
Stretnutie s vašimi hosťami zo Slovenska trvalo v Európskom parlamente v Bruseli približne hodinu, viac času, ako ste sám povedali, ste nemali. Aký program ste absolvovali v deň ich návštevy?
- Na programe sme mali päť pracovných skupín, každá trvala asi dve hodiny. Prvá sa začala ráno o pol deviatej. Bola to pracovná skupina ekonomického výboru. Obhájil som tam svoje pozmeňujúce návrhy k problematike daňových únikov. Znamená to, že naša politická frakcia (európski socialisti, pozn. red.) na plenárnom zasadnutí, ktoré bude v novembri, bude hlasovať za moje pozmeňujúce návrhy. Posledná pracovná skupina bola určená pre všetkých 216 poslancov z frakcie sociálnych demokratov. Diskutovali sme o agende na najbližšie plenárne zasadnutie v Štrasburgu. Medzi zasadnutím skupín som mal pracovné stretnutie s veľvyslancom SR v Bruseli na tému finančnej krízy.
Čoho sa týkali vaše pozmeňujúce návrhy v súvislosti s daňovými únikmi?
- Nesúhlasil som s tým, aby Európska komisia do piatich rokov po schválení nových pravidiel vyhodnotila ich efektívnosť. Pravidlá začnú platiť o dva roky po ich schválení v europarlamente. Ich efektívnosť sa začne vyhodnocovať o ďalších päť rokov, teda dokopy o sedem rokov. To je neskoro, za ten čas prídeme daňovými podvodmi o ďalšie peniaze. Je nevyhnutné, aby sme konali pružne, aby nedochádzalo k ďalším daňovým únikom a ak dôjde, aby sme mali páky na ich odhalenie a na ich riešenie. Často sa totiž stáva, že firmy sú postavené na bielych koňoch, na nastrčených ľuďoch, ktorých po čase nájdu zavraždených.
Ako chcete daňovým únikom zabrániť?
- Napríklad prijatím návrhu, aby všetky členské štáty mali rovnaký mesačný systém vykazovania DPH. Aby daň nemusela vykazovať každá firma, zákon bude záväzný nad určitú hranicu obratu a bude sa týkať firiem, ktoré obchodujú s inými štátmi. Systém bude prísne kontrolovaný a bude aj väčšia informovanosť medzi jednotlivými členskými štátmi únie, kým teraz sú obchodné transakcie medzi krajinami úplne neprehľadné. Únia sa zaviazala, že do desiatich rokov po zavedení DPH prehodnotí celý systém, a už uplynulo viac ako 11 rokov. Snažím sa preto presadiť, aby sme v ďalšom volebnom období pristúpili k radikálnej prestavbe systému DPH, aby nemohlo k takýmto únikom dochádzať.
Ktoré krajiny majú najväčšie daňové úniky a na ktorom mieste je v tomto smere Slovensko?
- Problémom je, že podvodníci či zločinecké skupiny pracujú ako organizované skupiny naraz vo viacerých členských štátoch únie. Daňové úniky sú také veľké, že keby sme tieto financie rozdelili medzi všetkých obyvateľov únie, mal by každý, vrátane malých detí a dôchodcov aj na Slovensku, v peňaženke ročne viac o 500 eur, čo je viac ako 15-tisíc korún. To nie je málo.
Pred dvoma týždňami reagoval Európsky parlament na finančnú krízu prijatím zákona v súvislosti s hedžovými fondmi.
- Áno, parlament túto správu schválil na návrh sociálnych demokratov. Hedžové (z angl. hedging = zaistenie pred stratou na burze, pozn. red.) fondy požičiavajú veľké peniaze, točia miliardy dolárov či eur, pritom majú veľmi malý kapitál. Ľudí nalákajú na výhodné finančné zhodnotenie ich vkladov, no môže sa stať, že viac už svoje peniaze neuvidia.
Našej politickej frakcii sa podarilo v parlamente presadiť:
1. aby všetci, ktorí svoje peniaze vkladajú do fondov, mali informácie, aké veľké riziko znášajú, aké sú investičné stratégie subjektu, kto konkrétne za ním stojí, aké sú zdroje, odmeny manažmentu. Často sú manažéri nevhodne stimulovaní obrovskými sumami, ak sa im podarí jeden kapitálny kúsok, či obchod, na ktorom fond zarobí veľké sumy. Títo manažéri potom idú do obrovských rizík. Navrhujeme, aby bol balíček odmeňovania oddelený od krátkodobého zisku a spájal sa s dlhodobými výsledkami.
2. žiadame, aby spoločnosti v prípade rizikového podnikania preukázali dostatočné kapitálové rezervy, ktoré budú odrážať riziko v súvislosti s typom obchodu.
3. chceme preskúmať súčasné právne predpisy v rámci EÚ, odhaliť a riešiť medzery v právnej regulácii.
4. zvýšiť transparentnosť na trhu ratingov.
5. chceme podporovať otvorené a prehľadné obchodovanie
V parlamente nepatríte k poslancom, ktorí vystupujú pravidelne. Naposledy ste reagovali na vyjadrenie poslankyne Edit Bauer, to bolo v januári.
- V prvom polroku tohto roka som v pléne vystúpil šesťkrát. V januári som reagoval na poslankyňu Bauer, ktorá nehovorila pravdu, keď tvrdila, že Rádio Patria, ktoré vysiela pre národnostné menšiny, je pred zánikom. Opak je pravdou. Žiadny iný verejnoprávny rozhlas v Európe také široko koncipované vysielanie pre príslušníkov národnostných menšín neposkytuje. K počtu vystúpení: Poznám europoslancov, ktorí za štyri roky v pléne vystúpili päťkrát, pritom sú to uznávaní odborníci, dokážu presadiť svoje myšlienky a získavajú si hlasy svojimi názormi vo výboroch aj vo svojich politických skupinách. Niektoré slovenské médiá začali posudzovať poslancov počtom ich vystúpení na plenárnom zasadnutí. Pritom ak chcete niečo pre ľudí naozaj presadiť, boj sa odohráva vo výboroch, v politických frakciách a na odborných rokovaniach. Vystúpenie v parlamente, ktoré dostanete maximálne na jednu až dve minúty, už nič neovplyvní. Preto počet vystúpení v pléne neodzrkadľuje výsledný efekt práce poslanca. Ako spravodajca pre štrukturálne fondy som nedávno navrhol desať pozmeňujúcich návrhov, všetky poslanci odsúhlasili. Rozpočtový výbor ich schválil po niekoľkých týždňoch rokovaní. Keby som potom v pléne požiadal o vystúpenie, za jednu či jeden a pol minúty by som ani nestihol povedať, aké fantastické veci sa mi už podarilo presadiť vo výbore a že poslanci ich schvália v konečnom hlasovaní nie preto, že som vystúpil v pléne, ale preto, že som si v zložitých rokovaniach túto podporu ešte pred hlasovaním zabezpečil. Nechcem pod vplyvom niektorých médií vystupovať v pléne ku všetkému od vtáčej chrípky, až po bezpečnostné pravidlá pre osobné lode. Na tento falošný barometer aktívnosti sa zlákať nedám.