OČOVÁ. S husľovým virtuózom a skladateľom Jánom Berkym-Mrenicom, ktorý zomrel v nedeľu 12. októbra po ťažkej chorobe vo veku 69 rokov, sa vo štvrtok uplynulý týždeň prišlo rozlúčiť do jeho rodnej Očovej asi päťsto smútiacich.
Tichými ulicami Očovej prúdili skupinky ľudí oblečených v čiernom k domu smútku, aby tu dali posledné zbohom svojmu rodákovi a priateľovi, ktorý preslávil ich obec nielen na Slovensku, ale na celom svete. Posledným potleskom sa s Jánom Berkym-Mrenicom prišli rozlúčiť aj členovia Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, v ktorom pôsobil 32 rokov, no nechýbali ani ďalší muzikanti a folkloristi z celého Slovenska. V podaní niektorých z nich si mohli smútiaci vypočuť výber obľúbených skladieb Jána Berkyho-Mrenicu.
Počas smútočného obradu prečítali rodine i kondolenčné listy od prezidenta Ivana Gašparoviča a kardinála Jána Chryzostoma Korca, ktorý sa pohrebu nemohol zúčastniť kvôli zdravotným problémom. Za obyvateľov obce sa s legendárnym huslistom rozlúčil starosta Juraj Kubiš. V smútočnej reči zdôraznil, že hudba bola pre Jána Berkyho-Mrenicu snom a zmyslom života. „Nie je dôležité ani rozhodujúce, kedy z tohto sveta odídeme. Dôležité je, čo tu na pozemskom svete človek po sebe zanechá. A Ján Berky-Mrenica nám zanechal bohatstvo v ľudových piesňach, ktoré tak jedinečne dokázal zahrať,“ povedal.
So slzami v očiach a v záplave kvetov odprevádzali na poslednú cestu svojho otca dcéry Eva, Anina a syn Ján. Starému otcovi poslednýkrát na husliach zahrala aj vnučka Barborka. Na smútočnom obrade však neboli členovia bývalého orchestra Diabolské husle, ktorý Ján Berky-Mrenica založil a viedol. Jeho deti im poslali mail, že ich účasť na pohrebe si neželajú.
Legendárneho primáša a husľového virtuóza uložili do hrobu na očovskom cintoríne vedľa manželky Evy. Tak, ako celý život s ľudovou hudbou žil, tak s ňou aj odchádzal. Trinásť huslistov ho clivými piesňami odprevádzalo na posledné miesto odpočinku.
Excelentný muzikant Ján Berky-Mrenica preslávil svoju rodnú Očovú a Slovensko v 52 krajinách sveta jedinečnou interpretáciou ľudových piesní. Ako koncertný majster pôsobil v SĽUK-u 32 rokov a 100 dní. Hudba mu splnila niekoľko životných snov. V roku 1975 si počas turné so SĽUK-om v Indii zahral na slávnych stradivárkach, ktoré mu požičal primáš anglického Kráľovského kvarteta. Na koncertnej šnúre v Amerike odohral v džezovom klube na Broadway duet s legendárnym trubkárom Luisom Armstrongom.