Sobota, 6. jún, 2020 | Meniny má NorbertKrížovkyKrížovky

Zvolenský bowler Pospíšil prepisoval turnajovú štatistiku

Najlepším Slovákom na Czech Open 2008 bol Zvolenčan Radek Pospíšil.

Na záver bowlingovej sezony sa už tradične konajú dve najväčšie podujatia, Slovakia Open na Slovensku a Czech Open v Čechách. Slovenský turnaj je o rok starší, jeho prvý ročník sa uskutočnil v roku 2002. Od zrodu Czech Open, v nasledujúcom roku, tvoria spolu nerozlučnú dvojicu. Oba turnaje sú zaradené do kalendára ETBF (Európskej bowlingovej federácie) čím sú v pozornosti celej európskej a svetovej bowlingovej špičky. Domácim hráčom zároveň poskytujú príležitosť konfrontovať svoju výkonnosť v silnej medzinárodnej konkurencii. V doterajších ročníkoch patrili stupne víťazov prevažne účastníkom z bowlingovo vyspelých krajín, ako je Rakúsko, Malajzia, Nórsko, Holandsko, Nemecko, Švédsko, ale aj susedom z Poľska a Čiech. V tomto roku sa medzi ne zaradilo aj Slovensko, zásluhou druhého miesta Zvolenčana Radka Pospíšila na českom turnaji.

Prvý turnaj v bratislavskom Auparku obsadilo 177 bowlerov z jedenástich krajín. V štyridsiatke Slovákov bolo päť Zvolenčanov, z ktorých sa do štvrťfinále prebojoval Radek Pospíšil z priemerom 219,00 a Tomáš Benko s nahratým priemerom 203.5 na hru. Do ďalších bojov už však ani oni nezasiahli. Najlepším zo Slovenska bol Michal Homola z Komárna, ktorý si v osemčlennom finále vybojoval pekné piate miesto. Zvíťazil Thomas Gross z Rakúska, druhý bol Peter Smits z Holandska a tretí Miroslav Cifra z Čiech. So štvrtým miestom sa musel uspokojiť Franz Hahn z Rakúska, ktorý je extraligovým hráčom BK Perfect Zvolen na hosťovaní.

Z Bratislavy sa bowlingové dianie presunulo za moravskú Hanu, do Olomouca, kde sa stretlo 202 bowlerov z dvanástich krajín. Medzi dvadsiatimi dvomi Slovákmi boli opäť piati Zvolenčania. Pekné bowlingové predstavenie, ktoré sa odohralo v herni Bowland, malo hlavného predstaviteľa, Slováka Radka Pospíšila. Počas celého turnaja hral výborne, v kvalifikácii nahral málo vídaný priemer 249,00 na hru. Bezpečne postúpil priamo do semifinále, o ktoré sa usilovala aj Daša Pospíšilová po nahratom priemere 204,00 v kvalifikácii a Tomáš Benko, ktorého priemer 202,00 tiež posunul do štvrťfinále. V ďalších bojoch sa im už až tak nedarilo a ďalej nepostúpili. Zato Pospíšil hral naďalej uvoľnene a v psychickej pohode. V semifinále a finále, ktoré sa hrali systémom Round Robin (každý s každým), skončil na prvých pozíciách. Jeho semifinálový priemer bol 237,20 a finálový 230,43 na hru. Finálové prvenstvo si zabezpečil s výkonom 1808 bodov pred Grossom z Rakúska, ktorý nahral o šesť bodov menej a stal sa jeho súperom na dve víťazné hry vo finálovom Masters zápase. Posledný krok v rozhodujúcich chvíľach býva vždy najťažší, tento, v súboji o konečné víťazstvo, to len potvrdil. Možno nevydarený hod v poslednej časti druhej hry bol ten rozhodujúci a po víťazstve v Bratislave sa aj v Olomouci tešil Thomas Gross. Tento európsky šampión svoju vynikajúcu formu, v krátkej dobe, potvrdil aj na turnaji San Marino Open, kde ho len v boji o prvenstvo zastavil Remy Ong zo Singapúru. Druhé miesto Radka Pospíšila na kvalitne obsadenom turnaji a spôsobom, akým ho dosiahol, je skvelé. Tretí skončil domáci Jan Spáčil.