Obmedzená výroba a celosvetová hospodárska kríza sa prejavili aj v poklese záujmu o druhotné suroviny. Pociťujú to nielen zberne, ale aj spracovatelia triedeného odpadu. V Sliači už niekoľko rokov funguje združenie na separáciu a spracovanie odpadu SEZA, ktoré združuje štyridsať miest a obcí. Kým im doteraz triedenie odpadu prinášalo zisky, dnes bojujú s problémom, čo so spracovaným odpadom, ktorý od nich nechce nikto odobrať. „Na dvore nám stojí sto ton zlisovaných a zviazaných PET fliaš,“ hovorí primátor Sliača Stanislav Koreň. Podľa jeho slov rovnaká situácia je s papierom a tetrapackmi. „Suroviny máme spracované a pripravené na expedíciu, no nikto ich nechce. Už ich nemáme kde dávať,“ dodáva Koreň.
Technické služby Detva, ktoré zbierajú triedený odpad nielen v Detve, ale i v piatich ďalších obciach na Podpoľaní, mesačne spracujú 1200 kíl skla, približne toľko isto papiera a 1600 kíl plastov. Značnú časť z tohto množstva mali do piatku minulého týždňa tiež uskladnenú na dvore. Podľa slov riaditeľa Jozefa Fekiača, prvé týždne roka boli kritické. „Vo štvrtok sme sa s odberateľom, ktorým sú Zberné suroviny Žilina, závod Zvolen dohodli, že nám spracovaný odpad odvezie,“ hovorí riaditeľ a jedným dychom konštatuje, že o dva týždne môže byť situácia opäť iná. Ceny, ktoré im odberateľ ponúkol, sú podľa neho šokujúce. Peniaze z predaja druhotných surovín vraj technickým službám nepokryjú ani časť nákladov na ich vytriedenie a spracovanie.
„V posledných rokoch sa triedenie odpadu dobre rozbehlo. Niektoré komodity, ako PET fľaše, sme museli začať zvážať dokonca dvakrát do mesiaca. Bola by škoda, keby ľudia pre krízu prestali odpad triediť,“ dodáva Fekiač.
Prepad cien druhotných surovín pociťujú aj v zberniach. V Zberných surovinách na Štefánikovej ulici vo Zvolene zaznamenali menší počet klientov. Hlavne slabšie situovaní ľudia, ktorí zvykli mesto vyčistiť od papierových kartónov a tak si zarobili pár korún, stratili záujem. „Za papierové kartóny nedostanú žiadne peniaze, a tak sa im neoplatí nosiť ich do zberne,“ vysvetľuje Juraj Šimčík, pracovník zberne. Veľkododávatelia kartónov dokonca musia za ich odobratie zaplatiť. Ceny novín a časopisov sa prepadli za posledné obdobie na 3 centy za kilogram a ceny kovov sa pohybujú od 5 do 11 centov za kilo.