Ešte v tomto roku chce zvolenská samospráva začať s rekonštrukciou súčasných mestských kúpeľov. Mestskí poslanci uprednostnili rekonštrukciu pred alternatívou výstavby novej plavárne. Tá - podľa výpočtov spred troch rokov - by vyšla mesto takmer 200 miliónov korún, likvidácia súčasnej plavárne ďalších 26 miliónov.
Rekonštrukcia si vyžiada o polovicu menej. Orientačný rozpočet rekonštrukcie hovorí o 93 miliónoch korún bez DPH (3 milióny 319-tisíc eur).
V rozpočte na rok 2009 vyčlenilo mesto na túto akciu 28 miliónov korún (929 400 eur); 25 miliónov na prvé rekonštrukčné práce, 3 milióny na projektovú dokumentáciu. Primátor Zvolena Miroslav Kusein predpokladá, že s prestavbou začnú ešte v prvom polroku, ukončiť by ju mali v roku 2010.
Objekt plavárne postavili v roku 1965 podľa návrhu architekta Karola Veselého. Na tú dobu mal nadštandardné priestorové aj technické riešenie. Okrem novej plynovej kotolne sa dodnes do väčších opráv v objekte neinvestovalo, vplyvom neustálej vlhkosti vzduchu v bazénovej hale a neúčinnej vzduchotechniky sa poškodili štítové obvodové múry.
Pri rekonštrukcii nahradia murivo novou konštrukciou, vybudujú nové presklené steny, okná a dvere, na steny a podlahy položia nové obklady a dlažbu. Úsporu má priniesť aj zníženie objemu vody v hlavnom plaveckom bazéne, keďže jeho hĺbku zo súčasných 3,8 metra znížia na 1,9 metra.
Rekonštrukcia, jej štúdiu spracoval pre mesto architekt Alexander Bánovský, počíta aj s komplexnou výmenou bazénovej technológie, elektrických rozvodov, klimatizačného zariadenia či s vonkajšími úpravami areálu.
Úspora na energiách má podľa predbežných výpočtov predstavovať asi 15 percent. Mesto chce predpokladané náklady na rekonštrukciu ešte znížiť výberom dodávateľa stavby elektronickou aukciou.
Vedúci odboru územného plánovania na mestskom úrade Peter Kašša skonštatoval, že ekonomický prínos z rekonštrukcie je druhoradý. „Dôležité je, aby sme mali modernú a funkčnú plaváreň aj v budúcnosti,“ doplnil.
Pribudnú tri bazény aj výťah
Novinkou v zrekonštruovanej mestskej plavárni bude výťah, spojí všetky tri podlažia. Prestavba priestorov vyrieši aj plynulý prechod návštevníkov z jednej prevádzky do druhej. „Hlavným prínosom prestavby je vchod cez jedny spoločné šatne. Návštevník si už nebude musieť kupovať dva lístky ako v súčasnosti. Ak chcel ísť do sauny, potreboval samostatný lístok. Ak chcel ísť zo sauny do veľkého plaveckého bazéna, musel sa obliecť, vyjsť o poschodie vyššie a znova sa prezliecť. Po rekonštrukcii budú prevádzky prepojené, už sa ľudia nebudú musieť dvakrát prezliekať a pri odchode zaplatia naraz za tie služby, ktoré využijú,“ ozrejmil vedúci odboru územného plánovania mestského úradu Peter Kašša.
Uvoľnením priestoru po šatniach na poschodí sa zväčší bazénová hala a vzniknú v nej tri ďalšie bazény; hydromasážny a dva detské. V objekte vznikne aj viac priestorov na prenájom. Pribudne v ňom reštaurácia s barom, ten bude mať každá prevádzka. Saunu prebudujú v štýle wellness, suterén bude slúžiť na pohybové aktivity ako aerobik či spinning, priestor pre stacionárne bicykle.
Plavecké kluby bojujú za väčší bazén
Hoci aj alternatívny návrh výstavby novej plavárne počítal iba s 25-metrovým bazénom, kluby plutvového plávania pôsobiace vo Zvolene začali bojovať za väčší. Ešte koncom minulého roka začali zbierať podpisy pod petíciu. Argumentujú, že vodné športy majú vo Zvolene dlhoročnú tradíciu a kluby vodných športov Careta aj Cylypso sú špičkou na Slovensku aj vo svete. „Vo vodných športoch je Zvolen pojmom. Pritom športové kluby majú obmedzené hodiny pri využívaní plavárne, aby zostal priestor aj pre verejnosť,“ píšu v petícii. Navrhujú, aby mesto vypracovalo projekt a postavilo nový areál vodných športov so štandardným 50-metrovým olympijským bazénom, priestormi pre klubovú činnosť, saunou, parou, fitness a inými doplnkovými aktivitami.
Vratislav Hastík z Calypsa pripomenul, že plavecké kluby vychovali desiatky pretekárov, ktorí priniesli medaily z európskych aj svetových šampionátov. „Pokým nebudeme mať 50-metrový bazén, nedotiahneme do Zvolena žiadne špičkové kluby na súťaže,“ doplnil. V obidvoch kluboch je podľa neho zhruba dvesto športovcov, rovnaký počet majú v prípravke. Rozhodnutie poslancov ho sklamalo. Pod petíciu chce petičný výbor vyzbierať 3-tisíc podpisov, doteraz ich majú vyše tisíc. „Či nám ešte petícia vôbec pomôže, to nevieme,“ dodal Hastík.
Dve otázky pre primátora Zvolena Miroslava Kuseina
Podporili ste rekonštrukciu súčasných mestských kúpeľov, ktorá je lacnejšou alternatívou. Ovplyvnili váš postoj finančné náklady?
- Argumentov, ktoré hovoria za rekonštrukciu, je viac. Tiež by som sa rád priklonil k možnosti novej plavárne, pretože všetko nové má dlhšiu životnosť, no musíme vychádzať aj z ekonomických možností. Sto miliónov korún je určite menej ako dvesto miliónov a ja si neviem predstaviť, odkiaľ by sme ďalších sto miliónov získali. Zvlášť v období, v ktorom chceme vyriešiť námestie. Po roku 2010 chceme zrealizovať južný obchvat zámku, aby sme predišli dopravným kolapsom, a aby sme vtiahli zámok do pešej zóny.
Za rekonštrukciu hovorí aj časový faktor; kým plaváreň vieme zrekonštruovať v priebehu roka, výstavba novej by trvala tri roky. Najskôr by sme museli vypracovať urbanistickú štúdiu, projektovú dokumentáciu, postaviť inžinierske siete v lokalite, v ktorej by stála. Kde by to bolo, to dnes nevieme. Určite by nastal problém medzi poslancami, každý by ju chcel vo svojej lokalite. A tým by sme sa zdržali ešte viac. Súčasná stojí v centrálnej mestskej zóne, ktorá je strategickou polohou. Navyše, predpokladaný finančný náklad, ktorý je dnes 200 miliónov korún, by sa možno o tri roky pohyboval už na úrovni 250 miliónov.
Môže ešte petícia za výstavbu novej plavárne s 50-metrovým bazénom ovplyvniť rozhodnutie poslancov?
- Zámer rekonštrukcie súčasnej plavárne je odsúhlasený definitívne. Problém s plavárňou v meste už vnímam od čias, keď som bol ešte poslancom. Osem rokov sme ho tlačili pred sebou ako balvan, neurobili sme žiadne zásadné kroky. Nechcel by som, aby nám niekto z hygienických alebo zdravotných dôvodov plaváreň zatvoril a mesto zostane bez plavárne.