V autoškole nás učili nielen šoférovať, ale tiež podávať prvú pomoc. Dnes je to inak. Záujemcu v autoškole iba upozornia, že na to, aby dostal vodičský preukaz, musí absolvovať kurz prvej pomoci pre vodičov. Vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorá tieto zmeny rieši, je v platnosti od februára.
„Ľudia väčšinou nemajú ani základné vedomosti. Nevedia napríklad, ako sa dovolať na záchranku, čo je úplný základ pri prvej pomoci,“ povedal konateľ detvianskej záchranky Jaroslav Straka, ktorý kurzy prvej pomoci pre budúcich vodičov vedie. Veľmi dôležité je podľa neho, aby účastníci dopravných nehôd mali aspoň najzákladnejšie informácie. Napríklad ako uvoľniť dýchacie cesty zraneného. Bez dýchania človek vydrží veľmi krátko, preto sa nedá čakať na záchranku. Podobne je to s krvácaním, ktoré by mal vedieť človek zastaviť. „Keď chodíme na naše odborné podujatia, snažíme sa apelovať práve na základnú pomoc laikov, ktorá je nesmierne dôležitá. Keď sa dostaneme k havárii po pätnástich minútach, môže byť neskoro. Mozog človeka má iba malú rezervu, päť, možno až deväť minút vydrží bez kyslíka, no potom nastávajú nezvratné zmeny a človek ostáva invalidom,“ dodal Straka.
Kurzy pre budúcich vodičov sú väčšinou jednodňové, zakončené skúškou. Samozrejme, ak dával každý na kurze pozor a čo-to sa o prvej pomoci naučil.