Tretí ročník prírodovednej súťaže Spoznaj a chráň sa uskutočnil na Náučnom chodníku Boky, ktorý prechádza územím Národnej prírodnej rezervácie Boky. Zúčastnili sa ho žiaci 5. – 9. ročníka zo siedmich základných škôl z obcí a miest Podpoľania. Organizátorom podujatia bola Správa CHKO Poľana v spolupráci s Vysokoškolským lesníckym podnikom Technickej univerzity Zvolen, Mestským úradom Zvolen a skautským zborom zo Zvolena. Otvorenie súťaže bolo pri novom, aktualizovanom informačnom paneli Náučného chodníka Boky.
Na súťažnej trase po náučnom chodníku čakali mladých prírodovedcov štyri stanovištia, na ktorých odborní pracovníci Správy CHKO Poľana preverili ich vedomosti pri poznávaní drevín, živočíchov, rastlín a anorganických javov, ako aj zo všeobecných znalostí o prírode a jej ochrane. Okrem vedomostí, vzhľadom na teplé počasie a náročnú trasu náučného chodníka, boli preverené aj fyzické schopnosti všetkých účastníkov. Súťažiace družstvá zvládli všetko bez väčších problémov a aktívne sa zapájali do hier, ktoré zabezpečoval Slovenský skauting, 123. zbor skautov Zvolen.
Štart a vyhodnotenie súťaže sa konalo v areáli chaty Technickej univerzity Zvolen, ktorá je v blízkosti náučného chodníka a jej okolie poskytuje priestor pre rôzne hry a tiež príjemný oddych a posedenie. Tohtoročným víťazom sa stali žiaci ZŠ Júliusa Juraja Thurzu z Detvy. Všetky zúčastnené súťažiace družstvá získali informačné materiály od Správy CHKO Poľana, z ktorých časť budú môcť využiť na doplnenie a skvalitnenie výučby a tiež ako podklad pre prípravu na ďalšie prírodovedné súťaže. Napriek tomu, že súťaž musela byť vzhľadom na nepriaznivé Medardove počasie dvakrát presunutá, s jej priebehom aj s vyplnením voľného času boli všetci nadmieru spokojní, čo potvrdili záujmom zúčastniť sa súťaže aj v nasledujúcom roku. Obohatením pre žiakov základných škôl bola jedinečná možnosť vidieť chránené druhy rastlín a živočíchov v ich prirodzenom prostredí. V čase súťaže kvitla na mnohých miestach v bezprostrednej blízkosti náučného chodníka kukučka vencová a niektorí súťažiaci mali aj to šťastie, že mohli vidieť plachú jašterici zelenú, ktorá je najväčšou a farebne najzaujímavejšou jaštericou žijúcou na Slovensku.
MIROSLAV JARNÝ
krajinár Správy CHKO Poľana