DETVA. Dobrovoľná požiarna ochrana nekopíruje skutočné okresy. Hasiči z Krupinského okresu sú samostatní, kým dobrovoľní hasiči z okresov Detva a Zvolen patria do jedného hasičského okresu.
Družstvá chlapcov a dievčat z celého kraja súťažili v troch disciplínach. Dve boli zamerané na požiarny útok, treťou bol štafetový beh. V chlapčenskom družstve mohli súťažiť aj dievčatá, naopak to už nešlo. V družstve dievčat chlapec nemohol byť.
Úroveň prípravy požiarnych družstiev bola rôzna, kým niektorí išli takpovediac ako hodinky, ďalších stíhala jedna pohroma za druhou. Pravidlá a rozhodcovia boli nekompromisní. Rozdávali trestné body na všetky strany. A medzi deťmi to niekedy doslova vrelo. Niekoľko týždňov prípravy zmazala jedna jediná chybička.
Záujem o prácu v dobrovoľnom hasičskom zbore v posledných rokoch poklesol. V mestách nie je takmer žiaden, deti majú iné záujmy, ako trénovať spájanie hasičských hadíc či starať sa o techniku. A na dedinách? „Tam je situácia o niečo lepšia,“ povedal nám Anton Osvald, viceprezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany na Slovensku, inak tiež vedúci katedry Požiarnej ochrany na Technickej univerzite vo Zvolene. V obciach malo dobrovoľné hasičstvo vždy tradíciu, ľudia sa stretávali nielen pri práci. Hasiči boli tradične organizátormi plesov či rôznych zábav. „Veľmi veľa záleží na tom, ako sa ku všetkému stavia starosta,“ dodal A. Osvald. V niektorých obciach sú požiarne zbrojnice v dobrom stave, inde však chátrajú. Alebo ich obec už dávno predala. Zo zákona by mala mať dobrovoľných hasičov každá obec, nemusí iba tá, ktorá má v blízkosti hasičov – profesionálov. Sobotňajšia súťaž mladých hasičov vyšla najlepšie kolektívu chlapcov z Teplého Vrchu (okr. R. Sobota). Medzi dievčatami získalo najviac bodov družstvo z Málinca (okr. Lučenec). Víťazi postúpili na celoštátne kolo súťaže Plameň 2008.