
ZVOLEN. Zo štyroch svetových strán dorazila do Zvolena v piatok - v predvečer výstupu na Pustý hrad - cyklojazda histórie. Na pedáloch zdolali stovky kilometrov, napriek tomu únavu a vyčerpanosť nedali na sebe poznať. Smäd zato mali obrovský, len čo zosadli a absolvovali slávnostné privítanie, vrhli sa na poháre s pivom, na ktoré ich pozval primátor Zvolena Miroslav Kusein. Cyklojazdu histórie absolvoval tiež, dokonca už tretí raz. „Dva razy som išiel zo Spišského hradu, teraz som išiel z Poľska. Je to náročná, kopcovitá trasa, po 120 kilometroch nás čakalo zo Zuberca do Chodského sedla 10-kilometrové stúpanie, ale zvládli sme to, dokonca bez svalovej horúčky. Boli sme skvelá partia.“ Kým primátor tréningovo najazdil zhruba 2-tisíc kilometrov, čas na bicykel má totiž iba v nedeľu, ostatní cyklisti majú na konte 5- až 10-tisíc kilometrov. „Nedá sa to porovnať, ale nezaostával som,“ dodal.
Skupina 50 cyklistov niesla pozdravy z Pustého hradu do ďalších troch krajín Vyšehradskej štvorky. Na cyklojazdu histórie sa vydala už siedmy raz. „Lajtmotívom cyklojazdy je propagovať Pustý hrad, pretože rozlohou je väčší ako Spišský. Ten má rozlohu len 3,2 hektára, kým rozloha Pustého hradu presahuje 7 hektárov,“ uviedol jeden z organizátorov cyklojazdy Pavel Bačiak. „Prvý rok, začínali sme s posolstvom medzi Spišským a Pustým hradom, nás bolo asi dvanásť plus dve sprievodné vozidlá. Záujem o účasť v cyklojazde sa však každý rok zvyšoval a keďže počet cyklistov obmedzovala kapacita ubytovania na etapách, pred tromi rokmi sme sa rozhodli rozšíriť cyklojazdu o ďalšie tri vetvy. O miesta, na ktorých bola Vyšehradská zmluva podpísaná: Vyšehrad v Maďarsku, Slavkov na Morave a Wysla v Poľsku. Akurát Bratislavu ako miesto podpisu na Slovensku nerealizujeme, stále jazdíme na Spišský hrad.“
K slovenským cyklistom sa v každej krajine pridali domáci, posolstvo s pozdravmi tak okrem našich priviezli do Zvolena aj zahraniční cyklisti. Z Wysly prešli 245 kilometrov, zo Slavkova 300, z Visegradu 135 a zo Spišského hradu 285 kilometrov (!).
Raritou tohtoročnej cyklojazdy boli dvaja Moravania s cyklistickými veteránmi, tí peletón cyklistov viedli, ale len pred slávnostnými vjazdmi do miest a pri výjazde z nich. Za sebou však majú aj viac ako stokilometrové preteky či maratóny, v auguste spoločne absolvovali 450-kilometrovú jazdu medzi dvoma japonskými ostrovmi. Hovorí sa, žije si na vysokej nohe, Jaroslav Brabc jazdí na vysokom bicykli, vyrábali sa na prelome 18. – 19. storočia. Jeho kamarát Ivan Křivánek jazdí spravidla v kompletnej uniforme napoleonského vojaka na historickom bicykli nazývanom kostitras. Ani na jednom nenájdete prevodovku či brzdy, na drevenom kostitrase dokonca ani pedále, cyklista sa odráža nohami od zeme.