ZVOLEN. Novorodencov vo zvolenskej pôrodnici už vyše dvoch mesiacov takmer nepretržite monitorujú prístroje, ktoré dokážu okamžite odhaliť príznaky syndrómu náhleho úmrtia novorodencov v spánku. Prístrojmi je vybavené novorodenecké oddelenie aj izby rodičiek, ktoré majú deti pri sebe. Ako uviedla doktorka novorodeneckého oddelenia zvolenskej nemocnice Eva Čarnoká, najskôr testovali len tri, potom dokúpili ďalších sedem a v najbližšej dobe by ich počet mali doplniť na pätnásť, teda na rovnaký počet ako je lôžok na pôrodnici. „Monitory používame na izbách matiek, na novorodeneckom oddelení a na fototerapii, ktorú robíme deťom pri liečení novorodeneckej žltačky,“ povedala.
Monitory fungujú na princípe senzorových podložiek, ktoré vnímajú zmeny tlaku spôsobené pohybom hrudníka novorodenca. Sú uložené v postieľke a monitorujú pohyby dieťaťa. Keď sa nenadýchne viac než 20 sekúnd alebo ak sa jeho dychová frekvencia zníži pod desať dychov za minútu, senzory vyšlú signál do mikropočítača pripevneného k podložke a monitor spustí alarm.
O novinke, ktorú vo zvolenskej pôrodnici zaviedli, väčšina rodičiek nevie, tak ako Zuzana Vidholdová. „Kým som neprišla do pôrodnice, nevedela som o tomto prístroji,“ hovorí, no podložku, ktorá monitoruje jej dcérku, si chváli. „Dáva mi väčší pocit bezpečia môjho dieťatka hlavne vo chvíľach, keď s ním nie som a idem sa napríklad osprchovať. Je to akási náplasť na nervy, hlavne pre prvorodičky, ktoré sa o svoje dieťatko až nadmieru strachujú,“ dodáva. Monitorovaciu podložku si mamičky môžu po odchode z pôrodnice kúpiť, alebo aj požičať prostredníctvom svojej zdravotnej poisťovne. Informácie im poskytne ich detský lekár.
Podstatu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat sa modernej medicíne zatiaľ nepodarilo objasniť. Príčinou môže byť upchatie horných dýchacích ciest zvratkami, následným kašľom a zástavou dýchania. Môže to byť tiež banálna infekcia dýchacích ciest, čo tiež vyvolá zástavu dýchania. Dieťa nevysiela žiadne varovné signály, ktorými by sa udalosť dala predvídať. Uprostred nočného spánku, najčastejšie medzi polnocou a šiestou hodinou ráno, náhle prestane dýchať. Ak sa mu neposkytne okamžitá pomoc, udusí sa. Práve takýmto prípadom majú monitory predísť. „Zatiaľ sa nestalo, že by dieťatko zostalo bez dychu,“ hovorí Eva Čarnoká a dodáva, že našťastie zatiaľ zaznamenali len niekoľko falošných poplachov. Mohlo ich spôsobiť plytké dýchanie dieťatka, ale aj nepozornosť jeho mamy. „Stalo sa mi, že moje dieťatko plakalo. Zobrala som ho do náručia a zabudla som vypnúť prístroj. Ten spustil ihneď alarm,“ hovorí Zuzana Vidholdová.
Najčastejšou príčinou smrti dieťaťa v prvom roku života je syndróm náhleho úmrtia, na ktorý umrie približne 40 percent detí. Podľa slov Evy Čarnokej na novorodeneckom oddelení vo Zvolene takýto prípad za posledný polrok nezaznamenali.
Autor: J. SCHVARZBACHEROVÁ