ZVOLEN. Hlavnou kontolórkou mesta Zvolen zostáva právnička Oľga Polášková (na snímke). Post zastáva už deväť rokov, no v opätovné zvolenie neverila. Hoci sa nikdy v žiadnej politickej strane neangažovala, netají sa svojím pravicovým zmýšľaním. Aj preto s podporou koaličných poslancov (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS, KSS, SF, SZ), ktorí majú v mestskom parlamente o jedno poslanecké kreslo viac, nepočítala. Stalo sa, ako predpokladala. Napriek tomu si po dramatických, vyše dvojhodinových voľbách, stoličku udržala.
Hlavný kontrolór podlieha mestskému zastupiteľstvu, preto o tom, kto ním bude, rozhodujú poslanci. Rozhodujú aj o výške jeho platu a odmien. Volia ho na šesťročné obdobie, po jeho skončení musia vyhlásiť nové voľby.
Patová situácia
O post kontrolóra sa uchádzalo desať ľudí, kvalifikačné predpoklady splnili štyria; okrem Poláškovej sa do hry dostali traja muži. O víťazovi rozhodovali poslanci verejným hlasovaním na zasadnutí minulý pondelok. Na zvolenie potreboval kandidát podporu nadpolovičnej väčšiny poslancov. Keďže poslanecký zbor je 25-členný, víťaz musel získať aspoň trinásť hlasov.
Na schôdzu prišlo 24 poslancov, chýbal Ježík st. z koalície. Parlament sa tak zišiel v „remízovom zložení“. Volili len dvanásti poslanci. Výlučne opoziční a nezávislí, všetci podporili Poláškovú. Koaliční nehlasovali za nikoho, voľby jednoducho bojkotovali. Tým sa voľba kontrolóra dostala do bezvýchodiskovej situácie; keďže nevolila nadpolovičná väčšina poslancov, voľby boli neplatné. Volebná komisia navrhla mimoriadne zasadnutie v novom termíne.
Koalícia verzus opozícia
Koalícia na možného víťaza nenominovala nikoho ani spomedzi mužských kandidátov. Oddialením termínu voľby by prakticky nič nezískala, zoznam kandidátov by sa už nerozšíril. Z nedodržania zákonných lehôt navyše mestu hrozili sankcie. Opozícia netajila z bojkotu volieb rozhorčenie. „Je to čisté politikárčenie,“ skonštatovala Lenka Balkovičová. „Hanba pre mesto,“ povedal Jaroslav Stehlík. „Absolútna fraška. Navrhujem voľbu zopakovať a ak sa nebude reprezentovať nadpolovičná väčšina, dnešné zasadnutie môžeme zrušiť,“ poznamenal Anton Mazán. Jeho návrh podporil Ľuboslav Lepáček. „Tiež navrhujem rozpustiť dnešné mestské zastupiteľstvo, ak nie je uznášaniaschopné.“ Poslanci koalície na názory opozičných kolegov nereagovali.
Trinásty hlas
Primátor Kusein dal napokon hlasovať o Mazánovom návrhu voľby zopakovať. Polášková v nich získala trinásť hlasov, ostatní kandidáti nedostali ani jeden hlas. Koalícia (po dvadsaťminútovej porade koaličného klubu) znova hlasovanie bojkotovala - s výnimkou Igora Šufliarskeho (SNS). Jeho trinásty hlas naplnil potrebu nadpolovičnej väčšiny a Polášková si stoličku udržala.
„Nemalo zmysel voľby odkladať, preto som v druhom kole hlasoval,“ okomentoval Šufliarsky neskôr svoj postoj. „Nikto mi nevedel povedať, kto iný z kandidátov by mohol byť kontrolórom, ak nie súčasná kontrolórka. Žiadne iné meno koalícia nepredložila, hnevať sa preto na mňa nemôže.“
Staronová kontrolórka
„Ťažko sa mi hľadajú slová, pretože niečo takéto som za dvadsaťosem rokov, čo robím na mestskom úrade, nezažila,“ skonštatovala Polášková po skončení hlasovania. „Hlasovanie sa zvrhlo na politiku. Otázka, či niečo viem alebo nie, išla bokom, prioritu dostala skutočnosť, že nie som politicky vhodným kandidátom. Ak by sa druhé kolo volieb konalo v inom termíne, už by som do nich nešla.“