióne, nedostatky boli len bežné a spájali sa s kvalitou vody. Podľa hygienikov je najčastejšie nevyhovujúca voda v detských bazénoch.
Keďže prevádzkovatelia kúpalísk sa musia sami starať o to, aby návštevníci z ich zariadenia odchádzali zrekreovaní a hlavne zdraví, podľa predpisov musia vodu kontrolovať každé dva týždne a musia dať urobiť laboratórne skúšky, či spĺňa mikrobiologické, biologické a fyzikálno-chemické ukazovatele. Ak sa vyskytnú nedostatky v kvalite vody v niektorom z bazénov, prevádzkovateľ musí vodu vypustiť, bazén vydezinfikovať a napustiť ho novou vodou. Ak je nanovo odobratá vzorka vody v poriadku a opatrenia boli účinné, prevádzkovateľ môže pustiť kúpalisko do prevádzky. Podľa odborníkov väčšie riziko sa skrýva v termálnej vode, kde sa baktérie množia geometrickým radom.
Kúpaliská majú svoje prevádzkové predpisy, s ktorými mnohí návštevníci nesúhlasia. Často sa pýtajú, prečo si nemôžu vziať so sebou do priestoru bazénov jedlo alebo pitie. Prečo nemôžu strážiť svoje deti pri tom, ako sa kúpu v detskom bazéne, alebo prečo musia používať sprchy a brody pred aj po kúpaní. „Tieto opatrenia majú chrániť zdravie návštevníkov,“ vysvetľuje Kušnieriková a dodáva: „Je potrebné uvedomiť si, že na kúpalisko chodia ľudia s rôznym zdravotným stavom a s rôznym stupňom hygienických návykov. Napriek hygienickému režimu a opatreniam prevádzkovateľa kúpaliska sa vo vode i v okolí bazénov a v sprchách nachádzajú vírusy, baktérie, prvoky, plesne, huby, parazity a mnohé z nich môžu spôsobiť návštevníkom rôzne ochorenia. Z vody do organizmu prenikajú rôznymi cestami – prehltnutím, vdýchnutím, cez očné spojivky, cez poškodenú a zdravú kožu. Voda v bazénoch sa zvyčajne dezinfikuje chemickými prostriedkami a tieto môžu vysušovať pokožku a dráždiť sliznice.“ Teda dodržiavanie predpisov a hlavne osobná hygiena sú v záujme každého návštevníka kúpaliska.
Návštevníci kúpalísk môžu od prevádzkovateľa vyžadovať informácie o kvalite vody v bazénoch, teplote vzduchu, o hĺbke bazénov a o teplote vody v nich. Platná legislatíva určuje, že najnižšia prípustná teplota vody v bazéne je 18 a maximálna v plaveckom bazéne 26 stupňov Celzia, v neplaveckom bazéne 28 a v oddychovom 40 stupňov.
Ľudia často svoje konanie nedomyslia. Je to tak aj v prípade, keď sa napriek zákazu kúpu na nevhodných miestach, akým je napríklad aj Môťovská priehrada. Táto prírodná oblasť nie je určená na kúpanie a hygienici tu nevykonávajú dozor nad kvalitou vody.
Autor: J. SCHVARZBACHEROVÁ