ZVOLEN. Prostredníctvom anketových lístkov alebo hlasovaním na webovej stránke Zvolena môžu obyvatelia vyjadriť svoj názor na to, či chcú v centre mesta pamätník pripomínajúci Zvolenský manifest z roku 1932. Prieskum robí mestský úrad, ľudia môžu hlasovať do 15. augusta. V ankete sa ich úrad pýta, či im postačuje súčasná forma pamätnej tabule s podobizňami Hlinku a Rázusa, ktorú v roku 1992 inštalovali vo vstupných priestoroch Divadla J. G. Tajovského, alebo by uprednostnili bustu prípadne súsošie. Vyjadriť sa môžu aj k miestu pamätníka, zvoliť si môžu zo štyroch variantov; Park Ľ. Štúra, Višňovského park, Námestie SNP alebo Námestie slobody.
„S iniciatívou vyšla okresná organizácia Slovenskej národnej strany. Tiež by zabezpečila financovanie pamätníka, rozpočet mesta jeho vytvorenie nezaťaží,“ uviedla vedúca odboru rozvoja mesta na mestskom úrade Juliana Ištóková.
V roku 1932 sa konalo vo Zvolene manifestačné zhromaždenie za autonómiu Slovenska a zúčastnilo sa ho niekoľko tisíc ľudí z celého Slovenska. Zvolen na manifestáciu vybrali ako pripomienku 85. výročia zvolenia Ľudovíta Štúra za poslanca uhorského snemu za toto mesto. Symbolickým podaním rúk Andreja Hlinku za HSĽS a Martina Rázusa za SNS na zvolenskom námestí bol dokončený proces spojenia dvoch politických strán do jedného autonomistického bloku, ktorý mal presadzovať záujmy Slovákov v parlamentných voľbách v roku 1935.
Na zhromaždení bol prijatý Zvolenský manifest, ktorý odmietal myšlienku čechoslovakizmu o jednotnom československom národe a vyzdvihoval slovenský národ, ktorý si musí „vládnuť svojimi vecami v svojom duchu, v rámci existenčných záujmov svojho kraja a ľudu“. Autori manifestu žiadali naplnenie Pittsburskej dohody z roku 1918, plnú autonómiu pre Slovensko, štatistické vyčíslenie vkladu českých a slovenských krajín do Československej republiky, obsadzovanie úradov kvalifikovanými slovenskými úradníkmi, pomernú participáciu v hospodárskych, sociálnych a kultúrnych oblastiach a rešpektovanie národnej a kresťanskej tradície slovenského národa.