DETVA. Slovenskí cykloturisti majú k dispozícii takmer desaťtisíc kilometrov trás, sú to chodníky značené na cestných komunikáciách, alebo horské trasy. To, že cykloturistika zažíva v posledných rokoch boom, potvrdzuje aj predseda Cykloklubu Poľana Ján Ľupták. Na otázku, aká je situácia v letných mesiacoch, reaguje: „V lete je výrazný nárast cykloturistiky a z roka na rok sa zvyšuje. Máme územie piatich okresov, okolo 400 kilometrov značených trás. Tieto naše trasy sú podľa odborníkov jednými z najlepšie udržiavaných v rámci Slovenska.“ Pribúdajú cyklistické skupiny, ktoré na Podpoľanie cestujú v rámci dovolenky. Do jednej patria tí, ktorí sa orientujú na šport, druhú tvoria vyznavači prírodných krás.
„Niektoré skupiny si objednajú sprievodcov, vieme im to zabezpečiť. Záleží od toho, akým jazykom hovoria a čo je ich cieľom. Ak je to šport, dáme k nim chlapcov, ktorí vedia dobre jazdiť." Vulkán Poľana je, ako hovorí Ján Ľupták, produkt, ktorý vznikol s cieľom rozvinúť turizmus v regióne pod Poľanou. Zároveň dodáva, že nie je možné, aby niekto postavil svoje živobytie na cykloturistike. Ponúknuť však je čo: „Z cyklistického hľadiska je v rámci Detvy najvyužívanejšia trasa Detva, Skliarovo, Zánemecká, Hriňová... Táto trasa je podľa mnohých odborníkov na Slovensku najkrajšia výhľadová trasa. Dokonca je v zozname klubu Harley Davidson, jej členovia ju využívajú na svoje akcie. Rovnako patrí medzi obľúbené trasy „veteránistov“.
Z náročnejších trás v teréne máme exkluzívne hrebeňovky, sú to unikáty. Patria k najkrajším na Slovensku a z niektorého miesta máte výhľad na Poľanu, Tatry, na poľské vrchy, na Fatru...“ Ján Ľupták konštatuje, že podporiť a propagovať turizmus musí predovšetkým štát, napríklad tak, ako v Maďarsku. Nevyužiť to, čo máme priamo pred očami, je doslova hriechom.