Jakub Rizman tvrdí: „Harfa nie je iba nástroj pre ženy, hoci sa s nimi viac spája, jednoducho tak pôsobí. Ale prenášať takúto váhu, teda váhu nástroja pri cestách za robotou, s tým má žena neraz problém. Ja si svoju harfu vozím na vozíku, vlakom. Do autobusu ma s harfou nezoberú."
Jakub je študentom bratislavského konzervatória. Dvadsaťročný chalan hovorí, že to, či hrať vie, musia posúdiť iní, ale nejaké úspechy za sebou má. „Úspešný som bol v súťaži slovenských konzervatórií pred dvomi rokmi, napríklad. Na tento nástroj sme teraz v Bratislave štyria, v Žiline piati študenti.“ Chystá sa na vysokú školu, to, ktorú krajinu si vyberie, je otázne. „Chodil som na klavír, aj na spev, ale nevidel som v tom sľubnú kariéru. Chcel som ísť na konzervatórium, toto bola cesta. Spočiatku ma to ani tak veľmi nebavilo, ale našiel som si k tomu vzťah. Teraz idem do šiesteho ročníka, potom chcem ísť na VŠMU do Bratislavy, možno do Poľska, do Prahy... Uvidím. Najmä Poľsko je týmto známe, harfa a hudobná škola na harfu tam má tradíciu.“
Chce sa živiť hudbou
Jakub často hráva na západnom Slovensku, najmä v Trnave, kde žije a ľudia ho tam poznajú. Chce sa živiť hudbou, hoci presadiť sa v orchestri je tvrdý oriešok. Pozícií pre harfistov veľa nie je, v orchestri sú 1-2 harfy a miesta sú obsadené. „Možno by som skúsil hrať komorne, s niekoľkými muzikantmi robiť malé koncerty. Tak sa dá urobiť zopár vystúpení za mesiac, ale mňa predovšetkým baví hrať pre ľudí, na akciách, v hoteloch... Je to o umení, aj o tom, že z niečoho žiť treba. Alebo by som si otvoril triedu v ZUŠ-ke, na to potrebujem nástroj asi za pol milióna. Pri údržbe však vydrží hádam do konca života. Na rozdiel od huslí sa harfa opotrebúva inak. Vraví sa, že husle sú tým lepšie, čím sú staršie. Harfa naopak.“
Súťaže sú náročné
Doma s hudbou funguje celá família, no je to skôr rodinné muzicírovanie, ako profesionálna práca. Jakub Rizman sa na svoju budúcnosť pozerá s vlastnými cieľmi: „Chystám sa na budúci rok do Paríža, do Moskvy, treba veľa cvičiť. Na súťažiach uvidím, ako sa mi bude dariť. Je to aj finančne náročné, ale ak človek nevyskúša, nikam sa nepohne.
Pri harfe si nešetríte prsty
Harfa je strunový hudobný nástroj, jeden z najstarších hudobných nástrojov vôbec. Princíp harfy objavili ľudia najskôr pri jednoduchom brnkaní na tetivu luku. Pri harfe si nemôžete šetriť prsty aspoň tak ako pri gitare. Na gitare môžete hrať pomocou brnkátka, na harfe to nejde. Aj keď je to tiež „brnkací“ nástroj, spôsob hry je úplne iný. Nedajú sa používať pomôcky a s pľuzgiermi sa treba zmieriť. Časom si ruky zvyknú. Treba dávať pozor aj na poranenia rúk, napríklad na porezanie.
Jakub Rizman, podľa internetových informácií, je žiakom svetoznámej českej harfistky Jany Bouškovej. Na nedávnom koncerte v Bratislave predviedol skladby Tourniera, Watkinsa, Debussyho, Salzeda, Nováka a ďalších známych autorov. My sme sa s ním stretli na jednej zo zvolenských ulíc, keď svojou hrou na harfu spríjemňoval poslucháčom letný deň.